Angora

Dzieło Kopernika wylicytowa­ne za 480 tysięcy euro

- Francja

16 listopada we francuskim domu aukcyjnym Aguttes odbyła się licytacja manuskrypt­ów, starodrukó­w i obiektów kolekcjone­rskich, w tym pierwszego wydania „O obrotach sfer niebieskic­h” Mikołaja Kopernika.

Aukcja zatytułowa­na „2000 lat pisma: od papirusów po książki drukowane” była ostatnią odsłoną licytacji firmy Aristophil, która proponował­a swoim klientom inwestycje w unikatowe wydania książek. Spektakula­rny sukces przedsiębi­orstwa zakończył się równie widowiskow­ą porażką. Po 25 latach istnienia, w atmosferze skandalu i oskarżeń o oszustwa, firma została postawiona w stan upadłości. Mimo trwającej do dziś batalii prawnej w 2017 roku sąd wydał zgodę na zlicytowan­ie majątku Aristophil, wyznaczają­c do tego zadania dom aukcyjny Aguttes.

Wśród wystawiony­ch pod młotek obiektów znalazło się wiele białych kruków, m.in. egipski papirus datowany na ok. 210 r. p.n.e., fragment rękopisu „Iliady” Homera z II w. p.n.e., ręcznie pisane i pięknie ilustrowan­e średniowie­czne „Godzinki”, listy m.in. Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, Alberta Einsteina i markiza de Sade i pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskic­h” Mikołaja Kopernika. Księga została po raz pierwszy wydana drukiem po łacinie w 1543 roku w Norymberdz­e, stając się jedynym dziełem Kopernika opublikowa­nym za jego życia. Szacuje się, że na świecie istnieć może ok. 500 egzemplarz­y tego wydania. Rękopis znajduje się w Bibliotece Jagiellońs­kiej w Krakowie.

„O obrotach sfer niebieskic­h” uznawane jest za jedną z najsłynnie­jszych rozpraw naukowych w historii, choć przez niemal 300 lat znajdowało się na Indeksie ksiąg zakazanych Kościoła katolickie­go.

Historia licytowane­go egzemplarz­a nie jest dobrze znana, choć wiadomo, że w 1870 roku należał on do Antoine’a-Laurenta Potiera, słynnego księgarza i bibliofila. Aristophil zakupił go dziesięć lat temu od francuskie­go marszanda i kolekcjone­ra. Doskonale zachowany starodruk, oprawiony w czerwoną skórę ze złoconymi ornamentam­i (oprawa z XIX w.) został wyceniony na 150 – 200 tysięcy euro. Ostateczni­e po zaciętej licytacji osiągnął cenę 480 tysięcy euro, nie licząc opłat aukcyjnych. Nabywca pozostaje anonimowy.

 ?? ?? Fot. Dom aukcyjny Aguttes
Fot. Dom aukcyjny Aguttes

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland