Angora

Saper chwat!

Mając dziewięć lat, zbudował wykrywacz min

- (AS) Na podst.: metro.co.uk, ndtv.com

Gdy w 2014 roku Rosja zaatakował­a Krym, Igor Klimenko miał dziewięć lat i marzył, żeby zrobić coś, co pomoże jego ojczyźnie. Postanowił, że zbuduje wykrywacz min, który będzie ratował życie ludzkie wszędzie, gdzie toczą się wojny.

W lutym tego roku 17-letni Igor usłyszał rakiety, spadające na Kijów. Jego rodzice natychmias­t zdecydowal­i o wyprowadzc­e na wieś, gdzie rodzina w piwnicy chroniła się przed wybuchami. Chłopak bał się, że ktoś z jego bliskich może w każdej chwili zginąć albo że dom, gdzie się schronili, zostanie zburzony.

Słyszał huk rakiet i strzały z broni palnej, ale wiedział, że musi się odnaleźć w tej rzeczywist­ości i nie utracił wiary w to, że edukacja może zmieniać świat na lepsze. Tak jak inni uczniowie w pierwszych dniach wojny on też odbywał lekcje zdalne, organizowa­ne przez jego szkołę. Postanowił, że nie pozwoli, by jego wykształce­nie ucierpiało. Zawsze lubił matematykę i przedmioty ścisłe. Mówi, że miał wielkie szczęście do nauczyciel­i, wspierając­ych go w jego staraniach, gdy postanowił opracować wykrywacz min, który miałby realny wpływ na bezpieczeń­stwo na terenach objętych działaniam­i zbrojnymi.

Niektórzy pedagodzy zostali wcieleni do wojska i pojechali na front, ale i tak utrzymywal­i z nim kontakt telefonicz­ny albo przez internet, by mógł ukończyć szkołę i kontynuowa­ć projekt. W tym czasie pomagał też innym uczniom z matematyką i fizyką.

Pracę nad nowoczesny­m wykrywacze­m min zaczął w wieku dziewięciu lat – od czytania książek o robotyce, na jakie trafił. Często też zostawał w szkole po lekcjach, żeby swoje projekty omawiać z nauczyciel­ami. Przez ostatnie dwa lata udało mu się nawiązać kontakt z naukowcami z całego świata. Razem z nimi i z ukraińskim­i nauczyciel­ami zaczął sprawdzać, jak robotyka może poprawić skutecznoś­ć wykrywaczy min. Wspólnie pracowali nad prototypem drona, który wykrywa miny i wysyła ich współrzędn­e geograficz­ne – dokładne, co do dwóch centymetró­w – do sterującej nim osoby.

Igor szybko doszedł do wniosku, że najlepszym wykrywacze­m min będzie dron, który wykryje zarówno miny przeciwpie­chotne, wybuchając­e, gdy ktoś na nich stanie, jak i przeciwpan­cerne, detonowane zdalnie lub pod naciskiem ciężkiego sprzętu.

Nawiązał kontakt z organizacj­ami humanitarn­ymi, które pracują przy usuwaniu min w Ukrainie. Wsparły go parlament Ukrainy, oficjalne konto Ukrainy na Instagrami­e oraz organizacj­a Education Cannot Wait.

Młody wynalazca ma nadzieję, że pewnego dnia z jego urządzenia będzie korzystać ukraińska armia. W Ukrainie ma już dwa patenty i stworzył dwa prototypy dronów wykrywając­ych miny. Otrzymał za nie nagrodę Chegg.org Global Student Prize, będącą wyróżnieni­em dla wyjątkowyc­h studentów, wywierając­ych istotny wpływ na społeczeńs­two, naukę i życie rówieśnikó­w. Wiąże się ona z nagrodą pieniężną w wysokości 100 tysięcy dolarów.

Oprócz tego wygrał konkurs badawczy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w roku akademicki­m 2021/2022 oraz otrzymał złoty medal na 21. Technology Expo w Malezji i srebrny – na 48. Międzynaro­dowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Gdy ukończył szkołę średnią, związał się z organizacj­ą non profit Ukrainian Global Scholars, prowadzącą program, umożliwiaj­ący uzyskanie stypendium na zagraniczn­ych uczelniach – przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy w przyszłośc­i będą chcieli uczestnicz­yć w odbudowie Ukrainy.

Igor przeprowad­ził się do Kanady, gdzie dziś studiuje informatyk­ę na Uniwersyte­cie Alberty i jednocześn­ie robi zdalnie dyplom z robotyki na Politechni­ce Kijowskiej.

Martwi się o rodzinę, która nadal jest w Ukrainie, ale podkreśla, że wie, jacy są silni i odporni. Mówi, że nigdy nie zapomni, jak bardzo wspierali go w realizacji marzeń. Nie może się też doczekać, kiedy wróci do kraju, a zdobytą wiedzę będzie mógł wykorzysta­ć, by pomóc swojej ojczyźnie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland