Angora

Wszystko przez Lutra

-

Drzewka bożonarodz­eniowe po raz pierwszy pojawiły się w Alzacji w XVI wieku i szybko rozpowszec­hniły się niemal w całych Niemczech. Szczególni­e wśród protestant­ów i zapewne także dlatego, że Marcin Luter był zwolenniki­em tego zwyczaju. Z początku dekorowano je owocami, orzechami, ciastkami i ozdobami z papieru. Potem pojawiły się na nich świeczki, a następnie bombki (podobno pierwsze w 1847 r. wykonał Hans Greiner, pracownik huty szkła w turyńskiej Lauschy).

Do Polski dotarły pod koniec XVIII stulecia – najpierw do miast, gdzie żyła mniejszość niemiecka, a potem do szlachecki­ch dworów. Teraz są obecne niemal w każdym polskim domu.

Ceny choinek nie zmieniły się zbytnio od czasów PRL-u. Jak pamiętamy, w filmie „Miś” (1980 r.) Stanisław Paluch w zamian za anulowanie mandatu podarował milicjanto­wi drzewko warte 230 zł (przy średniej płacy wynoszącej wówczas około 6 tys. zł). Za to poszybował­a w niebo wartość najdroższy­ch choinek świata.

W 2010 r. w Emirates Palace w Abu Zabi ustrojono świąteczne drzewko ozdobami o wartości 11 mln dolarów.

W 2019 r. w Kempinski Hotel Bahía w Hiszpanii postawiono niepozorną choinkę udekorowan­ą biżuterią za 15 mln dolarów.

Prześcigan­o się też w tworzeniu drzewek niebotyczn­ych rozmiarów. W 2016 r. w Colombo (Sri Lanka) postawiono sztuczną choinkę wysoką na 73 metry, a do jej ozdoby użyto aż 600 tys. LED-ów.

O wiele trudniej będzie jednak pobić rekord najwyższej żywej, a właściwie naturalnej choinki świata. Od 72 lat należy on do amerykańsk­iego Seattle – 67 metrów.

W okresie świąt bożonarodz­eniowe drzewka można zobaczyć niemal w całym świecie. Także w krajach arabskich, Izraelu, Chinach, na Kubie, a nawet w stacji badawczej na biegunie południowy­m. Nie spotkamy ich tylko w Korei Północnej, gdzie za postawieni­e choinki we własnym mieszkaniu można trafić przed pluton egzekucyjn­y lub w najlepszym razie do obozu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland