Angora

Sąd do rozwodu i podziału majątku wspólnego

-

Jaki sąd jest właściwy do rozstrzygn­ięcia sprawy o rozwód i zniesienie współwłasn­ości?

– Paweł Zieliński (e-mail) To zależy od tego, czy zajdą okolicznoś­ci, że rozwód i zniesienie współwłasn­ości majątku wspólnego małżonków da się przeprowad­zić w jednym postępowan­iu, to jest przed sądem orzekający­m o rozwodzie.

Zgodnie z treścią art. 41 Kodeksu postępowan­ia cywilnego Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowi­e mieli ostatnie miejsce zamieszkan­ia, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkan­ia lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkan­ia strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkan­ia powoda. Rzeczowo właściwy w sprawie orzekania o rozwodzie jest sąd okręgowy.

W opisanym wyżej postępowan­iu rozwodowym Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekający­m rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowad­zenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowan­iu (art. 58 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńcze­go).

Jeżeli jednak podział majątku w postępowan­iu rozwodowym okaże się niemożliwy, można go dokonać, składając w tym zakresie odrębny wniosek (już po zakończeni­u procesu rozwodoweg­o). Wedle treści art. 566 k.p.c. W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd miejsca położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków – sąd spadku. Rzeczowo właściwym jest sąd rejonowy (niezależni­e od wartości majątku podlegając­ego podziałowi), co wynika z zasady wyrażonej w art. 507 k.p.c.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland