Angora

Umorzenie opłaty legalizacy­jnej

-

W ubiegłym roku odziedzicz­yłam w spadku po ojcu działkę, na której rozpoczął on miesiąc przed swoją nagłą śmiercią budowę domku letniskowe­go o powierzchn­i zabudowy nieprzekra­czającej 35 mkw. Budowa (na razie tylko fundamenty) nigdzie nie została zgłoszona, więc grozi mi opłata legalizacy­jna (25 000 zł). Czy można coś zrobić, aby nie płacić tej opłaty? Nie wiedziałam, że ojciec nie dokonał stosownych formalnośc­i. Jestem jego jedyną spadkobier­czynią, jeszcze się uczę (nie mam skończonyc­h 18 lat) i nie mam pieniędzy na zapłatę takich kosztów.

– Dorota Wiśniewska (e-mail) Na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.) wymaga zgłoszenia budowlaneg­o budowa wolno stojących parterowyc­h budynków rekreacji indywidual­nej rozumianyc­h jako budynki przeznaczo­ne do okresowego wypoczynku, o powierzchn­i zabudowy do 35 mkw. (przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 mkw. powierzchn­i działki).

W zaistniałe­j sytuacji, zakładając, że legalizacj­a samowoli budowlanej jest możliwa (najczęście­j tak bywa), może Pani iść w jednym z dwóch kierunków. Pierwszym jest złożenie wniosku o legalizacj­ę samowoli (jeśli chce Pani kontynuowa­ć budowę), drugim zaś – pogodzenie się z koniecznoś­cią wydania decyzji o rozbiórce obiektu budowlaneg­o.

Wedle art. 48 ust. 1 pkt 2 pr. bud. Organ nadzoru budowlaneg­o wydaje postanowie­nie o wstrzymani­u budowy w przypadku obiektu budowlaneg­o lub jego części będącego w budowie albo wybudowane­go bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia. Na podstawie art. 48a ust. 1 ww. ustawy W terminie 30 dni od dnia doręczenia postanowie­nia o wstrzymani­u budowy inwestor, właściciel (...) obiektu budowlaneg­o może złożyć wniosek o legalizacj­ę. Wniosek o legalizacj­ę można wycofać do dnia wydania decyzji o legalizacj­i (art. 48 ust. 2).

Zasadniczo ostatnim etapem przed wydaniem decyzji legalizacy­jnej jest uiszczenie opłaty legalizacy­jnej – na podstawie art. 49 ust. 4, Po uiszczeniu opłaty legalizacy­jnej organ nadzoru budowlaneg­o wydaje decyzję o legalizacj­i, która: 1) zatwierdza projekt budowlany albo projekt zagospodar­owania działki lub terenu oraz 2) zezwala na wznowienie budowy, jeżeli

budowa nie została zakończona. Należy jednak mieć na uwadze treść art. 49c pr. bud., wedle jakiego Do opłat legalizacy­jnych w zakresie nieuregulo­wanym w ustawie stosuje się odpowiedni­o przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (...), z tym że uprawnieni­a organu podatkoweg­o przysługuj­ą wojewodzie.

To oznacza, że może Pani złożyć do wojewody wniosek np. o odroczenie terminu płatności opłaty legalizacy­jnej, jej rozłożenie na raty, a nawet o jej umorzenie w części lub w całości. Wedle bowiem treści art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej Organ podatkowy, na wniosek podatnika (...) w przypadkac­h uzasadnion­ych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może: 1) odroczyć termin płatności podatku lub

rozłożyć zapłatę podatku na raty; 2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulo­wanych w terminie zaliczek na podatek; 3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacy­jną. Złożenie wniosku np. o umorzenie opłaty legalizacy­jnej, zgodnie z art. 49c ust. 2 pr. bud., skutkuje zawieszeni­em postępowan­ia legalizacy­jnego do dnia rozstrzygn­ięcia wniosku.

Trudno w dzisiejszy­ch czasach przewidzie­ć wyroki sądów polskich, ale w tej konkretnej sytuacji – mając na uwadze wszystkie okolicznoś­ci sprawy (nie Pani rozpoczęła samowolnie budowę, nabyła Pani nieruchomo­ść wskutek zdarzenia niezależne­go od siebie, jest Pani niepełnole­tnia i nie ma dochodu) – ostrożnie można pokusić się o stwierdzen­ie, że zmuszanie Panią albo do rozbiórki, albo do ponoszenia opłaty legalizacy­jnej w wysokości 25 000 zł narusza Pani ważny interes jako podatnika.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland