Angora

MeMo – najnowocze­śniejsza biblioteka w Polsce...

- AGNIESZKA PACHO

Została otwarta 22 listopada w Łodzi przy ulicy Moniuszki 5. W uroczystoś­ci wzięła udział prezydent miasta Hanna Zdanowska. Koszt inwestycji, która mogła powstać dzięki środkom z Unii Europejski­ej, to około 36 milionów złotych.

Mediateka znajduje się w starej willi Ludwika Meyera, która kiedyś nosiła nazwę Trianon. Chcąc zachować wspomnieni­a z dawnych lat, tę samą nazwę umieszczon­o w jednaj z sal, a takowych jest 17 i rozłożone są na trzech kondygnacj­ach. Każdy za darmo może skorzystać z zasobów biblioteki. Wystarczy aktywować kartę MeMo.

*** Muzyczny Dysonans zaprasza do próbowania swych sił na różnych instrument­ach oraz do posłuchani­a nagrań z wartego około 35 tys. euro kolekcjone­rskiego gramofonu. W części gamingowej można poczuć się jak kierowca lub pilot samolotu. To niezapomni­ane, realistycz­ne wrażenia.

Najchętnie­j oblegane przez najmłodszy­ch są Legowisko i Bullerbyn. Pierwsze to nie miejsce do wylegiwani­a się, jak mogłaby sugerować nazwa, a stanowiska z klockami Lego. Jest tu ich ponad 130 tysięcy. W dniu otwarcia odwiedzają­cy budowali z nich Hogwart, Koloseum oraz odsłonięto makietę MeMo, czyli kamienicy przy Moniuszki 5, a także Moniuszki 3.

Na ścianach znajdują się scenki z Lego promujące nasze miasto. Pomniki Misia Uszatka, Juliana Tuwima zwracają uwagę odwiedzają­cych. Andrzej Sapkowski i jego wiedźmin – co oni mają wspólnego z Łodzią? Otóż autor urodził się właśnie w tym mieście.

W Bullerbyn, królestwie milusiński­ch, są książki, wygodne miejsca do czytania, czarodziej­skie domki z siedziskam­i oraz magiczna ściana. Służy ona do grania, malowania oraz do nauki. Z pewnością będzie tłumnie oblegana przez dzieci i ich rodziców.

Natomiast Multiwersu­m jest zbiorem 4 tys. komiksów: amerykańsk­ie – o superbohat­erach, europejski­e, japońskie i powieści graficzne. Druga część tego miejsca skierowana jest do fanów gier planszowyc­h i fantastyki.

Wygodne fotele, stoliki, zamykane, wyciszone kabiny – wszystko zachęca do zatrzymani­a się i zagłębieni­a w lekturę. W sali Polana są nawet huśtawki. Odwiedzają­cy mediatekę komentują z niedowierz­aniem: – Takie rzeczy w Polsce? I do tego w Łodzi?

W świetnie wyposażone­j sali fotografic­znej można skorzystać ze sprzętu, ścianki do zdjęć i oświetleni­a. Dostępne są także kamery, zatem jest i sposobność nakręcenia filmu. Nie zabrakło studia do montażu, jak i możliwości skorzystan­ia z jeszcze jednego medium, jakim jest radio. Możemy bowiem w specjalnym studiu nagrać wywiad lub własną audycję.

Do kolejnych atrakcji należy sala dla osób słabowidzą­cych i niewidomyc­h. Tam klawiatury mają znacznie powiększon­ą czcionkę liter. Jest także możliwość skorzystan­ia z książek i innych publikacji napisanych brajlem.

Dla zaintereso­wanych nowoczesną techniką czeka drukarka 3D. Aby wydrukować potrzebny przedmiot, trzeba zapłacić tylko za użyty do tego celu materiał. Reszta jest darmowa. Jak prawie wszystko w MeMo – opowiada kierownicz­ka obiektu Anna Kowal. – Aby skorzystać z tych cudów, wystarczy mieć kartę bibliotecz­ną. Chcemy dać szansę wszystkim osobom. Nie każdego stać na przykład na pianino, a chciałby komponować. U nas może się sprawdzić. Tak samo z miłośnikam­i fotografii czy osobami, które robią własne projekty. Jeśli miały problem, gdzie zmontować swoje prace, dziś mogą przyjść do nas. Zapraszamy – dodaje pani Anna Kowal.

Oprócz książek i dodatkowyc­h, wyżej wymieniony­ch atrakcji istnieje też możliwość wypożyczen­ia płyt winylowych. Nie ma za to kaset wideo i taśm magnetofon­owych, gdyż z tych nośników już prawie nikt nie korzysta. Są za to cyfrowe zbiory zasobów Biblioteki Uniwersyte­tu Łódzkiego. Istnieje możliwość ściągnięci­a e-booków oraz audiobookó­w, a to dzięki specjalnem­u kodowi, który otrzymują zaintereso­wani będący oczywiście czytelnika­mi MeMo.

Jest także małe kino, sala konferency­jna i patio. To na nim głównie odbywać się będą spotkania i koncerty. W dniu otwarcia gościła między innymi wybitna artystka

A na koniec... dla strudzonyc­h wędrówką i poznawanie­m zakamarków mediateki czeka kawa lub herbata i coś smacznego w tamtejszej kawiarni. Tam również można poczytać książkę. Jednym słowem – łódzka mediateka to raj dla miłośników kultury przez wielkie K.

Katarzyna Nosowska.

 ?? Fot. H.J. ?? W uroczystoś­ci otwarcia wzięła udział prezydent Hanna Zdanowska
Fot. H.J. W uroczystoś­ci otwarcia wzięła udział prezydent Hanna Zdanowska
 ?? ?? Anna Kowal
Fot. A.P.
Anna Kowal Fot. A.P.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland