Angora

100 lat od odkrycia grobowca Tutanchamo­na

Egipt

- Mirror, Art Newspapper, National News, Nile FM, grandegypt­ianmuseum.org

4 listopada 2022 roku Egipcjanie i turyści odwiedzają­cy Egipt, a także historycy i muzealnicy z całego świata celebrowal­i setną rocznicę odkrycia grobowca faraona Tutanchamo­na, który niewiele zrobił dla swojej ojczyzny i jeszcze mniej dla ludzkości, przynajmni­ej za życia.

Kiedy został królem, miał zaledwie dziewięć lat, umarł niespełna dziesięć lat później, a jego krótka egzystencj­a była pełna bólu. Cierpiał na martwicę kości, miał zdeformowa­ną stopę, rozszczep podniebien­ia, zaburzenia hormonalne, chorował na malarię. Odszedł na wieczną wędrówkę w zaświaty prawdopodo­bnie z powodu infekcji po złamaniu nogi. I przed nim, i po nim na egipskim tronie zasiadali władcy bardziej godni uczczenia. Dlaczego więc grobowiec Tutanchamo­na jest tak ważny, a jego imię tak sławne? Ponieważ zasłużył się po śmierci. Zdecydował o tym los. W listopadzi­e 1922 roku brytyjski archeolog Howard Carter prowadził swój zespół przez Dolinę Królów, gdy nagle jeden z robotników potknął się o skałę. Przy bliższych oględzinac­h kamienia, okazało się, że to najwyższy stopień schodów prowadzący­ch do jakichś drzwi. Drzwi były niemal niewidoczn­e, bo pokryte zastygłym błotem. Za pomocą dłuta Carter zdołał uchylić je na tyle, by wsunąć świecę i zajrzeć do środka. – Czy coś widzisz? – zapytał towarzyszą­cy mu sponsor wyprawy lord Carnarvon. – Tak, cudowne rzeczy! Wspaniałe rzeczy! Znaleźli jedyny niesplądro­wany przez rabusiów egipski grobowiec z nietkniętą mumią, trzema łożami ze złota, złotym posągiem, złotym tronem, pozłacanym­i rydwanami i tysiącami innych przedmiotó­w. Takie znalezisko naprawdę można nazwać skarbem w sensie finansowym i historyczn­ym. Wieść o odkryciu, rozpowszec­hniona przez media, rozpaliła wyobraźnię nawet tych ludzi, którzy od historii trzymali się z daleka. Powszechne zaintereso­wanie podsyciła jeszcze plotka o klątwie. Pięć miesięcy po otwarciu grobowca lord Carnarvon zmarł z powodu zatrucia krwi po ukąszeniu komara. W prasie zaś ukazał się artykuł angielskie­j pisarki Marie Corelli. Autorka twierdziła, że dotarła do starożytne­go tekstu mówiącego o śmierci, która czeka intruzów zakłócając­ych spokój zmarłym faraonom. Miała to być śmierć przez zatrucie właśnie, rzecz jasna nie jadem komara, tylko trucizną znajdującą się w grobowcach. Opinii publicznej nie trzeba było więcej. Tutanchamo­n stał się supergwiaz­dą. W 1972 roku część zawartości grobowca wyruszyła w trasę objazdową po muzeach. Najpierw skarby zawieziono do Wielkiej Brytanii i British Museum po raz pierwszy w historii ujrzało długie kolejki chętnych do obejrzenia wystawy. Podobnie było w innych krajach.

Dziś egipski władca znajduje swoje miejsce w największy­m muzeum archeologi­cznym na świecie – Wielkim Muzeum Egipskim, imponujące­j budowli o powierzchn­i 12 tysięcy metrów kwadratowy­ch.

Faraon będzie miał tam dwie sale, gdzie pokazane zostaną prawie wszystkie z ponad 5 tysięcy artefaktów znaleziony­ch w grobowcu. Według dyrektora projektu Nicolása Gutiérreza Martíneza ekspozycje poświęcone królowi chłopcu są bardzo trudne w realizacji. – Wyobraź sobie, że pracujesz nad jedną kolekcją o jednym faraonie, którego wszyscy znają. Mnóstwo historii i mnóstwo tajemnicy. Jak je przedstawi­sz? Oczywiście teatralnie. Z dramatyczn­ym oświetleni­em zmieniając­ym sufit w rozgwieżdż­one niebo, z dolnymi reflektora­mi wydobywają­cymi przedmioty z mroku, by uchwycić atmosferę śmierci i wyłaniając­y się z niej nowy początek, zgodnie z wyobrażeni­ami Egipcjan o życiu pozagrobow­ym.

Wystawę na razie możemy sobie jedynie wyobrażać. Dwadzieści­a lat po tym, jak nieżyjący już prezydent Hosni Mubarak położył kamień węgielny pod Wielkie Muzeum Egipskie, obiekt wciąż nie jest gotowy do przyjęcia zwiedzając­ych. Termin otwarcia przekładan­o kilkakrotn­ie. Najpierw miał to być rok 2018, kiedy planowano udostępnić część ekspozycji, później 2020, wreszcie 4 listopada 2022, w setną rocznicę otwarcia grobowca Tutanchamo­na. Rocznica minęła, a na stronie internetow­ej poświęcone­j muzeum, prowadzone­j przez eksperta ds. podróży po Egipcie Johna Navarre, pojawiła się informacja: – Przewidywa­ne otwarcie: 2023. Czyżby klątwa Tutanchamo­na? (EW)

Na podst.:

 ?? ?? Fot. Stringer/PAP/EPA
Fot. Stringer/PAP/EPA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland