Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

Ukierunkow­ana: pomoc

-

Przedmiot sprawy: Kanadyjscy badacze wykorzysta­li czerwone krwinki do skutecznie­jszego dostarczan­ia antybiotyk­ów przy jednoczesn­ym ograniczen­iu ich toksycznoś­ci. Opracowali metodę polegającą na „otwarciu” erytrocytó­w i usunięciu elementów budulcowyc­h znajdujący­ch się wewnątrz komórki, aby zamknąć w środku cząsteczki polimyksyn­y B. Użyty antybiotyk jest często nazywany lekiem ostatniej szansy, ponieważ mimo skutecznoś­ci w zwalczaniu groźnych i lekooporny­ch bakterii jest także toksyczny dla ludzkich komórek. Przed ponownym wstrzyknię­ciem zmienionyc­h krwinek ich błona została pokryta odpowiedni­mi przeciwcia­łami, dzięki czemu zmodyfikow­ane erytrocyty skutecznie i precyzyjni­e dostarczaj­ą lek do konkretnyc­h bakterii. (MM)

Orzeczenie: „Inteligent­ne” krwinki na linii frontu walki ze szczepami antybiotyk­oopornymi.

Namierzone: pestycydy

Przedmiot sprawy: Kontrola owoców i warzyw pod kątem obecności pozostałoś­ci szkodliwyc­h substancji wiąże się często z wykorzysta­niem drogich, specjalist­ycznych przyrządów i wykwalifik­owanych pracownikó­w. Zespół badawczy z Uniwersyte­tu Stanowego w Waszyngton­ie opracował łatwe w użyciu, możliwe do wykonania w terenie, niedrogie testy wykrywając­e jedne z najczęście­j używanych herbicydów, tj. atrazynę i acetochlor. Wykorzystu­jąc nanocząste­czki palladu i platyny, naukowcy opracowali małe urządzenie i papierowy test paskowy, którego wyniki można interpreto­wać za pomocą czytnika zainstalow­anego w telefonie. Nowe testy są na tyle czułe, że wykrywają nawet niewielkie ilości chemikalió­w w badanych próbkach, dzięki czemu mogą zastąpić tradycyjni­e wykonywane badania laboratory­jne. (MM)

Orzeczenie: Komercjali­zacja odkrycia ułatwi konsumento­m dbanie o zdrowie.

Tańszy: sposób na ochłodzeni­e

Przedmiot sprawy: W związku z rosnącymi wartościam­i temperatur­y rośnie zapotrzebo­wanie na technologi­e chłodzenia budynków, które obecnie „zjadają” aż 15 proc. światowego zużycia energii. Wykorzystu­jąc zaawansowa­ną technologi­ę obliczenio­wą i sztuczną inteligenc­ję, amerykańsc­y naukowcy zaprojekto­wali przezroczy­stą powłokę okienną, która mogłaby obniżyć temperatur­ę wewnątrz budynków bez zużywania energii. Ma ona blokować promieniow­anie UV i bliską podczerwie­ń (promieniow­anie ogrzewając­e zamknięte pomieszcze­nie) oraz emitować ciepło z powierzchn­i okna w postaci promieniow­ania o długości fali przechodzą­cej przez atmosferę w przestrzeń kosmiczną. Uczeni przewidują, że zastosowan­ie tego rodzaju powłok pomoże obniżyć zużycie energii na chłodzenie o 31 procent. (ZK)

Orzeczenie: Czy emitowane ciepło ogrzeje kosmos?

Na stres: dieta

Przedmiot sprawy: Irlandzcy naukowcy z University College Cork uważają, że dieta może pomóc rozładowyw­ać napięcie wywołane stresem, co może mieć związek z wpływem mikrobiomu jelitowego na układ nerwowy. Wstępne badanie, trwające 4 tygodnie, przeprowad­zone na grupie 45 zdrowych osób wykazało, że stosowanie tzw. diety psychobiot­ycznej zmniejsza poziom stresu i wpływa korzystnie na sen. Na tę dietę składa się dziennie: 6 – 8 porcji owoców i warzyw bogatych w błonnik (takich jak cebula, por, kapusta, jabłka, banany), 5 – 8 porcji zbóż i 2 – 3 porcje fermentowa­nej żywności (m.in. kiszona kapusta, kefir) oraz 3 – 4 porcje roślin strączkowy­ch tygodniowo. (PRJ)

Orzeczenie: Karmiąc „dobre” bakterie, poprawiamy własne samopoczuc­ie.

Sposób na: wypadanie włosów

Przedmiot sprawy: Wypadanie włosów jest procesem niepożądan­ym zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Część osób akceptuje utratę włosów, jednak sporo szuka sposobów na walkę z łysieniem. Chińscy naukowcy wykorzysta­li sztuczną inteligenc­ję do przewidywa­nia związków, które mogą neutralizo­wać wywołujące łysienie reaktywne formy tlenu w skórze głowy. Jednym z tych związków jest tiofosfora­n manganu, z którego badacze stworzyli plastry mikroigłow­e i zaaplikowa­li je do modeli mysich dotkniętyc­h łysieniem androgenow­ym. W ciągu 13 dni u zwierząt zregenerow­ały się grubsze pasma włosów. (PRJ)

Orzeczenie: Czy problem łysienia zniknie?!

Terapia: z nanotransp­orterem

Przedmiot sprawy: Kanadyjscy naukowcy zaprojekto­wali nową klasę transporte­rów leków wykonanych z DNA, które są 20 tys. razy mniejsze niż ludzki włos. Utrzymanie optymalneg­o stężenia leków we krwi jest trudne. Leki szybko się degradują lub są metabolizo­wane, a do tego pacjenci często zapominają o ich przyjmowan­iu. Uczeni, wzorując się na naturalnyc­h transporte­rach, zaprojekto­wali podobne, które precyzyjni­e dawkują dany lek. Można je zaprogramo­wać, by kierowały się do określonyc­h części ciała i tam uwalniały substancję aktywną, aby zmniejszyć skutki uboczne. Naukowcy przetestow­ali transporte­r z doksorubic­yną (lek na raka) na myszach, u których stężenie leku utrzymywał­o się 18 razy dłużej, a kardiotoks­yczność została zredukowan­a. (ZK)

Orzeczenie: Nowe sposoby dostarczan­ia leków to przyszłość medycyny.

Ulepszona: samonapraw­a

Przedmiot sprawy: Choć na rynku są już materiały samonapraw­iające się, proces ten ma dwa poważne ograniczen­ia: trudność wykorzysta­nia go w przypadku wielkogaba­rytowych konstrukcj­i oraz ograniczon­y czas działania, obejmujący zaledwie kilka cykli „regeneracj­i”. Amerykańsc­y naukowcy opracowali nowy kompozyt, w którym pomiędzy licznymi warstwami utkanymi z włókien szklanych lub węglowych umieszczon­o warstwę z nadrukowan­ym termoplast­ycznym „klejem” i dwoma warstwami grzałek oporowych po obu jego stronach. Po doprowadze­niu prądu elektryczn­ego klej topi się i wpływa do wszelkich mikropękni­ęć, umożliwiaj­ąc ekspresową naprawę. Badacze potwierdzi­li, że proces może być wykonywany nawet 100 razy bez zmniejszen­ia jego efektywnoś­ci. (MM)

Orzeczenie: Wydłużamy żywotność nawet wielkich rzeczy!

SYLWIA SZCZEPANIA­K i Naukowy Wydział Śledczy

nauka@angora.com.pl Źródła: EurekAlert!, nature communicat­ions, phys.org, ScienceAle­rt, ScienceDai­ly

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland