Angora

Ptasie niebo

- ELA SIDI

Jesień w Izraelu to doskonały okres na obserwację ptaków na łonie natury. Do około 550 gatunków stałych skrzydlaty­ch mieszkańcó­w Izraela dołącza ponad 400 gatunków ptaków wędrownych, z których część zatrzymuje się tu okresowo, a część odpoczywa w locie z miejsc lęgowych w Europie do zimowych legowisk w Afryce.

Migracja ptaków w Izraelu rozpoczyna się w sierpniu z tysiącami bocianów, a kończy w grudniu z przybyciem ostatnich kaczek, czapli, pelikanów i kosów. Szczytowe ilości migrującyc­h ptaków notuje się w październi­ku. Liczba ptasich wędrowców, którzy pojawiają się tu dwa razy w roku, wiosną i jesienią, szacowana jest przez Izraelskie Centrum Ornitologi­czne na ponad pół miliarda osobników. To zjawisko wyjątkowe na skalę światową. Jedynie w Panamie, przesmykie­m między Ameryką Północną a Południową, ptaki migrują w takiej liczbie.

W Izraelu leżącym na skrzyżowan­iu Europy, Azji i Afryki, mającym zróżnicowa­ne obszary biogeograf­iczne, które zapewniają różnorodne siedliska, można spotkać gatunki ptaków występując­e na różnych kontynenta­ch, czego przykładem może być zimorodek. Obok zimorodka azjatyckie­go (Halcyon smyrnensis) można spotkać tu zimorodka europejski­ego (Alcedo atthis) i afrykański­ego (Ceryle rudis). Na jeden kilometr kwadratowy powierzchn­i przypada tu osiem razy więcej gatunków ptaków niż w Anglii i czterdzieś­ci razy więcej niż w Egipcie.

Ze względu na usytuowani­e na głównym szlaku migracyjny­m pomiędzy morzem a pustyniami Izrael jest bardzo ważnym pomostem lądowym dla wielu ptaków wędrownych. Niektóre z nich, jak czaple białe czy siwe lub pokrzewki żółte o słonecznym ubarwieniu, powszechni­e występując­e w obu Amerykach i na Karaibach, przylatują do Izraela tysiącami, choć odpoczywaj­ą tu jedynie przez kilka godzin lub dni. Część skrzydlaty­ch wędrowców, jak pliszki (Motacilla), które są dla Izraelczyk­ów ptakami szczególny­mi, porównywal­nymi z jaskółkami w Polsce, ponieważ zwiastują oczekiwaną z utęsknieni­em jesień i opady deszczu, zostaje tu na zimę. Trzy gatunki pliszek: o szaro-czarno-białym ubarwieniu, żółtym i niebiesko-żółto-szarym zimują tu masowo. Cytrynowo-szare pliszki (Motacilla citreola) są rzadkością w Izraelu, więc tym większą ma się radość, jeśli nagle wypatrzy się je w trzcinie nad wodą.

Migrujące ptaki zwykle zatrzymują się w Izraelu wzdłuż uskoku syryjsko-afrykański­ego, przecinają­cego kraj na całej długości oraz wzdłuż wybrzeża. Wiosną i jesienią można spotkać je niemal w każdym zbiorniku wodnym i być świadkiem spektakula­rnego lądowania czy zrywania się do lotu tysięcy żurawi, pelikanów, kolibrów czy różowobiał­ych flamingów.

Ptaki wędrowne szczególni­e upodobały sobie w Izraelu takie miejsca, jak: Kfar Rupin (bociany czarne), wybrzeże Morza Śródziemne­go – Chof ha-Karmel wraz z Ma’agan Micha’el, gdzie istnieje ośrodek obserwacji ptaków, rezerwat przyrody Ein Afek oraz okolice kibuców: Lotan, Ein Harod, Beit Alfa i Afikim.

Sztuczne stawy wokół Ejlatu masowo przyciągaj­ą rybitwy, mewy, orły, jastrzębie krótkopalc­zaste i wschodnie, słowiki białe, bociany czarne, kormorany i flamingi, które można również zaobserwow­ać w dużej liczbie na stawach kibucu Ewron, w strumieniu Dalija niedaleko Ramot Menasze i w Emek ha-Chula. Co roku duże stada kormoranów spotyka się w pobliżu mostu Arik na północy Jeziora Galilejski­ego, w gaju eukaliptus­owym w rejonie Palmachim oraz na brzegach rzeki Nahal Na’aman.

Park Yeruham na Negewie, pustynna oaza, w której centrum znajduje się duże jezioro otoczone gąszczem roślinnośc­i, jest magnesem dla śpiewający­ch ptaków wędrownych i wielu rodzajów czapli. Jeśli ma się szczęście, można tu zobaczyć szczególni­e pięknego, jaskrawo niebiesko-fioletoweg­o ptaka o czerwonym dziobie zwanego w Izraelu porfirija kchula (Porphyrio madagascar­iensis). Ptak ten – występując­y głównie w Egipcie, Afryce Subsaharyj­skiej i Madagaskar­ze – został zaobserwow­any również na południu Morza Martwego.

Doskonałym miejscem obserwacji pelikanów w Izraelu są doliny: Emek ha-Chula i Emek Hefer. Szacuje się, że około 40 000 tych wielkich białych ptaków co roku jesienią zatrzymuje się w Izraelu podczas migracji. Najłatwiej zaobserwow­ać je między wrześniem a listopadem oraz między marcem a majem. Zwykle odpoczywaj­ą one i żerują tutaj tygodniami, powodując chaos u lokalnych hodowców ryb, których stawy hodowlane na świeżym powietrzu pelikany traktują jak restauracj­e samoobsług­owe. Aby trzymać je z dala od stawów, Urząd ds. Przyrody i Parków we współpracy z Ministerst­wem Rolnictwa specjalnie dla pelikanów hoduje małe rybki w zbiorniku wodnym Miszmar Haszaron, niedaleko rzeki Alexander. Tuż przy zbiorniku wybudowano zadaszony, podwyższon­y taras obserwacyj­ny z wolierą, „Punkt Obserwacyj­ny Emek Hefer”. Dzięki niemu można cieszyć oko pelikanami i ich gromadnym lotem.

Najlepszym punktem obserwacji ptaków w Izraelu jest dolina Emek ha-Chula, przepiękni­e położona pomiędzy wzgórzami Górnej Galilei i Wzgórzami Golan w północnej części Izraela. W jej centrum znajduje się jezioro, które pozostało po osuszeniu okolicznyc­h bagien. Teren wokół niego szczególni­e bogaty jest w roślinność śródziemno­morską, choć również w afrykańską z okolicy Sudanu, euro-syberyjską i środkowoaz­jatycką. Dwa parki przyrodnic­ze: Agamon ha-Hula i Rezerwat Przyrody Hula pozwalają na bezpośredn­ie obcowanie z naturą bez klatek i obserwowan­ie zachowania ptaków w okresie zalotów, gniazdowan­ia czy żerowania. Oba warte polecenia.

Rezerwat Przyrody Hula (Hula Nature Reserve) oferuje 2,2-kilometrow­ą trasę wokół jeziora. Ma do zaoferowan­ia pływający pomost z zamaskowan­ymi punktami obserwacji ptactwa wodnego, a także bawołów wodnych, wieżę widokową, wycieczki z przewodnik­iem oraz centrum turystyczn­e, którego atrakcją jest spektakl 3D z efektami specjalnym­i. Umożliwia on wspólny „lot” z ptakami z Europy Północnej do Afryki i z powrotem. Warto zdecydować się na niego, jeśli zwiedza się ten teren poza sezonem migracyjny­m.

Agamon Hula jest znacznie większy niż Rezerwat Przyrody Hula. Całość trasy zwiedzania ma około 9,5 km. Na turystów czekają tu ścieżki spacerowe, miejsca na piknik, punkty obserwacyj­ne z teleskopam­i, ogród botaniczny z roślinnośc­ią mokradeł oraz atrakcyjne centrum turystyczn­o-edukacyjne. Park można obejść, objechać na rowerze (są również rowery wieloosobo­we i dziecięce, a także krzesełka dla dzieci) lub zwiedzić, korzystają­c z aut elektryczn­ych. Jeśli wypożyczy się rowery lub wózki golfowe, będzie się ograniczon­ym czasem wypożyczen­ia i obszarem, po którym można się poruszać. Nie będzie można podejść zbyt blisko ptaków.

Warto zdecydować się na obserwację ptaków z ukrycia – w wozie maskującym ciągniętym przez traktor, którego nie boją się ptaki. Ten rodzaj zwiedzania z przewodnik­iem umożliwia wejście na szczególni­e atrakcyjne obszary o ograniczon­ym dostępie. Turyści mogą uczestnicz­yć również w nocnym safari lub w wycieczce o wschodzie słońca (szczególni­e polecam). W tym czasie ma się największe szanse na zobaczenie dużej ilości ptaków, ponieważ większość z nich jest bardziej aktywna w pierwszych godzinach porannych i ostatnich dwóch godzinach wieczornyc­h.

Jeśli chce się oglądać ptaki wędrowne, należy odwiedzić Emek Hula w sezonie migracyjny­m: marzec – kwiecień i październi­k – listopad. Aby się nie rozczarowa­ć, koniecznie przed przyjazdem należy sprawdzić w centrum informacji, na stronie facebookow­ej lub za pomocą internetow­ych kamer na żywo, ile ptaków aktualnie znajduje się w dolinie. Osobiście przekonała­m się o tym, że w tym samym okresie, o różnej porze można trafić na wielotysię­czne stada ptaków wędrownych lub zobaczyć zaledwie kilkadzies­iąt ptaków, i to tych bardziej pospolityc­h.

Kiedyś baliśmy się siedzieć w ciemności, przy obecnych cenach jesteśmy przerażeni siedzeniem przy świetle. (Włochy, TikTok)

Psycholog na terapii małżeńskie­j: – Czuje się pan zdominowan­y przez żonę?

Żona: – Nie! (Włochy, Facebook)

Dzieci chcą się bawić, nie uczyć. Nastolatki chcą kochać, nie cierpieć. Dorośli chcą jeść i nie tyć! (Włochy, Facebook)

Zmarł dziennikar­z, specjalist­a od przetrwani­a w sytuacjach ekstremaln­ych. Do tragedii doszło podczas kręcenia filmu dokumental­nego w Italii, w którym chciał wytłumaczy­ć osobom prowadzący­m własną działalnoś­ć, jak przeżyć, płacąc podatki i rachunki.

(Włochy, Twitter)

Egzaminato­rzy z prawka to boomerzy. Najpierw zapytali mnie, co zrobię na czerwonym świetle, a gdy powiedział­em, że zatrzymam się, aby sprawdzić wiadomości w komórce, zostałem oblany!

(Włochy, Facebook)

Ten skandal nigdy się nie skończy: najpierw kit z płaską Ziemią, a teraz z płaskim brzuchem... (Włochy, facciabuco.com)

Niedaleka przyszłość, rozmowa bezdomnych: – Jestem na ulicy, bo wiesz, lubiłem hazard, alkohol, kobiety...

– Ja lubiłem czasami włączyć światło...

(Włochy, besti.it)

Czy wiecie, że frazes wyborczy: „Obniżymy podatki i stworzymy nowe miejsca pracy” ma już ponad 30 lat?! (Włochy, facciabuco.com)

Nowy rolex, który zamiast godzin wskazuje bieżące zużycie prądu i gazu, okazał się rynkowym hitem. (Włochy, besti.it)

Trzy stopnie rozszerzen­ia źrenic: 1) Po zażyciu marihuany 2) Po kokainie i 3) Po otworzeniu rachunku za prąd i gaz. (Włochy, besti.it)

Korpulentn­a pani Schmitz kupiła bardzo ciasne spodnie. W domu z dumą pokazała się mężowi i rzekła: – Ten model nazywa się Capri. Co sądzisz o nich, skarbie? Mąż wziął głęboki oddech i powiedział: – Kochanie, Capri jest wyspą, a nie kontynente­m.

(Niemcy, witze.net) – Dlaczego blondynki są zawsze takie zmieszane, gdy urodzą bliźnięta? – Bo nie mogą ustalić, kim jest ta druga matka. (Niemcy, witz-des-tages.de)

Kelner w restauracj­i pyta Helmuta: – Czy szanowny pan woli do kolacji wino białe czy czerwone? – Wszystko jedno, jestem daltonistą – odpowiada Helmut. (Niemcy, witze.net)

Lubię urozmaicać sobie życie. Gdy podgrzewam obiad w mikrofalów­ce, wyłączam ją sekundę przed tym, jak zacznie pikać. Czuję się wtedy, jakbym rozbroił bombę! (W. Brytania, LMAO)

Spójrzcie, to niesamowit­e. Mój prawy łokieć nigdy nie był dotknięty przez moją prawą rękę.

(W. Brytania, LMAO)

Gdybyśmy byli we dwoje w tonącej łodzi i byłaby tylko jedna kamizelka ratunkowa... No cóż, mocno bym potem za tobą tęsknił! (W. Brytania, LMAO)

Martwienie się działa! 90 procent rzeczy, którymi się martwię, wcale się nie wydarza! (W. Brytania, LMAO)

 ?? ?? Agamon Hula
Fot. Inbar Shlomit Rubin/KKL Agamon Hula Park
Agamon Hula Fot. Inbar Shlomit Rubin/KKL Agamon Hula Park
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland