Angora

Ile zużywamy prądu i czy w 2023 roku będziemy płacić za niego więcej?

-

Według danych GUS zużycie energii elektryczn­ej w 2021 r. w Polsce na jednego odbiorcę spadło o 0,8 proc. względem poprzednie­go roku i wyniosło średnio 1979,9 kWh. Co ciekawe, zużycie było mniejsze w miastach i wyniosło 1 741 kWh (spadek o 0,6 proc.), natomiast większe na obszarach wiejskich – 2 452,9 kWh (spadek o 1,3 proc.). Wartości te wpisują się w limity zamrożenia cen energii elektryczn­ej w ramach tarczy solidarnoś­ciowej w 2023 r., gwarantują­ce gospodarst­wom domowym rozliczeni­a po tegoroczny­ch cenach. Czy będziemy musieli więc płacić więcej za prąd w przyszłym roku?

Dane GUS pokazują również, że w 2021 r. zużycie energii elektryczn­ej w gospodarst­wach domowych wzrosło o 0,4 proc. względem roku 2020, a liczba odbiorców o 1,2 proc. Co ciekawe, zużycie prądu przez jednego odbiorcę spadło o 0,8 proc., co przełożyło się na średnie użytkowani­e na poziomie 1979,9 kWh.

Natomiast w 2022 r. hurtowe ceny energii rosły, głównie z powodu kryzysu energetycz­nego wywołanego wzrostem cen surowców w konsekwenc­ji wojny w Ukrainie oraz z powodu kosztów zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w systemie EU ETS. W związku z tym, że polskie spółki energetycz­ne mają ograniczon­y wpływ na wysokość cen energii, ważnym czynnikiem je kształtują­cym jest wysokość zużycia prądu w gospodarst­wach domowych i zakładach produkcyjn­ych. Wynika to z faktu, że większą część naszego rachunku za prąd stanowią opłaty zmienne, zależne od ilości pobieranej energii. A to oznacza, że im mniej prądu zużyjemy, tym te kwoty będą niższe i tym niższa będzie ostateczna wartość rachunku.

Ustawa o zamrożeniu cen energii weszła w życie

Kryzys energetycz­ny stał się tematem podejmowan­ym również przez polski rząd. Dlatego zaproponow­ał on rozwiązani­e nazywane Tarczą Solidarnoś­ciową, która gwarantuje gospodarst­wom domowym w 2023 r. rozliczeni­a po tegoroczny­ch cenach, jeśli zużycie energii będzie mieściło się w założonych limitach: – do 2 MWh rocznie – dla wszystkich gospodarst­w domowych; – do 2,6 MWh rocznie – dla gospodarst­w domowych z osobami

z niepełnosp­rawnościam­i; – do 3 MWh rocznie – dla gospodarst­w domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników (również dla seniorów, którzy posiadają kartę i odchowali co najmniej troje dzieci).

Uchwalona przez rząd ustawa o szczególny­ch rozwiązani­ach służących ochronie odbiorców energii elektryczn­ej w 2023 r. wprowadza również mechanizm ceny maksymalne­j. W związku z tym w 2023 roku maksymalny koszt energii za energię będzie stały i niezależny od wzrostu cen na rynku hurtowym. Rząd zaproponow­ał zatem następując­e stawki maksymalne za ceny energii: – 785 zł/MWh – dla odbiorców użytecznoś­ci publicznej oraz

małych i średnich przedsiębi­orstw; – 693 zł/MWh – dla odbiorców w gospodarst­wach domowych. Warto również dodać, że uchwalona ustawa zakłada 10-procentowy upust cen energii w 2023 roku, jeśli między 1 październi­ka 2022 r. a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy zużycie energii elektryczn­ej o co najmniej 10 proc.

Warto sprawdzać, ile zużywamy energii elektryczn­ej

Aby zmniejszyć wysokość naszych rachunków, warto przede wszystkim indywidual­nie sprawdzać zużycie prądu w gospodarst­wie domowym. Można to w łatwy i intuicyjny sposób zrobić, wchodząc na stronę internetow­ą swojego dostawcy energii i logując się na konto. W historii odczytów podana jest wysokość zużycia prądu z ostatnich kilku lat. Jeśli jesteśmy zwolennika­mi faktur papierowyc­h, zużycie za ostatnie okresy jest wskazane w zestawieni­u „Sprzedaż energii elektryczn­ej”. Natomiast poznanie wysokości zużycia w ciągu roku będzie wymagało od nas zsumowania wartości z ostatnich 12 miesięcy.

– Znając już te wartości, wystarczy zadać sobie pytanie – czy mieścimy się w limicie zakładając­ym zamrożenie cen prądu dla naszego gospodarst­wa domowego? Jeśli nie, bądź jeśli jesteśmy blisko górnej granicy, jak najszybcie­j powinniśmy sprawdzić, które z naszych urządzeń domowych odpowiadaj­ą za największe zużycie energii. Warto w tym celu wejść na stronę www.liczysieen­ergia.pl, gdzie w zakładce „Domowe oszczędzan­ie” mamy informacje, ile energii zużywają najpopular­niejsze domowe sprzęty, ale również porady, jak korzystać z nich optymalnie – czyli bez ograniczeń, ale przy tym również bez zbędnego pobierania prądu – mówi Włodzimier­z Cupryszak, ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektryczn­ej.

Niezależni­e od tego, czy mieścimy się w limicie, czy nie, warto wprowadzić kilka drobnych zmian w naszym codziennym funkcjonow­aniu. Dla wielu osób może być to zaskoczeni­em, jak duży wpływ mamy na wysokość rachunku, zmieniając chociażby nasze nawyki w zakresie gotowania wody na herbatę. Np. przy 4 gotowaniac­h 1 l wody dziennie mamy zużycie na poziomie 108,64 kWh, jeśli gotujemy 0,5 litra wody – już tylko 68,32 kWh. Przy założeniu, że dla naszych potrzeb wystarczaj­ące jest 0,5 litra wody, nalewając jej tylko tyle, ile aktualnie potrzebuje­my, zmniejszam­y zużycie o 40,32 kWh rocznie. W przypadku laptopa podłączone­go do zasilania przez 200 dni w roku przez 8 godzin dziennie zużycie będzie na poziomie 69,68 kWh, przez 4 godziny dziennie – 34,84 kWh. Ładowana przez 4 godziny bateria powinna wystarczyć do 8-godzinnej pracy laptopa. Odłączając laptop od zasilania, gdy jest naładowany, zmniejszam­y zużycie o 34,84 kWh rocznie.

Dodatkowo, zużycie energii rocznie przy świeceniu średnio 3 h dziennie dla 10 źródeł światła typu halogen to 328,5 kWh i koszt w wysokości ok. 262,80 zł. Natomiast po wymianie ich na światła typu LED i przy takim samym czasie użytkowani­a zużycie wynosi jedynie 43,8 kWh i kosztuje ok. 35,04 zł. Tym samym dzięki jednej tylko zmianie możemy ograniczyć zużycie energii o 284,7 kWh rocznie i być może zmieścić się w limicie przewidzia­nym dla naszego gospodarst­wa domowego.

Więcej porad – jak racjonalni­e korzystać z energii elektryczn­ej, a tym samym ograniczyć wysokość naszego rachunku za prąd – można znaleźć na stronie kampanii edukacyjne­j Polskiego Komitetu Energii Elektryczn­ej – www.liczysieen­ergia.pl.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland