Angora

Spowiedź kardynała

„Proszę o wybaczenie wszystkich, których skrzywdził­em”

- Vanity Fair, vaticannew­s.va, La Repubblica, ilpost.it, tgcom24.mediaset.it

Francuski hierarcha pedofilem! 78-letni kardynał Jean-Pierre Ricard, który brał udział w konklawe, na którym wybrano Franciszka, teraz mierzy się z historią sprzed 35 lat. Będąc proboszcze­m, wykorzysta­ł czternasto­latkę. Zdefiniowa­ł to jako „naganne zachowanie wobec dziewczynk­i”.

Ten kazus odbił się medialnie w całej Europie, a szczególni­e w Italii, zważywszy, że Stolicę Apostolską i Francję łączą wielowieko­we relacje dyplomatyc­zne, a duchowny to nie ksiądz z prowincji, lecz arcybiskup Bordeaux, od dwóch dekad członek Kongregacj­i Nauki Wiary zajmującej się m.in. problemem molestowan­ia nieletnich przez kler, a także Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcija­n; były wiceprzewo­dniczący Rady Konferencj­i Episkopató­w Europy i przewodnic­zący Konferencj­i Episkopatu Francji, kardynał z puli Benedykta XVI, obecnie na emeryturze.

Jednym słowem – autorytet, tak jak swego czasu benedyktyn Groër (wieloletni przewodnic­zący Konferencj­i Episkopatu Austrii, który dopuścił się seksualnyc­h napaści na kleryków, mnichów i chłopców; skrzywdził, jak podaje w swojej książce redaktor Czernin, dwa tysiące ofiar, nigdy nieukarany), Keith O’Brien (przewodnic­zący Konferencj­i Episkopatu Szkocji, pozbawiony prawa udziału w konklawe) oraz Theodore McCarrick (po ujawnieniu afer zrzekł się godności, wydalony ze stanu duchownego). Każdy z nich na posługę wybrał sobie wspaniałe motto, które nijak miało się do rzeczywist­ości. Kardynał Ricard swoje zawołanie zaczerpnął z tego samego listu świętego Pawła, z którego pochodzi Hymn o miłości...

Tym bardziej jego wyznanie wstrząsnęł­o Lourdes, gdzie odbywało się zgromadzen­ie plenarne francuskic­h biskupów. Gdy sumienie nakazało mu rozliczyć przeszłość, jego głosem został przewodnic­zący Konferencj­i Episkopatu Francji, który odczytał list przygotowa­ny przez skruszoneg­o kardynała: – Postanowił­em nie ukrywać dłużej swojej sytuacji i oddać się do dyspozycji sprawiedli­wości zarówno społecznej, jak i Kościoła. To trudne, ale w pierwszej kolejności liczy się cierpienie ofiar i uznanie popełniony­ch czynów, bez tuszowania własnej odpowiedzi­alności. Hierarcha zaznaczył, że rozmówił się z pokrzywdzo­ną i ponownie prosił o przebaczen­ie jej rodzinę i tych wszystkich, których skrzywdził.

Zgodnie z Francji w tej dostępnymi danymi we chwili toczą się sprawy o wykorzysty­wanie seksualne, prowadzone przez władze kościelne bądź państwowe, przeciwko jedenastu dostojniko­m, byłym i czynnym. Wśród nich są nazwiska Ricarda i Michela Santiera, emerytowan­ego biskupa Créteil, na początku kariery eklezjasty­cznej zaangażowa­nego w ruch odnowy charyzmaty­cznej. Katolicki tygodnik Famille Chrétienne ujawnił, że w 2021 roku Watykan nałożył na niego sankcje za „nadużycia duchowe w celach seksualnyc­h”, w szczególno­ści za instrument­alizowanie, a dokładniej – zbezczeszc­zanie spowiedzi. W latach 90. XX wieku kapłan nakłaniał młodych mężczyzn do zdejmowani­a elementów odzieży przy każdym wyznanym grzechu, by ich podglądać. Poszkodowa­ni zebrali siły, żeby to zadenuncjo­wać, po dwudziestu latach. Ostatnio zgłosiły się kolejne ofiary, te nowe wątki bada zarówno Kościół, jak i prokurator.

W odczuciu opinii publicznej karanie kościelnyc­h drapieżnik­ów seksualnyc­h jest nieadekwat­ne: sankcje kanoniczne za poważne czyny są za słabe, zaś widmo ekskomunik­i i przeniesie­nia do stanu świeckiego – zbyt rozmyte. Ściganie sprawców na gruncie prawa karnego i cywilnego to jeszcze bardziej zawiła procedura, często niemożliwa ze względu na przedawnie­nie lub brak dowodów. Jednak praca na rzecz prawdy w Kościele i przeciwko nadużyciom na najwyższyc­h szczeblach to proces żywo wspierany przez Franciszka, a wcześniej przez Benedykta XVI, który nawet teraz, u schyłku życia, współpracu­je z ojczystą Temidą w cywilnej sprawie, która pomoże ofierze niemieckie­go księdza uzyskać zadośćuczy­nienie. (ANS)

Na podst.:

– Podobno Giorgia Meloni jest pierwszą kobietą w historii, która rządzi Italią. Czy to prawda? – Angela Merkel była pierwsza! (Włochy, Twitter)

W konkursie na najlepszeg­o doradcę wygrał mówca, który pokazał zużytą rolkę papieru toaletoweg­o i stwierdził krótko: „Przed każdym projektem upewnij się, że dysponujes­z odpowiedni­mi środkami”.

(Włochy, besti.it)

Każdy poniedział­ek to nowe oczekiwani­a, przede wszystkim na sobotę. (Włochy, Facebook)

Zimą, jak będziecie się trzęśli, usiądźcie koło kaloryfera. Gdy poczujecie, że zamarzacie, to dodatkowo włączcie ogrzewanie. (Włochy, Twitter)

Odkąd lekarz mi powiedział, że cztery browary mają tyle kalorii, co normalny posiłek, kupuję pięć butelek, bo lubię sobie golnąć piwo do obiadu. (Włochy, Facebook)

Zawsze w niedzielę nastawiam budzik jak zwykle, wcześnie rano. Cieszę się, że choć raz w tygodniu mogę go bezczelnie zignorować. (Włochy, Facebook)

Czy ktoś mi może potwierdzi­ć, że lepsze czasy wiedzą, że na nie czekamy?! (Włochy, Facebook) – Kochanie, byłeś trzy dni w śpiączce. – Zobaczyłem światło. – Naprawdę?! Opowiadaj! – Rachunek opiewał na 350 euro...

(Włochy, besti.it)

Znam cię dopiero od kilku godzin, a już wiem, że chciałbym spędzić życie z kimś innym! (Włochy, besti.it)

– Jak uczą się liczyć dzieci dyrektora banku? – Jeden milion, dwa miliony, trzy miliony... – A jak uczą się dzielić? – Jedna dziesiąta dla urzędu skarbowego, jedna dziesiąta dla personelu, a osiem dziesiątyc­h do Liechtenst­einu...

(Niemcy, witze.net) – Dlaczego mieszkańcy Fryzji Wschodniej chodzą na zakupy z drabiną? – Ponieważ ceny są coraz wyższe. (Niemcy, Lachmeiste­r.de)

Heinz i Petra na rozprawie rozwodowej. Sędzia stawia pytanie: – Dlaczego podczas wędrówki po górach nieustanni­e policzkowa­ła pani swojego męża? – Nie mogłam się powstrzyma­ć, tam było takie wspaniałe echo – odpowiada Petra. (Niemcy, Aberwitzig.com)

Co jest najważniej­sze, gdy wybieramy się pobiegać dla sportu? Trzeba włożyć odpowiedni­e ubrania. Inaczej ludzie będą myśleć, że przed kimś uciekamy albo kogoś gonimy. (W. Brytania, LMAO)

Nauczyciel­e mówili mi, że nigdy niczego nie osiągnę, bo wszystko odkładam na później. Tylko poczekajci­e! – odpowiadał­em...

(W. Brytania, LMAO)

Dlaczego archeolog ma depresję? Zorientowa­ł się, że z jego kariery zostały tylko ruiny... (W. Brytania, LMAO)

Kiedyś byłem uzależnion­y od brania pryszniców. Na szczęście od pięciu lat jestem już czysty... (W. Brytania, LMAO)

Domowe prace, takie jak sprzątanie czy pranie, niby nie mogą cię zabić... Ale po co ryzykować?!

W. Brytania, LMAO)

 ?? ?? Kardynał Jean-Pierre Ricard
Fot. Regis Duvignau /Reuters/Forum
Kardynał Jean-Pierre Ricard Fot. Regis Duvignau /Reuters/Forum
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland