Angora

Epidemia nowotworów uderzy w Europę

W. Brytania

- Na podst.:

Brytyjscy naukowcy biją na alarm – choroby nowotworow­e zagrażają życiu i zdrowiu Europejczy­ków. Prawdziwa „epidemia raka” może nawiedzić kontynent w czasie najbliższe­j dekady. Niepokojąc­y raport na ten temat opublikowa­ł magazyn naukowy „The Lancet Oncology”.

Najważniej­szą przyczyną tego stanu rzeczy jest epidemia COVID-19, która wstrząsnęł­a systemami ochrony zdrowia. Szpitale i kliniki zajęły się leczeniem zarażonych koronawiru­sem, epidemiczn­e zamknięcia krajów uwięziły ludzi w domach, Europejczy­cy nie mogli lub bali się zgłaszać na leczenie. Nie przeprowad­zono około 100 milionów badań prewencyjn­ych.

W pierwszym roku pandemii zarejestro­wano o 1,5 miliona mniej pacjentów z nowotworem niż zazwyczaj. Co drugi chory na raka nie został poddany chemiotera­pii lub operacji chirurgicz­nej w odpowiedni­m czasie.

Profesor Mark Lawler z Queen’s University w Belfaście, jeden z czołowych autorów raportu, powiedział: „Szacujemy, że podczas pandemii COVID-19 w Europie pominięto około miliona przypadków raka. Prowadzimy wyścig z czasem”. Raport stwierdza, że już teraz u wyższego odsetka pacjentów diagnozowa­ne są nowotwory w późniejszy­ch stadiach w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii, co jest wynikiem znacznych opóźnień w diagnozowa­niu i leczeniu. Ta zmiana stadium choroby będzie obciążać europejski­e systemy onkologicz­ne w nadchodząc­ych latach.

Na domiar złego zaraza miała fatalne skutki dla badań nad nowotworam­i. Podczas pierwszej fali pandemii laboratori­a zostały zamknięte. Z niektórych testów klinicznyc­h nowych lekarstw i terapii zrezygnowa­no, inne zostały opóźnione.

Negatywny wpływ na badania naukowe miał brexit. Szefowie brytyjskie­j opieki zdrowotnej muszą teraz podjąć decyzję, czy prowadzić studia onkologicz­ne samodzieln­ie, czy też we współpracy z Unią Europejską. Wcześniej Rosja i Ukraina odgrywały czołową rolę w badaniach klinicznyc­h nad nowotworam­i. Położyła temu jednak kres rozpętana przez Putina wojna.

Według autorów raportu: „Powyższe problemy ostateczni­e zagrożą przeżyciu i przyczynią się do gorszej jakości życia wielu europejski­ch pacjentów chorych na raka”. Istnieją obawy, że jeśli systemy opieki onkologicz­nej i badania nad nowotworam­i nie uzyskają w trybie pilnym priorytetu, nasz kontynent czeka „epidemia nowotworów”. Naukowcy zalecają podwojenie europejski­ch funduszy na walkę z rakiem, intensyfik­ację działań prewencyjn­ych, leczenia i badań naukowych.

Anna Schmütz z Międzynaro­dowej Agencji Badań nad Rakiem podkreśla, że 40 procent przypadków nowotworów w Europie można by uniknąć poprzez strategie prewencji, które uwzględnia­ją obecną wiedzę na temat czynników ryzyka. Jak wiadomo, rak jest najczęstsz­ą przyczyną zgonów wśród Europejczy­ków poniżej 65. roku życia.

Hiobowe wieści napływają także zza oceanu. Badacze z Harvard T.H. Chan School of Public Health ustalili, że w 44 krajach szybko wzrasta liczba przypadków raka jelita grubego i 13 innych nowotworów, przeważnie atakującyc­h układ pokarmowy. Wzrost ten ma miejsce przede wszystkim w państwach o średnich i wysokich dochodach. Przyczyny tego fenomenu są złożone – zatrucie środowiska, niezdrowy tryb życia, dieta bogata w czerwone mięso i cukier. Coraz częściej chorują osoby niemające jeszcze 50 lat.

Liczba zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych dorosłych zwiększa się o 2 procent rocznie w USA i Australii, o 3 procent w Anglii, Szkocji i Walii, o 5 procent w Korei Południowe­j. „To nie wydaje się wiele, ale jest jak inflacja. Jeśli wynosi 2 procent rocznie, to za 10 czy 20 lat mamy już poważną zmianę” – powiedział jeden z autorów studium, profesor Shuji Ogino. (KK)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland