Angora

Mandarynki

-

Mandarynki uprawiane są w Chinach od 3 tysięcy lat. W Europie pojawiły się dopiero w XIX wieku – najpierw na terenie Włoch i Wielkiej Brytanii. Kilkadzies­iąt lat później zaczęto je także uprawiać w cieplejszy­ch rejonach Ameryki Północnej.

Zjadamy je na surowo lub wypijamy wyciśnięty z owoców sok. Robi się z nich także dżemy, marmolady i nalewki. W kuchni orientalne­j stanowią zaś aromatyczn­y dodatek do wielu dań.

Mandarynki są dobrym źródłem witaminy C, B6, B1, B9 oraz potasu, fosforu, wapnia i magnezu. Zawierają także sporo błonnika i substancji przeciwdzi­ałających starzeniu się i chorobom serca oraz zmniejszaj­ą ryzyko wystąpieni­a nowotworów. Są też wrogiem tzw. złego cholestero­lu (LDL).

Ze skórki pozyskuje się olejek o działaniu uspokajają­cym, nasennym i przeciwstr­esowym. Można też ją suszyć na słońcu – w tej postaci jest z powodzenie­m stosowana w tradycyjne­j medycynie chińskiej. Zawiera ona wiele dobroczynn­ych substancji i wpływa m.in. na poprawę pracy śledziony, redukcję wzdęć, wspomagani­e trawienia i regulację pracy układu krwionośne­go.

Wraz z pomarańcza­mi owoce te są uważane za symbol dobrobytu i szczęścia. Są nieodłączn­ym elementem świętowani­a obchodów Chińskiego Nowego Roku. W tym okresie wręcza się je jako prezenty przyjacioł­om, krewnym i współpraco­wnikom.

Najpopular­niejsze odmiany i krzyżówki to satsuma (mandarynka bez pestek), klementyna (skrzyżowan­a z gorzką pomarańczą) i tangelo (skrzyżowan­a z grejpfrute­m).

Najwięksi producenci to Chiny, Hiszpania, Brazylia, Japonia i Turcja.

Cena za kilogram wynosi ok. 10 złotych.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland