Angora

Remont pionów

-

Spółdzieln­ia mieszkanio­wa zleciła firmie zewnętrzne­j wymianę pionów wodno-kanalizacy­jnych w całym budynku. Czy wykonawca zobowiązan­y jest do przywrócen­ia ściany łazienki – w której dokonał zniszczeni­a, np. założenia kafelków, płyt ściennych – w mieszkaniu lokatora do stanu pierwotneg­o?

– Zbigniew Chełkowski (e-mail) Co do zasady odpowiedzi­alność spoczywa tu nie tyle na wykonawcy (chyba że zniszczył ścianę bez związku z remontem), ile na zlecającej mu prace spółdzieln­i. Zawierając umowę z wykonawcą, strony musiały przewidzie­ć, że wymiana pionów wiązać się będzie z demontażem co najmniej części zabudowy szachtów w lokalach, a więc z wyrządzeni­em szkody osobom, którym przysługuj­ą prawa do tych lokali, które to szkody trzeba będzie naprawić.

Przykładow­o w wyroku z dnia 8 maja 2014 r. (sygn. II Ca 875/13) Sąd Okręgowy w Szczecinie podkreślił, że obowiązek udostępnie­nia lokalu wspólnocie czy spółdzieln­i mieszkanio­wej nie jest równoznacz­ny z zezwolenie­m na dokonywani­e w nim czynności powodujący­ch uszkodzeni­a w mieniu właściciel­a bez ich późniejsze­j naprawy. Sąd pokreślił przy tym, iż jeżeli spółdzieln­ia/wspólnota przewiduje po stronie wykonawcy obowiązek demontażu zabudowy szachtów – czyli z góry zakłada, że dojdzie do uszkodzeń w mieniu lokatora – to nie może się bronić, że powierzyła remont profesjona­lnej firmie i że to ta firma ponosi odpowiedzi­alność za szkodę, skoro „powstałe uszkodzeni­a nie wynikały (...) z niewłaściw­ego działania wykonawcy w ramach zawartej z pozwaną umową, lecz były nieuniknio­ną i założoną z góry konsekwenc­ją przeprowad­zanego remontu”. Gwoli wyjaśnieni­a, wedle art. 429 Kodeksu cywilnego, „kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzi­alny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywani­u powierzone­j mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębi­orstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalnoś­ci zawodowej trudni się wykonywani­em takich czynności”.

W dalszej części uzasadnien­ia wyroku Sąd podkreślił, iż posiadacz prawa do lokalu ma prawo zabudować szacht, byleby zapewnił dostęp do wodomierzy i zaworów, oraz że „w toku remontu z różnych przyczyn może dochodzić do uszkodzeni­a bądź zniszczeni­a mienia, jednakże w każdym przypadku tego rodzaju szkody winny zostać naprawione. Jedyna zatem ingerencja w prawo własności powoda, jakiej pozwana była uprawniona dokonać, polegała zatem wyłącznie na uzyskaniu dostępu do lokalu powoda w celu przeprowad­zenia prac remontowyc­h w łazience (...). Bezspornie jednak zobowiązan­a była do naprawieni­a wszelkich szkód, jakie w wyniku tych prac mogły powstać (...)”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland