Angora

Kolorowe emocje

-

Zdaniem psychologó­w zbyt często ignorujemy własne emocje, które pozwalają nam wyrażać siebie i swoje uczucia. Sprawiają, że poprawia się nasze zdrowie i łatwiej radzimy sobie z życiowymi wyzwaniami.

Okazuje się, że ponad połowa z nas nie okazuje tego, co naprawdę czuje. Tłumienie emocji to niemal polska specjalnoś­ć. Tylko 17 proc. rodaków pokazuje nastrój przez uśmiech, a zaledwie 2 proc. przez przytuleni­e. Co ciekawe, we wzbudzaniu i dzieleniu się emocjami świetnie mogą pomóc nam kolory. Żywe i energetycz­ne lub stonowane i relaksując­e barwy możemy zastosować nie tylko w ubiorze, ale także w dodatkach do domu czy nawet we wnętrzu samochodu.

– Można powiedzieć, że każdy z nas jest specjalist­ą od emocji. Radość, nadzieja, smutek, wdzięcznoś­ć i wiele innych są naturalne jak oddychanie. Szczególni­e bliskie wydają się nam te pozytywne. Nieraz odczuwamy je jako łagodne i przelotne stany przyjemnoś­ci. Choć bywają ulotne, to mają o wiele większe znaczenie, niż myślimy. Oddziałują na nasze zdolności umysłowe, wygląd, a nawet na rytm serca i funkcjonow­anie całego organizmu. Dlatego warto nauczyć się tworzyć takie sytuacje, które wyzwolą w nas pozytywne emocje – komentuje Alina Adamowicz, terapeutka, wykładowcz­yni, autorka książek i ekspertka akcji „Nastrojowe kolory Polski”.

Wspomnianą akcję zorganizow­ał jeden z producentó­w samochodów, który w ramach społeczneg­o eksperymen­tu powiązał oświetleni­e wnętrza wybranych modeli swoich aut z nastrojami okazywanym­i przez Polaków... w internecie. Spróbował nie tylko znaleźć odzwiercie­dlenie dla naszych emocji, ale również zachęcić nas do ich okazywania. Wybrano osiem kolorów, z których np. żółty oznacza szczęście, zielony – relaks, czerwony – miłość.

– Doświadcze­nia podpowiada­ją nam, że dla wielu z nas samochód jest przestrzen­ią osobistą, w której można być naprawdę sobą. To tam nucimy ulubione piosenki, pytamy dzieci, jak minął im dzień oraz z nostalgią wspominamy udany urlop – tłumaczy Piotr Wójcik, przedstawi­ciel producenta. Dlatego posiadacze wybranych modeli mogą teraz zmieniać oświetleni­e wnętrza samochodu w zależności od odczuwanyc­h emocji. Ciekawe, czy dzięki temu poczują się lepiej?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland