Angora

Dziedzicze­nie gospodarst­wa rolnego w latach 80.

-

W 1979 roku moi rodzice przekazali mi w notarialny­m testamenci­e gospodarst­wo rolne pod Przemyślem wraz z całym majątkiem (działki itp.). Ja mieszkałem wówczas w Warszawie. Po śmierci matki w 1980 r. rozpoczął się proces spadkowy, w którym mimo testamentu niczego nie odziedzicz­yłem. Do spadku powołani zostali mój ojciec i dwie siostry mieszkając­e pod Przemyślem. Pozostałe rodzeństwo też zostało wyłączone z dziedzicze­nia. W dziale spadku ojciec otrzymał m.in. prawo dożywotnie­go zamieszkan­ia w rodzinnym domu, jednak córka, która otrzymała dom i działki, nie opiekowała się nim i ojciec zmarł w domu opieki. Nie wywiązała się też ze spłat finansowyc­h wobec ojca i siostry. Czy jest możliwość, aby domagać się zadośćuczy­nienia lub zachowku za ten fakt? Czy mając nadal notarialny testament, mogę wystąpić do sądu o zmianę postanowie­nia z roku 1982 (nabycie spadku) i z 1984 r. (dział spadku) w ramach wznowienia postępowan­ia?

– Jan Radochońsk­i z Warszawy Nic z powyższych nie jest już możliwe. Wszelkie roszczenia dotyczące dochodzeni­a zasądzonyc­h spłat czy też o zasądzenie zadośćuczy­nienia uległy przedawnie­niu.

Jeśli chodzi o dziedzicze­nie gospodarst­wa rolnego, to w przypadku spadków otwartych przed 14 lutego 2001 r. zastosowan­ie miały przepisy ograniczaj­ące prawo do takiego spadku dla określonyc­h grup osób, przede wszystkim związanych z rolnictwem. Wedle brzmienia mającego zastosowan­ie w chwili śmierci Pana mamy art. 1059 § 1 Kodeksu cywilnego, „dzieci spadkodawc­y dziedziczą z ustawy gospodarst­wo rolne, jeżeli:

1) bezpośredn­io przed otwarciem spadku pracowały w tym gospodarst­wie albo

2) w chwili otwarcia spadku są członkami rolniczej spółdzieln­i produkcyjn­ej lub pracują w gospodarst­wie rolnym takiej spółdzieln­i, albo

3) w chwili otwarcia spadku bądź prowadzą inne indywidual­ne gospodarst­wo rolne, bądź też pracują w gospodarst­wie rolnym swoich rodziców, małżonka lub jego rodziców, albo

4) w chwili otwarcia spadku bądź są małoletnie, bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczaj­ą do szkół, albo

5) w chwili otwarcia spadku są trwale niezdolne do pracy”.

Także osoby powołane do dziedzicze­nia gospodarst­wa w testamenci­e, jeśli ich powołanie miało być skuteczne, musiały albo pracować w indywidual­nym gospodarst­wie rolnym, albo być członkami rolniczej spółdzieln­i produkcyjn­ej i pracować w gospodarst­wie rolnym tej spółdzieln­i, albo mieć kwalifikac­je do prowadzeni­a gospodarst­wa rolnego i oświadczyć w sądzie gotowość podjęcia pracy w indywidual­nym gospodarst­wie rolnym (art. 1065 k.c. w zw. z art. 216 § 1 pkt 1, 2 i 5 k.c.).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland