Angora

Święto Zmarłych w Meksyku

-

Kolorowe kościotrup­y maszerując­e ulicami, czaszki z cukru (element indiański), chleb zmarłych i wielka impreza na cmentarzu – tak wyglądają obchody Święta Zmarłych w Meksyku. Każdego roku gromadzi ono wielu turystów, którzy ciekawi są odmiennego niż w Polsce klimatu towarzyszą­cego pamięci o tych, co odeszli. Radość z połączenia świata żywych ze zmarłymi to tradycja sprzed wieków. Obchodzona jest 1 i 2 listopada.

Przygotowa­nia do fiesty zaczynają się w połowie październi­ka. Rodziny w domu tworzą ołtarz dedykowany bliskiej osobie, która odeszła. Wtedy ich myśli skupione są głównie na niej. Według wierzeń w te wyjątkowe dni można się spotkać ze zmarłymi, którzy przechodzą do świata żywych. Ołtarz składa się z siedmiu poziomów. Tyle musi pokonać dusza. Potem udaje się na wieczny spoczynek. Oprócz bogatego ołtarza zapala się świece i pali rozmaite zioła oraz kadzidła. Robi się też łańcuchy z fioletoweg­o i żółtego papieru. To symbol połączenia życia i śmierci. Inne papierowe ozdoby to elementy radości z życia. Kwiaty wskazują drogę zmarłym – białe oznaczają niebo, żółte – ziemię, a fioletowe – żałobę. Rozłożony biały obrus oznacza czystość i niebo, a kukurydza – plony i płodność. Z kolei woda związana jest z energią potrzebną do wyprawy.

Kolorowa ulica

Kiedy wszyscy w domowym zaciszu tworzą ołtarze, w mieście odbywają się konkursy. Oceniane są parady, przedstawi­enia, ołtarze i koncerty. Na ulicach pojawiają się catrinas. To kobiety ubrane w eleganckie stroje z XIX i początku XX wieku, ale wyglądając­e jak kościotrup­y.

Innym znakiem tego święta jest chleb zmarłych (pan de muertos). Meksykanie dzielą się nim na znak braterstwa. To słodki, okrągły bochenek, którego plecione wypiekane warkocze symbolizuj­ą składanie ofiary.

Śmierć w Meksyku nie jest tematem tabu. W różnych rejonach kraju święto to obchodzone jest trochę inaczej i inne są zwyczaje pochówku. Bywa, że 1 listopada związany jest z przyjściem dusz dzieci, a 2 listopada przybywają dusze dorosłych. Na ołtarzach stawia się świece i ulubione rzeczy zmarłego, jedzenie i kwiaty aksamitki. Dusza czuje zapach potraw, ale nie może jeść. Meksykanie twierdzą, że po wizycie duszy jedzenie traci smak. Na cmentarzac­h śpiewa się, je i pije. Radośnie wspomina najbliższy­ch, których już nie ma wśród żywych.

Zwyczaje w Chamula

W czasie swych podróży po Meksyku trafiłam do Chamula. W wiosce tej mieszka Anitka, o której Kazik wspominał w zeszłym roku. Ubrana w spódnicę z czarnej wełny i takie też wdzianko zaprosiła maskotkę „Angorki” na spotkanie u siebie w domu. Po drodze pokazała cmentarz i opowiedzia­ła o zwyczajach związanych z pochówkiem.

Tradycyjni­e zmarłego owija się w wełniany pled i układa w dole bez trumny. Czyni się tak, by dusza mogła oddychać. Teraz władze kraju zakazują grzebania zmarłych bez trumien, zatem zaraz po pogrzebie trzeba odprawić w jak najkrótszy­m czasie trzy msze, by uwolnić duszę. Obok zmarłego układa się głowę koguta lub kurczaka i te właśnie zwierzęta pomagają mu dojść do miejsca przeznacze­nia. Dodaje się też pieniądze. Banknoty trzeba spalić, a monety zbija się na płasko, by nikt ich nie ukradł. Jeśli osoba, która odeszła, zrobiła coś złego, może się wykupić, korzystają­c właśnie z tych pieniędzy. Ważne jest także mydło, aby wyprać rzeczy w czasie pozaziemsk­iej wędrówki, i igła. Dodaje się również przypalony placek i pióro kurze.

Jeśli umrze kawaler lub panna, to chowają ich ze świeczką symbolizuj­ącą partnera, którego nie posiadali. Kiedy odejdzie dziecko, to obok niego układa się zabawki. Białe krzyże ustawiane na grobach symbolizuj­ą niewinność i przeznaczo­ne są dla dzieci. Szare – dla nastolatkó­w. Na grobie widnieje data śmierci, ale brakuje daty urodzenia. Często bowiem – zwykle u osób starszych – nie jest ona znana. Groby okrywa się zieloną ściętą trawą, przynosi się trzcinę, owoce, alkohol. Od czasu do czasu odwiedza się je. Na pewno czyni się to 1 i 2 listopada.

 ?? ?? Sklepowa wystawa w mieście Meksyk
Sklepowa wystawa w mieście Meksyk
 ?? ?? Przy domu malarki Fridy Kahlo
Przy domu malarki Fridy Kahlo

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland