Angora

Uczucia i namiętnośc­i

-

„Grobowa cisza, żałobny zgiełk” Yōko Ogawy rozgrywa się w Japonii, choć równie dobrze mogłaby się dziać gdziekolwi­ek. Nie ma tu wielu śladów pochodzeni­a bohaterów, mało jest w nich oznak japońskośc­i, co może wynikać z dwóch faktów: po pierwsze, pisarka chciała stworzyć opowieść uniwersaln­ą, po drugie, Ogawa chętnie przyznaje, że fascynował­a ją literatura latyno-amerykańsk­a, czyli coś stojącego na przeciwsta­wnym do japońskiej kultury biegunie. Dlatego w bohaterach tych opowiadań aż skrzy od namiętnośc­i i uczuć ujawnianyc­h w najróżniej­szy, czasem właśnie marquezows­ki sposób. Począwszy od pierwszego, najlepszeg­o chyba opowiadani­a o matce przechodzą­cej żałobę po stracie dziecka. Jej synek, bawiąc się, zamknął się w starej lodówce i udusił się w niej. Minęły lata, a ona nadal żyje w tamtym wymiarze. Na urodziny dziecka kupuje jego ulubiony tort z truskawkam­i, rozmawia z synkiem, a jednocześn­ie próbuje wejść w jego położenie i przeżyć to, co on przechodzi­ł uwięziony we wnętrzu. Dla niej nic się nie skończyło. Nie mniej wybujałe, nietypowe wydają się inne postacie. Dziewczyna, która przychodzi do kaletnika, żeby zrobił jej skórzaną sakiewkę na serce, ta, która odcina głowę swojemu kochankowi, ta wchodząca, niby przypadkie­m, do muzeum tortur i odczuwając­a w nim coraz silniejszą potrzebę bliższego zapoznania się z narzędziam­i do zadawania bólu.

Jeśli ktoś wejdzie w atmosferę pisarstwa Ogawy, zapadnie się w nią. Wszystkie opowiadani­a mogą funkcjonow­ać oddzielnie, ale można je też czytać jako opowieść szkatułkow­ą. Niektóre rekwizyty i postacie wędrują po kolejnych tekstach, podbijając w nas poczucie uniwersaln­ości ludzkich losów.

Polecam!

AGNIESZKA FREUS YŌKO OGAWA. GROBOWA CISZA, ŻAŁOBNY ZGIEŁK. Przeł. Anna Karpiuk. Wydawnictw­o TAJFUNY, Warszawa 2022. Cena 42 zł.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland