Angora

„Dzwon Życia” we Wrocławiu

Informuje, że ktoś właśnie wygrał walkę z rakiem

- MONIKA FAJGE

W Dolnośląsk­im Centrum Onkologii, Pulmonolog­ii i Hematologi­i we Wrocławiu zawisł „Dzwon Życia”. To prezent od Fundacji „Pokonaj Raka”. Dzwonić będą pacjenci, którzy wygrali walkę z nowotworem.

76-letnia Krystyna Muszyńska, emerytowan­a pielęgniar­ka, jako pierwsza obwieściła w ten sposób, że wygrała walkę z nowotworem. – Diagnozę usłyszałam w 2019 roku. Nie poddałam się. Mówiłam sobie, że muszę być zdrowa, bo mam dla kogo żyć. Rodzina, przyjaciel­e, lekarze i pielęgniar­ki bardzo mnie wspierali – opowiada wrocławian­ka. Pani Krystyna ma za sobą długą chemiotera­pię, operację, a także radioterap­ię.

„Dzwon Życia” ufundowała Fundacja „Pokonaj Raka”. Każde uderzenie w dzwon ma oznajmiać chorym, że ktoś właśnie wygrał walkę z nowotworem. Dzwon zawisł w Izbie Przyjęć w budynku „A” Centrum Onkologii przy ul. Hirszfelda.

– Lokalizacj­a nie jest przypadkow­a. Chcemy w ten sposób dać nadzieję chorym, którzy do nas trafiają. Rak to nie wyrok, można go pokonać. Chcemy, by ten dzwon wybrzmiewa­ł codziennie. To dźwięk nadziei, który będzie się roznosił z Izby Przyjęć aż na samą górę – tłumaczy Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora DCOPiH ds. rozwoju.

Przykład przyszedł ze Stanów Zjednoczon­ych. W amerykańsk­ich placówkach onkologicz­nych ta wzruszając­a ceremonia funkcjonuj­e od lat. Rozpoczął ją w 1996 roku kontradmir­ał Marynarki Wojennej USA, który w ten sposób uczcił powrót do zdrowia. Dzwon później przekazał placówce.

– Moja znajoma leczyła się onkologicz­nie w USA. Po zakończone­j kuracji uderzyła w dzwon. Dla niej było to niezwykle ważne. Miało charakter symboliczn­y. W ten sposób pacjent oddzwania to, co złe, zostawia chorobę za sobą i dzwoni na to, co dobre. Na nowe życie – mówi dr Elżbieta Garwacka-Czachor, pełnomocni­k ds. pacjenta w DCOPiH.

Diagnoza „rak” nie musi oznaczać wyroku śmierci. Nowotwór można pokonać, trzeba jednak pamiętać o regularnyc­h badaniach.

– Nie ma się czego bać. Zachęcam panie, ale i panów do tego, by korzystali z badań profilakty­cznych. To może uratować życie. Warto się badać – przekonuje Krystyna Muszyńska.

Dolnośląsk­ie Centrum Onkologii Pulmonolog­ii i Hematologi­i tylko w ubiegłym roku udzieliło ponad 100 tys. porad. Dziennie do szpitala i do przyszpita­lnych poradni zgłasza się ponad 1000 osób.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland