Angora

Prawnik radzi

-

O jeden łyk za dużo

Jechałem samochodem i zostałem zatrzymany do kontroli, podczas której okazało się, że mam 0,24 promila. Co mi grozi? – Adam Pawłowski (e-mail)

Zgodnie z treścią art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń, „kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działające­go środka, prowadzi pojazd mechaniczn­y w ruchu lądowym, wodnym lub powietrzny­m, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych”. Jednocześn­ie, wedle § 3 tego przepisu, „w razie popełnieni­a wykroczeni­a określoneg­o w § 1 orzeka się zakaz prowadzeni­a pojazdów”.

Wedle art. 46 ust. 2 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości, „stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: 1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo 2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3”. Odnośnie do grzywny, to jej maksymalna wysokość może wynieść 30 000 zł (art. 24 § 1a k.w. – „Za wykroczeni­a określone w (...) art. 87 § 1 (...) grzywnę wymierza się w wysokości do 30 000 złotych”). Wymierzają­c grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe (art. 24 § 3 k.w.).

Co do zakazu prowadzeni­a pojazdów, to zgodnie z treścią art. 29 § 1 k.w., „zakaz prowadzeni­a pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat”. Zakaz taki obowiązuje od uprawomocn­ienia się orzeczenia, przy czym na poczet zakazu prowadzeni­a pojazdów zalicza się okres zatrzymani­a prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniają­cego do prowadzeni­a pojazdu.

 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland