Angora

Powtórka z ludobójstw­a

- (CEZ) Na podst.: nv.ua, pravda.com.ua, unian.net, lrt.lt, bbc.com

23 listopada Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorują­ce terroryzm. Powód to jej „brutalne i nieludzkie działania” podczas inwazji na Ukrainę. W tym samym czasie, gdy w Strasburgu głosowano nad rezolucją, w stronę ukraińskic­h miast leciały kolejne rakiety.

Tylko rzadko rozjaśnion­a pojedynczy­mi, słabymi iskierkami ciemna plama o konturach granic państwowyc­h Ukrainy. Blackout. Dookoła – rozświetlo­ne iluminacją większych i mniejszych miast zarysy sąsiednich krajów. Tak wyglądały zdjęcia satelitarn­e naszej części Europy zrobione wieczorem 23 listopada. Wskutek zmasowaneg­o ostrzału ukraińskie­j infrastruk­tury energetycz­nej została pozbawiona prądu większość mieszkańcó­w kraju. – To infrastruk­tura cywilna, która gwarantuje dostawy energii i ciepła dla milionów kobiet, dzieci i emerytów – przypomnia­ło ukraińskie Ministerst­wo Energetyki. – Tym samym Rosja w dniu uznania jej przez Parlament Europejski za państwo sponsorują­ce terroryzm udowodniła niezaprzec­zalną zasadność tego kroku.

Prezydent Wołodymyr Zełenski też nie miał wątpliwośc­i co do symboliczn­ego sensu tych dwóch wydarzeń. – Dziś Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorują­ce terroryzm. Nareszcie... Dziękuję wszystkim europosłom. A później Rosja udowodniła całemu światu, że to wszystko prawda, wykorzystu­jąc 67 rakiet przeciwko naszej infrastruk­turze, energetyce, zwykłym ludziom – powiedział prezydent w swym codziennym orędziu. Jednocześn­ie zaapelował o niezwłoczn­e zwołanie posiedzeni­a Rady Bezpieczeń­stwa ONZ. Niszczenie przez najeźdźcę kluczowej infrastruk­tury cywilnej nazwał bowiem wprost: zbrodnią przeciwko ludzkości. – Rosja nie dała światu nic poza terrorem, destabiliz­acją i dezinforma­cją – mówił. – Terror energetycz­ny to odpowiedni­k zastosowan­ia broni masowego rażenia.

Lub nazywając rzecz po imieniu – to ludobójstw­o, którego ofiarami Ukraińcy

mogą paść kolejny raz. Tak jak stało się w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, gdy Josif Stalin – poprzednik i idol Władimira Putina – wywołał w Ukrainie Wielki Głód. Dzień pamięci ofiar Hołodomoru jest obchodzony akurat w czwartą sobotę listopada i nie tylko Ukraińcy, lecz także inni sąsiedzi Rosji dostrzegli dramatyczn­e analogie. – Myślę, że to, co dzieje się teraz w Ukrainie, jest swego rodzaju kontynuacj­ą Hołodomoru – oświadczył 24 listopada prezydent Litwy Gitanas Nausėda. – 90 lat temu inny dyktator, Stalin, próbował wymazać naród ukraiński z mapy, zniszczyć go moralnie i fizycznie poprzez Hołodomor. Teraz widzimy, że kolejny dyktator próbuje to zrobić za pomocą swoich rakiet, niszcząc cywilną infrastruk­turę i zadając cierpienia niewinnym ludziom. Litewski przywódca wyraził przy tym przekonani­e, że Rosja „nie zdoła złamać ukraińskie­go ducha”.

Sami Ukraińcy potwierdza­ją to każdego dnia. W ciągu pierwszych 30 godzin blackoutu w lwowskich szpitalach tamtejsi chirurdzy przeprowad­zili dziewięć transplant­acji – przeszczep­ili dwa serca, sześć nerek i jedną wątrobę. Pracowali dzięki generatoro­m prądu. W Charkowie i obwodzie charkowski­m w takich samych warunkach urodziło się 16 dzieci. – Przeszliśm­y już tyle różnych prób, widzieliśm­y tyle ofiar, tyle zniszczeń, że przerwy w dostawie prądu nie są najgorszą rzeczą, jaka może nas spotkać – zapewniła 25 listopada dziennikar­zy BBC pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. Poprzednie­go dnia wieczorem wiadomości­ami, które mogły napawać otuchą, dzielił się już z rodakami jej mąż. – Stopniowo przywracam­y elektryczn­ość, wodę, ogrzewanie i łączność – raportował, kraj stopniowo wychodzi z blackoutu.

Dziękował znów europarlam­entowi. Ale już nie za symboliczn­ą rezolucję, a za zainicjowa­ną tam kampanię „Generatory Nadziei”, mającą zapewnić agregaty, które dostarczą prąd do ukraińskic­h szpitali, szkół, ośrodków pomocy humanitarn­ej oraz schronów. Nie próżnują też inni. Pod koniec minionego tygodnia ambasada USA w Kijowie poinformow­ała, że amerykańsk­a rządowa agencja pomocy międzynaro­dowej USAID przekazała Ukrainie ponad tysiąc generatoró­w prądu, a wysłać w najbliższy­ch dniach dwieście takich urządzeń obiecały przyjacioł­om z Kijowa władze łotewskiej Rygi.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland