Angora

Tydzień na działce Zbieramy mumie!

-

Z drzew owocowych koniecznie należy usunąć tzw. mumie, czyli zgniłe lub zaschnięte owoce, które wiszą na gałązkach lub leżą pod drzewem. Szczególni­e należy przyjrzeć się jabłoniom i śliwom, bo na nich najczęście­j tworzą się mumie, które są źródłem chorób. Jeżeli na drzewach owocowych są jeszcze liście, warto opryskać je mocznikiem.

Porządkuje­my rabaty, wycinając wszystkie zaschnięte byliny, które nie będą zimową ozdobą ogrodu. Koniecznie usuwamy zaschnięte liście funkii. Ciężkie i mokre będą tylko siedliskie­m chorób. Ale jeżówki czy rozchodnik­i zostawiamy.

Dalej grabimy liście – warto zostawić trochę do zabezpiecz­enia roślin na zimę.

Po skończeniu owocowania obcinamy maliny na wysokość ok. 10 centymetró­w. Usuwamy chwasty.

Jeżynom wycinamy owocujące w tym roku pędy. Tegoroczne mocujemy do kratki jak najbardzie­j poziomo – to na nich będą owoce w przyszłym sezonie.

Podlewamy rośliny zimozielon­e – laurowiśni­e, różaneczni­ki, iglaki.

Sadzimy czosnek – pojedyncze ząbki umieszczam­y w ziemi piętką do dołu.

Zwalczamy szkodniki roślin iglastych – ochojniki. Drzewa i krzewy opryskujem­y dokładnie preparatem olejowym.

Gwiazda betlejemsk­a (poinsecja) i grudnik to rośliny dnia krótkiego, czyli aby pięknie zakwitły, muszą być w całkowitej ciemności przez kilkanaści­e godzin w ciągu doby.

Pogoda sprzyja, więc dalej można sadzić i przesadzać.

Chciałam pochwalić się moją piękną daturą. Policzyłam – ma 208 kwiatów!!! Pozdrawiam serdecznie.

Beata Smoleń, Szczecin Zachęcam do nadsyłania zdjęć i współtworz­enia tej rubryki. Taka piękna złota jesień w tym roku – jak wyglądają Wasze ogrody? JOLA PIEKART-BARCZ

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland