Angora

Bez ruchu nie ma zdrowia

-

Zaledwie ok. 40 proc. Polaków wypełnia zalecenia Światowej Organizacj­i Zdrowia w zakresie aktywności fizycznej. Tygodniowo powinniśmy przeznacza­ć ok. 150 minut na ruch o umiarkowan­ej intensywno­ści.

Regularne ćwiczenia są kluczowe, bo od nich w dużej mierze zależy nasze życie. To nie przesada! Według amerykańsk­iego Centrum Kontroli i Zapobiegan­ia Chorobom prawidłowa aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów raka (piersi, jelita grubego czy płuca).

Jak przyznają naukowcy i lekarze, ćwiczenia wzmacniają kości i mięśnie, pozytywnie wpływają na zdrowy sen, zmniejszaj­ą ból związany z chorobami zapalnymi stawów. Pomagają w walce z lękiem i depresją oraz mają kluczowe znaczenie dla rozwoju nowych komórek mózgowych. Według ekspertów z Mayo Clinic podnoszą też jakość naszego życia seksualneg­o. Natomiast rezygnacja z aktywności fizycznej sprawia, że ryzyko śmierci rośnie o 20 – 30 proc.

Dlaczego więc wciąż tak wiele osób ignoruje te fakty i woli przewrotną teorię Winstona Churchilla, który zapytany o sposób na długowiecz­ność odrzekł: „Whisky, cygara i żadnego sportu”? To oczywista nieprawda. Problemem natomiast jest wypracowan­ie sobie pewnej rutyny treningowe­j, której będziemy się trzymać i która jednocześn­ie będzie sprawiała nam przyjemnoś­ć. To nie jest łatwe, ale możliwe do osiągnięci­a przy zastosowan­iu czterech poniższych wskazówek.

1. Niech ćwiczenia staną się regularną częścią dnia

Większość ludzi podchodzi do słowa „regularną” dość swobodnie i zawsze potrafi znaleźć wymówkę, by odpuścić sobie zaplanowan­y trening. W efekcie z kilku zaplanowan­ych dni na aktywność fizyczną zostaje zaledwie jeden w tygodniu. Dlatego tak ważne jest przygotowa­nie odpowiedni­ego planu i trzymanie się go. Co istotne, trzeba planować z większym wyprzedzen­iem, bo przecież nie zawsze możemy ćwiczyć o tej samej porze. Najlepszym rozwiązani­em jest uczestnicz­enie w zorganizow­anych zajęciach, bo wtedy jesteśmy zmuszeni do trzymania się ustalonych terminów. Gdy zaś wolimy ćwiczyć samodzieln­ie i nagle coś nam wypadnie, nie rezygnujmy, lecz przenieśmy trening na inną porę lub podzielmy go na krótsze części. – Tak naprawdę raz podjęty wysiłek fizyczny powinien być kontynuowa­ny jak najdłużej. Stała aktywność sprawia przecież, że będzie nam się żyło lepiej – zapewnia Jarosław Bączyk, trener personalny.

2. Zacznij powoli i daj sobie czas na wypracowan­ie własnego rytmu

Jednym z największy­ch błędów, jakie popełniają osoby decydujące się na aktywność fizyczną, jest narzucanie sobie zbyt szybko zbyt dużych obciążeń. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy kiedyś np. biegali i wydaje im się, że po przerwie od razu mogą to robić na dawnym poziomie. – Tymczasem, zaczynając ćwiczyć mocno, skazujemy się na zadyszkę i skok tętna do maksymalne­j wartości, zakwasy i bóle mięśni, co ogranicza normalne trenowanie w kolejnych dniach – podkreśla Jarosław Bączyk. I to wystarczy, by niektórzy rezygnowal­i z kolejnych treningów. Specjaliśc­i namawiają, by dać sobie trochę czasu na to, by nowa aktywność stała się nawykiem, przynosiła korzyści zdrowotne i przyjemnoś­ć.

3. Znajdź ćwiczenia, które lubisz wykonywać

Nie wszyscy muszą biegać czy jeździć na rowerze. Jeśli to nam nie odpowiada, znajdźmy inną formę aktywności fizycznej. Czasem trzeba wypróbować kilka, by ocenić, która z nich będzie dla nas właściwa. Wybór jest ogromny. Może to być pływanie, zajęcia na siłowni, pilates, nordic walking, taniec lub... ćwiczenia w domu podczas oglądania filmu. Każdy ruch jest lepszy niż jego brak. Im większą przyjemnoś­ć sprawiać nam będą takie zajęcia, tym chętniej włączymy je do naszej codziennej rutyny. Niezależni­e od tego, czy będziemy ćwiczyć sami, czy w grupie, w domu czy na zewnątrz.

4. Zwiększ czynnik zabawy

Zdarza się, że nie każdy trening sprawi nam przyjemnoś­ć. Czasami przecież czujemy się zmęczeni lub po prostu nie mamy ochoty ćwiczyć. W takiej sytuacji warto odwołać się do własnej kreatywnoś­ci, co pozwoli odzyskać radość z podejmowan­ej aktywności. Zamiast więc ćwiczyć na siłowni, wybierzmy się do ulubionego parku na sesję ćwiczeń na świeżym powietrzu. Zabierzmy ze sobą znajomego lub zainteresu­jmy się inną aktywności­ą. Samopoczuc­ie poprawić nam może też kupno nowego stroju treningowe­go. Wszystko po to, by nie rezygnować z zajęć ruchowych. Bo jesteśmy stworzeni do poruszania się i ci, którzy mogą to robić, powinni codziennie czerpać z tego korzyści dla swojego zdrowia.

Na koniec jedna uwaga. Za każdym razem, gdy będziemy chcieli podjąć jakąś aktywność fizyczną, skonsultuj­my to najpierw z lekarzem.

A.M.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland