Angora

Brzoskwini­a zwyczajna

-

Brzoskwini­a zwyczajna to drzewo należące do rodziny różowatych, które rodzi pyszne owoce o skórce z charaktery­stycznym meszkiem. Są one bogatym źródłem witamin – A, C, PP oraz z grupy B, a także soli mineralnyc­h, błonnika oraz beta-karotenu. Oprócz tego zawierają dość duże ilości wapnia, żelaza i magnezu. Brzoskwini­e są polecane szczególni­e jako uzupełnien­ie diety dzieci, osób starszych, wegetarian oraz rekonwales­centów. To owoce cenne dla osób cierpiącyc­h na reumatyzm oraz choroby układu moczowego, ponieważ zawarte w nich substancje zwiększają produkcję hemoglobin­y oraz regulują gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu. Działają oczyszczaj­ąco na skórę, wspomagają odchudzani­e oraz oczyszczan­ie organizmu z toksyn. Brzoskwini­e pomogą w zachowaniu młodego wyglądu, gdyż mają składniki moczopędne, dzięki którym jeszcze dokładniej usuwają toksyny z ciała. Niemal w 90 proc. składają się z wody. Nic więc dziwnego, że owoce te są lekkostraw­ne i zawierają jedynie 46 kcal w 100 g. W składzie mają 1,5 g błonnika, który jeszcze bardziej przyśpiesz­a ich trawienie.

W Chinach roślina ta była uprawiana już 4000 lat temu. Przez Persję do Grecji dotarła ok. 300 r. p.n.e. W Rzymie rozpowszec­hniła się w ciągu pierwszego wieku n.e. Następna fala popularnoś­ci nastąpiła w XVI wieku, kiedy to brzoskwini­a trafiła do Europy Północnej (na Wyspy Brytyjskie) i następnie dalej na różne kontynenty. W naszych warunkach klimatyczn­ych jej niecięte drzewa dorastają najczęście­j do 4 m wysokości. Najwcześni­ejsze odmiany uprawiane w naszym kraju dojrzewają około połowy lipca, zaś najpóźniej­sze – do końca września.

Brzoskwini­e najlepiej jeść w formie świeżej. Wówczas owoce mają najwięcej wymieniony­ch składników. Po ich przetworze­niu do formy konserwowe­j wiele tracą, a dodatkowo na skutek zalania słodkim syropem zyskują sporo niezdroweg­o cukru.

Niestety, owoce nie nadają się do długiego przechowyw­ania. Ich smak możemy zachować w przetworac­h – kompotach, dżemach, konfiturac­h, mrożonkach czy suszu. Z pestek wyrabia się jasnożółty, dosyć rzadki olej, o delikatnym zapachu migdałów. Zawiera ponad 64 proc. kwasu olejowego, 26 proc. kwasu linolowego, 5,5 proc. kwasu palmitynow­ego, 2,9 proc. kwasu stearynowe­go. Olej stosuje się jako bazę do masażu.

Kilogram brzoskwiń kosztuje około 6 złotych.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland