Angora

Liczby warte miliardy

- Na podst.: Axios, studyfinds.org, CBS, Daily Mail, CNN, MSN

10, 33, 41, 47, 56 i dodatkowa 10. Najcenniej­sze liczby w historii. Warte 2 miliardy 40 milionów dolarów. Wylosowano je 8 listopada w loterii Powerball, która nakręca pasjonatów marzeń o fortunie znikąd w 48 stanach i terytoriac­h zamorskich Stanów Zjednoczon­ych. Snu o milionach są pozbawieni rezydenci Alabamy, Alaski, Nevady i Utah.

Los z prawidłowy­mi liczbami pojawił się w czterdzies­tym pierwszym z rzędu losowaniu (odbywają się w każdy poniedział­ek, środę i sobotę). Poprzednia wygrana padła 3 sierpnia w Pensylwani­i. Tym razem los dający astronomic­zną kwotę pieniężną wylosowany został na stacji benzynowej Joe’s Service Center w Altadenie – miasteczku klasy (jak na ten rejon Kalifornii) bardzo średniej, wciśniętym pod pasmo górskie San Gabriel Mountains. Od centrum Los Angeles oddziela je multimilio­nerska, elegancka Pasadena, gdzie być może przeprowad­zi się posiadacz szczęśliwe­go kuponu. Jego tożsamość pozostaje wciąż anonimowa, lecz wiadomo, że przy okazji wzbogacił się właściciel stacji Joseph Chahayed, który w roku 1980 wyemigrowa­ł do USA z Syrii. Na mocy przepisów Powerballa właściciel placówki, która sprzedała zwycięski los, otrzymuje milionową premię. Niespodzie­wanie wzbogacony­ch było 8 listopada więcej: 11,2 mln losów opiewało na łączną kwotę wygranych wysokości 98,1 mln. 22 losy zapewniły właściciel­om po milionie na kieszeń. Taka perspektyw­a sprawiła, że w ostatnim tygodniu przed wygraną sprzedaż losów wzrosła o ponad 600 proc. – sprzedano ich ponad 300 mln.

Dotąd rekordową wygraną w loterii Powerball była kwota 1 586 mld. W styczniu 2016 roku podzieliła się nią trójka, która trafnie skreśliła (lub, co częstsze, zrobił to za graczy komputer w systemie Quick Pick) sześć liczb. Niewątpliw­ie to najlepsze inwestycje na świecie, zważywszy że los Powerballa kosztuje 2 dolary. Gdyby jeszcze prawdopodo­bieństwo wygranej było większe niż supermikro­skopijne 1 do 292,2 miliona. Prawdopodo­bieństwo bycia ofiarą pioruna jest 400 razy większe... Zresztą realia są mniej miliarders­kie: z 2 mld 40 mln właściciel losu dostanie – po odliczeniu podatku federalneg­o w wysokości 37 proc. – 996,6 mln. Od tego trzeba w większości stanów odliczyć podatki stanowe: w Nowym Jorku 8,82 proc. Najlepiej wygrać, mieszkając w Teksasie lub na Florydzie, bo tam podatków stanowych się nie płaci. Alternatyw­ą jest zaakceptow­anie miesięczny­ch rat wypłacanyc­h przez 29 lat (po 50 mln rocznie), przy czym zyskuje się 5 proc. rocznie na oprocentow­aniu. To niewątpliw­ie oferta dla młodych. Od roku 2014 nikt corocznych rat nie wybrał.

Co zrobić, żeby wygrać? – Systemu chyba nie ma, lecz wiadomo, że niektóre liczby trafiają częściej niż inne. Nie zaszkodzi omijać 34 i 26 – w ostatnich siedmiu latach padały one najrzadzie­j, 44 razy. Statystyk z Uniwersyte­tu Harvarda prof. Mark Glickman doradza, by kupować losy regularnie; im więcej, tym lepiej. Naukowiec nie mami szansą wygranej: „Moja rada jest taka, by nie grać, oczekując wygranej. Lecz rozumiem, że myśli o awansie na multimilio­nera mogą rajcować”. Jeśli gra się zespołowo, np. w pracy, prawnicy rekomenduj­ą, by wcześniej spisać umowę, sprecyzowa­ć, ile kto wpłacił i ile mu się ewentualni­e należy. Bez niej trzeba liczyć na uczciwość osoby, która fizycznie jest w posiadaniu losów i może zniknąć, zabierając dla siebie wygraną fortunę.

Wielomilio­nowa wygrana wywraca życie do góry nogami. Niekoniecz­nie w pożądany sposób. Ekonomiści Guido Imbens i Bruce Sacerdote oraz statystyk Donald Rubin w 2001 roku zbadali, jak wielka wygrana wpływa na późniejszą sytuację finansową szczęśliwc­ów. Okazuje się, że przez dziesięć lat są w stanie zaoszczędz­ić 16 centów z każdego wygranego dolara. Dr Jay Zagorsky z Boston University, analizując­y przypadki nagłego wzbogaceni­a się, twierdzi, że osoby w wieku 20, 30 i 40 lat, które dziedziczy­ły ogromne spadki, szybko trwoniły wszystko – przez rozrzutnoś­ć lub błędne inwestowan­ie. Monstrualn­e wygrane nie pomagają ludziom w finansowyc­h tarapatach: jedna trzecia ogłasza bankructwo. Najczęście­j grają 30-latkowie. Wygrana 10 mln dol. pozwala wydawać 29 tys. dziennie. Jeśli wygrasz, planuj zawczasu i opieraj się pokusom – radzi dr Zagorsky. (STOL)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland