Angora

Grzechnik z Dzikich Pól

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

To jest drugi mail do Pana z prośbą o wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwisk. W pierwszym prosiłem o etymologię nazwisk: Lenartowic­z, Zykubek, Naczas i Surmacz. Pańską odpowiedź przyjąłem z satysfakcj­ą i bardzo za nią dziękuję. Tak się złożyło, iż moi przodkowie mieszkali w jednej parafii w Drążgowie, konsekrowa­nej w 1334 roku, która w 1886 roku została przeniesio­na (cztery kilometry obok) do Sobieszyna. To wsie leżące w woj. lubelskim, w powiecie ryckim, w gminie Ułęż. Należy wspomnieć, że Sobieszyn stanowi dawne gniazdo rodu Sobieskich. I tu jest prośba o wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwiska Grzechnik. Na forach internetow­ych związanych z genealogią spotkałem się z tezą, że nazwisko pochodzi od nazywania „grzesznymi” ludzi innej wiary, jeńców tatarskich, których to król Jan III Sobieski przywiózł po wygranej bitwie pod Wiedniem. Mieli oni stanowić tzw. tanią siłę roboczą. Co Pan na to? Wspomnę również, że nazwisko to w Sobieszyni­e jest niezwykle liczne. Przytoczę pewien fakt: mój kuzyn Ryszard Chudowolsk­i w latach 70. i 80. XX w., pracując w Kółku Rolniczym i w SKR, spotkał się z sześcioma rolnikami o nazwisku i imieniu Stanisław Grzechnik. Imiona ojców też się powtarzały. Dlatego, aby rozróżniać mieszkając­ych w Sobieszyni­e rolników, ludzie nadawali im przydomki. Proszę również o wzmiankę o nazwiskach: Chudowolsk­a (moja babcia), Pylska (moja prapraprab­abcia), Wachurska (moja 4 x prababcia). Wiesław Lenartowic­z

Z Grzechnika­mi jest zapewne tak, jak Pan podpowiada. Grzechniki­em nazywano nie tylko tego, co grzeszył (grzech jest tu podstawą słowotwórc­zą), ale także tego, który błądził, mylił się, popełniał wykroczeni­e przeciw czemuś (np. przeciwko wierze chrześcija­ńskiej). Grzechnik, czyli żyjący w grzechu pogaństwa, byłby więc stygmatyzu­jącym przydomkie­m dla nowaka (nowego), obcego, który przybył z daleka, innego. Innowiercy. W słownikach dawnej polszczyzn­y tego rzeczownik­a nie ma, pochodzi więc najpewniej z gwary. Zatem wyjaśnieni­e, że początek sobieszyńs­kich Grzechnikó­w bierze się od Tatarów osadzanych w XVII w. przez Sobieskieg­o (była to praktyka często stosowana, a bywało, że spolszczon­ym Tatarom nadawano ziemię na własność) jest sensowne i historyczn­ie potwierdzo­ne. Ale nie można też wykluczyć, w znaczeniu etymologic­znym, pochodzeni­a odimienneg­o – od Grzegorza albo Grzecha. W bazie PESEL mamy dziś 1934 Grzechnikó­w.

Chudowolsk­i (173 nazwiska) to z kolei złożenie przymiotni­ka chudy i rzeczownik­a wola, rozumianeg­o w tym przypadku jako wolność bądź wybór. Czyli początkiem nazwiska byłoby określenie kogoś, kto miał niewielkie (życiowe) pole manewru. Nazwisko Pylski (nie figuruje w PESEL-u) powstało od pyłu, czyli kurzu, prochu, zaś Wachurski (także nie ma go już w bazie PESEL), podobnie jak Wachura, pochodzi od imienia Wacław lub Wawrzyniec.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland