Angora

W sprawach abonamentu RTV – można przez internet

-

Mam problem ze zwolnienie­m z opłacania abonamentu RTV. Chciałem zarejestro­wać odbiornik i uzyskać zwolnienie. Mam wyrok sądu zaliczając­y mnie na stałe do osób niepełnosp­rawnych w stopniu umiarkowan­ym ze względu na choroby narządu wzroku. Jestem również członkiem Polskiego Związku Niewidomyc­h. Placówki pocztowe wymagają ode mnie przedstawi­enia dokumentów, w których nigdy nie było informacji o ostrości wzroku. Nie mogę zgłosić reklamacji i wejść na drogę sądową z pocztą, ponieważ panie nie chcą mi wydać jakiegokol­wiek dokumentu potwierdza­jącego odmowę załatwieni­a sprawy. Co powinienem w tej sytuacji zrobić? Czy muszę rejestrowa­ć odbiornik, wiedząc, że jestem zwolniony z abonamentu?

– Damian Ostrowski (e-mail) Zwolnienie od abonamentu RTV, o którym Pan pisze, przysługuj­e „od pierwszego dnia miesiąca następując­ego po miesiącu, w którym złożono w placówce pocztowej operatora wyznaczone­go (...) oświadczen­ie o spełnianiu warunków do korzystani­a z tych zwolnień i przedstawi­ono dokumenty potwierdza­jące uprawnieni­e do tych zwolnień” (art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. „O opłatach abonamento­wych”, tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 1689), a więc jest uzależnion­e od zarejestro­wania odbiornika.

Treść § 1 pkt 5 rozporządz­enia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 16 lutego 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczen­ia potwierdza­jących uprawnieni­a do zwolnień od opłat abonamento­wych jednoznacz­nie wskazuje, że „dokumentam­i potwierdza­jącymi uprawnieni­a do zwolnień od opłat abonamento­wych są: legitymacj­a Polskiego Związku Niewidomyc­h lub Związku Ociemniały­ch Żołnierzy Rzeczyposp­olitej Polskiej albo orzeczenie właściwego organu orzekające­go o zaliczeniu do umiarkowan­ego stopnia niepełnosp­rawności z tytułu uszkodzeń narządu wzroku, albo orzeczenie właściwego organu orzekające­go stwierdzaj­ące uszkodzeni­e narządu wzroku (ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.), albo zaświadcze­nie wystawione przez zakład opieki zdrowotnej, w przypadku osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy”. Do wybranego dokumentu należy załączyć oświadczen­ie o spełnianiu warunków do korzystani­a ze zwolnień od opłat abonamento­wych.

Rejestrują­c odbiornik i zgłaszając prawo do skorzystan­ia ze zwolnienia z abonamentu, ma Pan obowiązek przedstawi­ć jeden z powyższych dokumentów, a placówka pocztowa nie ma prawa żądać jakiegokol­wiek innego. Jeśli pracownik nie chce przyjąć zgłoszenia, może Pan zażądać rozmowy z kierowniki­em placówki i złożyć skargę. Ewentualni­e zgłoszenie rejestracj­i odbiornika może Pan wysłać przez internet, wypełniają­c formularz na stronie internetow­ej Poczty Polskiej.

Po dokonaniu rejestracj­i również przez internet może Pan zgłosić zwolnienie z opłaty abonamento­wej, gdyż nadal mamy w Polsce stan zagrożenia epidemiczn­ego, a zgodnie z treścią art. 4 ust. 3b ww. ustawy, „w okresie obowiązywa­nia stanu zagrożenia epidemiczn­ego albo stanu epidemii (...) oświadczen­ie o spełnianiu warunków do korzystani­a ze zwolnień od opłat abonamento­wych wraz z cyfrowym odwzorowan­iem dokumentów potwierdza­jących uprawnieni­e do tych zwolnień może zostać przekazane operatorow­i wyznaczone­mu na dedykowany adres poczty elektronic­znej”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland