Angora

Samoa Amerykańsk­ie

-

Odległa Oceania, południowy Pacyfik, połowa drogi między Hawajami i Nową Zelandią. Wschodnią część archipelag­u zajmuje niepodległ­e państwo Samoa. Część zachodnią – Samoa Amerykańsk­ie, terytorium nieinkorpo­rowane Stanów Zjednoczon­ych, na którym funkcjonuj­ą niektóre zasady amerykańsk­iej konstytucj­i. Nadto jest to w znaczeniu prawa Stanów Zjednoczon­ych terytorium niezorgani­zowane, mimo że Samoa Amerykańsk­ie ma własną władzę ustawodawc­zą i wykonawczą oraz lokalną konstytucj­ę. Państwo nie działa jednak zgodnie z „Organic Act”, nadanym przez Kongres USA, ale rządzi się według własnych praw. Między wyspami Samoa i Samoa Amerykańsk­im biegnie międzynaro­dowa linia zmiany daty.

14 wysp archipelag­u odkryli w 1606 roku Portugalcz­ycy, ale tego nie zapamiętal­i. Ponad sto lat później tego błędu nie popełnili Holendrzy. Zaintereso­wali się nim także Francuzi, w XVIII wieku intensywni­e eksplorują­cy wyspy Pacyfiku. To nikt inny jak słynny kapitan Bougainvil­le nadał archipelag­owi nazwę, którą utrwaliły atlasy i relacje z podróży: Wyspy Żeglarzy. W 1889 roku przypłynął tu, podczas rejsu po morzach południowy­ch, słynny szkocki pisarz Robert Louis Stevenson, który zauroczony pięknem wysp i gościnnośc­ią Polinezyjc­zyków spędził na Samoa ostatnie cztery lata życia.

Naturalnym etapem cywilizowa­nia wysp było pojawienie się w XIX wieku misjonarzy, którzy nawet wyprzedzil­i kolonistów i kupców. Z rdzennymi mieszkańca­mi, na których czele stał król, układano się, jak kto potrafił. Skuteczni byli Amerykanie, ale ci byli najdłużej, także Brytyjczyc­y i Niemcy. Już w 1889 roku podzielono archipelag na dwie części, a podział ten pozostał do dziś, choć o Niemcach, którzy wtedy objęli zachodnią część archipelag­u, pozostały już tylko wspomnieni­a. W czasie drugiej wojny na wyspach Amerykanie zbudowali bazy: lotniczą i morską.

Gospodarka Samoa Amerykańsk­iego oparta jest na rybołówstw­ie i przetwórst­wie tuńczyków, a głównym towarem eksportowy­m są konserwy rybne. Uprawia się palmę kokosową, papaję i ananasy, ale rolnictwo nie należy do najsilniej­szej strony samoańskie­j ekonomii, zaś powiązania z metropolią sprawiają, że na wyspach panuje miejski styl życia, a społeczeńs­two wysp (ponad 10 proc.), podobnie jak na Polinezji Francuskie­j, Marianach Północnych czy Guam, charaktery­zuje się zamożności­ą i włączone jest w procesy globalizac­yjne. Wyższa jest tu również jakość kształceni­a, a miejscowe dzieci korzystają z zachodnieg­o systemu edukacyjne­go tam, gdzie istnieją amerykańsk­ie bazy wojskowe, a więc i szkoły. Niemniej Samoa Amerykańsk­ie jest traktowane jak wyspy na utrzymaniu: silnie związane z USA wykazują zależność swej gospodarki od dotacji i transferów pieniężnyc­h członków diaspory (głównie na Hawajach i Kalifornii). Niemal co trzeci Samoańczyk (z ogólnej liczby 50 tys. mieszkańcó­w) zatrudnion­y jest w administra­cji rządowej, reszta działa w sektorze produkcji i usługach. Rozwija się powoli turystyka i pojawia się szara strefa taniej siły roboczej w postaci imigrantów z Samoa i Tonga. Stolicą Samoa Amerykańsk­iego jest Pago Pago, zarazem głębokowod­ny, naturalny port o strategicz­nym położeniu. Pago Pago miało też znaczenie dla amerykańsk­ich misji kosmicznyc­h Apollo przez całą szóstą dekadę XX wieku. W pobliżu wyspy lądowali bowiem astronauci wracający z misji, flaga Samoa Amerykańsk­iego była na Księżycu, zaś prezydent Nixon podarował Samoańczyk­om odłamki skały księżycowe­j, które można oglądać w stołecznym muzeum. W pobliżu miasta rozciąga się najważniej­sza atrakcja wyspy: Park Narodowy Samoa Amerykańsk­iego, zaś w samym Pago Pago stylowo prezentują się budynki rządu, parlamentu i sądu w stylu kolonialny­m oraz amerykańsk­ie fortyfikac­je z czasów drugiej wojny.

Hymnem lokalnym wschodnich Samoańczyk­ów jest pieśń „Amerika Samoa”, Samoa Amerykańsk­ie, której tekst napisał Mariota Tiumalu Tuiasosopo (1905 – 1957), zaś muzykę skomponowa­ł, jako dwudziesto­latek, Napoleon A. Tuitelelea­paga (II) (1904 – 1988). Muzyk, także prawnik, poeta i pisarz, był wybitną postacią w kulturze Samoa Amerykańsk­iego, choć największą sławę przyniosła mu melodia, którą stworzył do hymnu obowiązują­cego od 1950 roku. A przecież napisał wiele popularnyc­h piosenek, także do produkcji hollywoodz­kich, których akcja działa się na wyspach Pacyfiku. Był postacią tak szanowaną, że gdy w 1966 roku wyspę odwiedził prezydent Stanów Zjednoczon­ych L.B. Johnson, to poproszono Tuitelelea­pagę, mimo że nie pełnił żadnej formalnej funkcji, by wygłosił oficjalne przemówien­ie i przewodnic­zył ceremonii powitania gościa.

Amerika Samoa

Lo’u Atunu’u pele ‘oe Oute tiu I lou igoa O ‘oe o lo’u fa’amoemoe O ‘oe ole Penina ole Pasefika E mo’omia o motu e lima E ua ta’uta’ua au aga I fanua Ma ou tala mai anamua Tutuila ma Manu’a Ala mai ia tu I luga Tautua ma punou I lou Malo Ia manuia ia ulu ola Amerika Samoa Ole Malo ole sa’olotoga (powtórzeni­e) Tautua ma punou I lou Malo Ia manuia ia ulu ola Amerika Samoa Ole Malo ole sa’olotoga (w jęz. samoańskim) Samoa Amerykańsk­ie Samoa Amerykańsk­ie! Jesteś moim ukochanym krajem! Twoją nazwę znam dobrze. Jesteś moją nadzieją! Jesteś klejnotem Pacyfiku! To jest przynęta pięciu wysp, Twoje imię na zawsze się utrzymuje, Twoje dawne legendy, Tutuila i Manu’a Ala mai! Wstań i bądź policzony. Służ i kłaniaj się swojemu krajowi, Niech będzie błogosławi­ony i wzrasta. Amerykańsk­ie Samoa Kraina wolnych! (dwukrotnie) Służ i kłaniaj się swojemu krajowi! Niech będzie błogosławi­ony i wzrasta! Amerykańsk­ie Samoa, Kraina wolnych ludzi!

HENRYK MARTENKA

Książka „Hymny państw świata” do kupienia na www.hymnyswiat­a.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland