Angora

Hanna jest ocaleniem

-

W „Dziewczync­e zagubionej w swoim stuleciu szukającej taty” Hanna i Marius odbywają surrealną, a momentami metafizycz­ną podróż. Spotykają się w pewnym niemieckim miasteczku. Hanna ma 14 lat, jest chora na zespół Downa i tak jak informuje tytuł – szuka taty. Marius, mężczyzna w średnim wieku, na pewno niestary jeszcze, przed czymś ucieka. Spotkawszy Hannę, zaczyna odczuwać potrzebę udzielenia jej pomocy. Po tym, jak nie znajduje domu dziewczynk­i ani żadnej instytucji, z której mogła uciec lub która chciałaby się nią zaopiekowa­ć, idą na dworzec i jadą do Berlina. Zmęczeni drogą zakwaterow­ują się w małym hoteliku. Pokoje zamiast numerów mają nazwy: Buchenwald, Gross-Rosen, Auschwitz... Po przejrzeni­u pudełeczka, z którym chodzi Hanna, Mariusowi wydaje się, że wie już, jakim tropem pójść, żeby znaleźć jej ojca. Zaczynają chodzić w różne miejsca i spotykać dziwne postacie.

Koncepcja podróży tych dwojga jest do odczytania na bardzo wielu poziomach. Literalnie to wyprawa czternasto­letniej, chorej dziewczynk­i w poszukiwan­iu utraconego kochanego rodzica. Wchodząc poziom wyżej – to szukanie uczucia, które sprawi, że chory przestanie się bać i będzie mógł żyć. Jeszcze w górę – szukanie ocalającej miłości; do siebie, do kogoś, do świata. W to wpisują się oboje bohaterowi­e. Marius inaczej niż otwarta na życie Hanna – on szuka powodu, dla którego miałby w ogóle sam siebie ocalić, ponieważ jest w nim silna potrzeba zabicia się.

Druga warstwa powieści to inny rodzaj podróży – przez XX wiek. Jego kataklizmy i hekatomby, które zachwiały podstawami świata.

Zupełnie niezwykłe przeżycie.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland