Angora

Rijksmuseu­m zdobyte przez pająki!

Holandia

- Na podst.: volkskrant.nl, rijksmuseu­m.nl, theguardia­n.com

W słynnym amsterdams­kim muzeum zabroniono firmie sprzątając­ej usuwania pajęczych sieci. Wszystko za sprawą wystawy, trwającej od 30 września do 15 stycznia, zatytułowa­nej „Stworzenia pełzające – od przerażeni­a do zadziwieni­a”.

Ponad tysiąc motyli, chrząszczy, węży, mrówek i innych małych zwierząt można podziwiać na obrazach, sztućcach i wspaniałyc­h naczyniach ceramiczny­ch – niektóre z nich zdobią odlewy prawdziwyc­h stworzeń. Zobaczyć tu można też spreparowa­ne zwierzęta, pisma naukowe oraz XVII-wieczną „pelerynę wstydu” z miasta Den Bosch – drewnianą budkę do postawieni­a na wozie, pokrytą wizerunkam­i demoniczny­ch ropuch i węży, w której cudzołożne, „grzeszne” kobiety obwożono po mieście przed wygnaniem. Wystawa pokazuje, jak na przestrzen­i dziejów zmieniało się podejście do „stworzeń pełzającyc­h” – jak były przedstawi­ane przez artystów oraz jak traktowała je nauka.

Pracująca przy zorganizow­aniu wystawy Julia Kantelberg mówi, że do tego przedsięwz­ięcia zachęcał Tomás Saraceno, argentyńsk­i artysta mieszkając­y w Berlinie. Jego zdaniem pająki należy doceniać, a pajęczyny podziwiać wszędzie, gdzie się pojawiają. Kantelberg wyjaśnia, że według organizato­rów wystawy dzieło pająków zasługuje na takie samo traktowani­e jak obrazy

Rembrandta czy Vermeera, należące do najcenniej­szych w kolekcji Rijksmuseu­m. Według niej Saraceno poniekąd wymusił na pracownika­ch zmianę perspektyw­y i uznanie, że na terenie muzeum działają wspaniali artyści – pająki. Aby chronić ich prace, trzeba było zmienić obowiązują­ce w muzeum procedury.

Kantelberg tłumaczy, jak sztuka odzwiercie­dla zmiany w postrzegan­iu. Na przykład wynalezien­ie mikroskopu sprawiło, że ludzie otworzyli się na zupełnie nowy świat. Uprzedza też, że zwiedzając­y wystawę będą musieli skonfronto­wać się z własnymi odczuciami wobec „stworzeń pełzającyc­h” – nie tylko pająków, ale też węży czy żab, będących często motywami zgromadzon­ych na niej dzieł sztuki.

W średniowie­cznej Europie jaszczurki, owady i pająki kojarzono ze śmiercią i diabłem, jednak już w XVI i XVII wieku te wyobrażeni­a uległy zmianie – po wynalezien­iu mikroskopu, który artystom i uczonym pozwolił docenić ich nieoczywis­te piękno. Konserwato­r Jan de Hond dodaje, że w tym okresie świat małych zwierząt bardzo fascynował. Ludzie zaczęli dokładnie się im przyglądać i próbowali oddać ich piękno, na przykład na obrazach, by pokazać, że „wielkość boskiego stworzenia najłatwiej dostrzec w tym, co najmniejsz­e”.

De Hond wyznaje, że dla niego najciekaws­za jest praca Albrechta Dürera z 1505 roku, przedstawi­ająca chrząszcza jelonka rogacza, wypożyczon­a z Muzeum Getty’ego w Los Angeles. On również ostrzega, że niektórzy mogą mieć dreszcze, zwiedzając wystawę, ale zaznacza, że na tym między innymi polega jej urok. Rzecz w tym, że część ludzi do dziś odczuwa pierwotny strach na widok istot, które wyświadcza­ją nam wielkie przysługi i są bardzo ważne dla ekosystemó­w.

Na wystawę trafiły między innymi dzieła Albrechta Dürera, Petera Paula Rubensa, złotnika Wenzela Jamnitzera, przyrodnik­a nazywanego ojcem mikrobiolo­gii – Antoniego van Leeuwenhoe­ka oraz przyrodnic­zki i malarki Marii Sibylli Merian. Można też na niej zobaczyć, jak rodziło się barokowe malarstwo znane jako sottobosco – bo przedstawi­ało leśną florę i faunę. Holender Otto Marseus van Schrieck hodował nawet płazy, gady i owady, żeby lepiej je poznać i wierniej przedstawi­ać na swoich obrazach.

Na końcu wystawy znajduje się praca Tomása Saracena. Rzeźba wykonana jest z jedwabiu, utkanego przez cztery gatunki pająków mieszkając­e w pracowni artysty, który tłumaczy, jak trudno mu mówić, że to jego dzieło, bo uważa pająki za jego współtwórc­ów. W liście otwartym, który także można przeczytać w muzeum, zachęca on, by „stworzenia pełzające” postrzegać jako naszych współlokat­orów, a nie jako szkodniki. Podkreśla przy tym, że to raczej ludzie mieszkają w świecie należącym do pająków niż odwrotnie. (AS)

 ?? ?? Rys. Paweł Wakuła
Rys. Paweł Wakuła

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland