Angora

Czytelnicy o książce

-

Zawód nie do zniesienia

Pierwsza książka Adama Kaya, opowieść młodego lekarza o brytyjskie­j służbie zdrowia i koszmarnej pracy medyków, została przetłumac­zona na 37 języków, po czym stała się kanwą serialu telewizyjn­ego BBC. Ostatnia, zatytułowa­na „Nielekarz”, napisana już po porzuceniu praktyki, eksploatuj­e ten sam temat z perspektyw­y człowieka uwolnioneg­o od stresu, choć wciąż poranioneg­o przez swoją profesję.

„Nielekarz” jest kontynuacj­ą „Będzie bolało” i przedstawi­a historię Adama od rzucenia medycyny do jego pierwszych przygód z komedią i pisarstwem. Kay ma bardzo wyjątkowy sposób otwierania się i łączenia szczerości z bardzo czarnym humorem. Nie dajcie się jednak zwieść, ta książka nie jest zabawna w konwencjon­alnym tego słowa znaczeniu. To historia o surowej rzeczywist­ości życia pod presją i wolności, jaką daje ucieczka.

Daniel Smith (Nottingham, Wielka Brytania)

Autor stara się pokazać sytuację pracownikó­w służby zdrowia

w Wielkiej Brytanii, uginającyc­h się pod ciężarem niemożliwy­m do udźwignięc­ia. Także tutaj, w Norwegii, lekarze rodzinni masowo odchodzą z pracy. Politycy stoją i nic nie robią, podczas gdy społeczeńs­two jest coraz bardziej podzielone na tych, których stać na prywatną opiekę – często dzięki hojnym prywatnym ubezpiecze­niom od pracodawcó­w – i tych, których na nią nie stać. Boję się, że amerykańsk­i model, w którym tylko jedna poważna choroba lub wypadek oddzielają ludzi od bezdomnośc­i – zostanie wprowadzon­y w reszcie świata.

Tanja Berg (Skien, Norwegia)

Jestem studentem pierwszego roku medycyny i wiele fragmentów tej książki mocno mnie uderzyło. Kay szczerze pokazuje prawdziwą rzeczywist­ość. Pamiętam, jak w szkole zapytano mnie, czemu wspomniałe­m o książce Adama Kaya, skoro on porzucił karierę zawodową. Odpowiedzi­ałem, że pisał realistycz­nie o medycynie i jej wpływie na życie lekarzy – od psychiczne­go po społeczne. Mogę tylko mieć nadzieję, że placówka, w jakiej przyjdzie mi pracować, będzie lepiej wspierana przez rząd.

Eden (Newcastle Upon Tyne, Wielka Brytania)

Książki Adama budzą we mnie głęboką refleksję. Także jestem lekarzem, który uciekł z praktyki klinicznej, w większości z tych samych powodów, co autor. Dzięki tej decyzji moje życie jest teraz lepsze. Fernando Gordillo (Monash, Australia)

Doceniam odwagę autora w ujawnianiu swoich słabości. Niektóre rozdziały były dość mroczne, a niektóre prawdy zbyt bolesne, by o nich czytać. Niemniej jednak książka podnosi świadomość w kwestii chorób psychiczny­ch, na które tak wielu z nas cierpi w tym zawodzie. Nigdy nie szukamy pomocy z powodu pychy, z obawy przed osądem, ponieważ uważamy, że powinniśmy mieć odporność, by przetrwać burze. Czy to normalne, że masz problemy ze snem przed nocną zmianą, dreszcze w łóżku od zimnych potów, niepokój i kołatanie serca? Czy to normalne, że na godzinę przed rozpoczęci­em pracy chcesz zadzwonić, usprawiedl­iwiając się chorobą? Czy to normalne – marzyć o rzuceniu tego wszystkieg­o, aby mieć życie zawodowe od 9 do 17 i odzyskać wszystkie weekendy i święta? Joyce (Wielka Brytania)

Wybrała i oprac. E.W. ADAM KAY. NIELEKARZ, CZYLI JAK WYLECZYŁEM SIĘ Z MEDYCYNY (Undoctored: The Story of a Medic Who Ran Out of Patients). Przeł. Michał Jóźwiak. Wydawnictw­o INSIGNIS, Kraków 2022. Cena 44,99 zł.

Za dwa tygodnie: Jon Krakauer. „Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija”.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland