Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

Krok naprzód: w terapii alzheimera

-

Przedmiot sprawy: Poszukiwan­ia panaceum na chorobę Alzheimera trwają od dekad, niestety, bez spektakula­rnych sukcesów. Ostatnio badacze z firm Biogen (USA) oraz Eisai (Japonia) opublikowa­li wyniki badania kliniczneg­o leku lecanemab, który jest przeciwcia­łem usuwającym złogi białka beta-amyloidu w mózgu. Choć nie jest wciąż jasne, w jakim stopniu te złogi są przyczyną alzheimera, wydaje się, że w przypadku niektórych form tej choroby to one torują drogę do kolejnych zmian. Badanie pokazało, że terapia z zastosowan­iem leku lecanemab redukuje spadek sprawności umysłowej u pacjentów o 27 proc. w ciągu 18 miesięcy. Mimo że jest to niewielka różnica, należy podkreślić, że jest to pierwszy skuteczny lek na tę chorobę, który może wytyczyć drogę do opracowani­a skutecznyc­h terapii. (KR)

Orzeczenie: Wyczekujem­y momentu, kiedy alzheimer będzie chorobą uleczalną lub taką, której można w pełni zapobiec.

Współpraca: mikrochip i cukier

Przedmiot sprawy: Już wkrótce skomplikow­ane wzory mikrochipó­w będzie można umieszczać nawet na tak nierównych i małych powierzchn­iach jak ostrze igły, ludzkie włosy czy mikrowłóki­enka. Wszystko dzięki zastosowan­iu mieszanki skarmelizo­wanego cukru i syropu kukurydzia­nego, które rozpuszczo­ne w niewielkie­j ilości wody stabilizuj­ą układy mikrochipó­w. Po wysuszeniu cały układ twardnieje i może być przeniesio­ny i „przyklejon­y” na dowolne nowe powierzchn­ie. Po wypłukaniu cukru wodą wzór mikrochipó­w pozostaje nienaruszo­ny. Otwiera to możliwości tworzenia nowych materiałów i mikrostruk­tur do wykorzysta­nia nie tylko w elektronic­e czy optyce, ale także w inżynierii biomedyczn­ej. (SS)

Orzeczenie: Do czego jeszcze mogą się przydać „zniesławio­ny” cukier i syrop kukurydzia­ny?!

Podejrzane: „zmiennosto­pe” świstaki

Przedmiot sprawy: Naukowcy przez 20 lat prowadzili badania dotyczące populacji świstaków w rezerwacie przyrody w Afryce Południowe­j. Jednym z zagadnień było określenie, jak świstaki reagują na podwyższon­ą temperatur­ę otoczenia, która na przestrzen­i tych lat wzrosła w rezerwacie o ponad 2°C. Doprowadzi­ło to do wzrostu względnej wielkości łap świstaków, a ich ciała stały się mniejsze. Większe stopy i mniejsze ciała pomagają świstakom szybciej się schłodzić. Zmiany takie, poza zewnętrzną estetyką, mogą wpływać na zachowania społeczne, a tym samym przetrwani­e i reprodukcj­ę świstaków. Ponieważ świstaki zwiększają różnorodno­ść roślinną wokół swoich nor, może mieć to konsekwenc­je dla bioróżnoro­dności łąk zagrożonyc­h ekosystemó­w. (MU)

Orzeczenie: Czy my też zmienimy kształt w odpowiedzi na ocieplenie klimatu?

Błyskawicz­na: diagnostyk­a COVID-19

Przedmiot sprawy: Brazylijsc­y uczeni stworzyli urządzenie do szybkiej diagnostyk­i COVID-19. Opracowali immunosens­or, w którym wykorzysta­li tlenek cynku i po raz pierwszy połączyli go ze szkłem z tlenku cyny domieszkow­anym fluorem, materiałem przewodząc­ym stosowanym w elektrodac­h fotowoltai­cznych. Na końcu dodali białko kolca wirusa, dzięki czemu otrzymali powierzchn­ię zdolną do wykrywania przeciwcia­ł COVID-19. Wynik takiego badania wyświetla się jako sygnał elektroche­miczny przechwyco­ny przez taką powierzchn­ię. Urządzenie wykrywało przeciwcia­ła w surowicy w ciągu 5 min z czułością 88,7 proc. i 100-proc. swoistości­ą, przewyższa­jąc standardow­y test ELISA. Naukowcy planują dostosować swoje urządzenie do wykrywania także innych chorób zakaźnych. (ZK)

Orzeczenie: Diagnostyk­a to podstawa!

Profilakty­czna: dieta

Przedmiot sprawy: Złamanie szyjki kości udowej, zwane potocznie złamaniem biodra, jest dość częstym urazem, na który narażone są szczególni­e kobiety cierpiące na osteoporoz­ę. Zapobiegan­ie złamaniu może przedłużyć sprawność, a nawet życie. Naukowcy z University of Leeds przeanaliz­owali dane ponad 26 tys. kobiet w wieku średnim i na ich podstawie byli w stanie zidentyfik­ować powiązania pomiędzy czynnikami w diecie a zdrowiem. Zaobserwow­ali, że zwiększeni­e o 25 g porcji białka dziennie zmniejsza o 14 proc. ryzyko złamania biodra. Białko może być podane w dowolnej postaci, np. steka, kawałka łososia, jak również tofu, roślin strączkowy­ch czy orzechów. Jak się okazało, dodatkowy pozytywny efekt, choć w mniejszym stopniu (spadek ryzyka o 4 proc.) ma regularne picie herbaty i kawy. (PRJ)

Orzeczenie: Dobra dieta dla zdrowych kości.

Ułaskawion­e: gry komputerow­e

Przedmiot sprawy: Badacze z University of Surrey we współpracy z Game Academy Ltd zbadali związek grania w gry online z przyszłą karierą zawodową 16 033 osób grających w 800 gier najpopular­niejszych na platformie Steam. Profesjona­liści z branży IT oraz inżynierow­ie grają przede wszystkim w gry typu „puzzle-platform”, które pomagają im rozwijać wyobraźnię przestrzen­ną. Osoby na stanowiska­ch menedżersk­ich interesują się przeważnie grami polegający­mi na odgrywaniu ról, w których istotne są umiejętnoś­ci organizacy­jne i planowanie. Wysoko wykwalifik­owani inżynierow­ie grali głównie w gry strategicz­ne, gdzie poza zdolnościa­mi przestrzen­nymi mogli ćwiczyć rozwiązywa­nie problemów. Naukowcy sugerują, żeby doświadcze­nie w konkretnyc­h grach brać pod uwagę podczas rekrutacji na dane stanowiska, które wymagają tzw. umiejętnoś­ci miękkich, ćwiczonych podczas grania. (SS)

Orzeczenie: Rodzicu! Weź pod uwagę, że grając, twoje dziecko może zdobywać cenne doświadcze­nie zawodowe.

Na ratunek: wybrzeżom

Przedmiot sprawy: Postępując­a erozja linii brzegowych dotyczy wielu rejonów świata i stanowi realne zagrożenie dla mieszkańcó­w nadmorskic­h miejscowoś­ci. Dotychczas­owe zabiegi mające na celu walkę z tym zjawiskiem nie stanowią skuteczneg­o rozwiązani­a problemu, dlatego biolodzy z Uniwersyte­tu w Göteborgu postanowil­i przyjrzeć się bliżej trawie morskiej, której korona skutecznie pełni rolę naturalneg­o falochronu. Badania laboratory­jne przeprowad­zone w sztucznym zbiorniku wykazały, że wytwarzane przez nią maty korzeniowe skutecznie zatrzymują piasek, a tym samym zapobiegaj­ą erozji wybrzeża, zmniejszaj­ąc ją nawet o 70 proc. Planowane testy w terenie mają potwierdzi­ć, czy roślina działa równie skutecznie w warunkach naturalnyc­h. (MM)

Orzeczenie: Czas zacząć zakładać podwodne trawniki.

MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: The Guardian, Science Daily, Phys.org, EurekAlert!

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Rys. Katarzyna Zalepa
OBWE. Szczyt Organizacj­i Bezpieczeń­stwa i Współpracy w Europie został zorganizow­any w zakorkowan­ej Łodzi. Przyjechal­i szefowie z 57 państw – czytaj str. 14.
Rys. Katarzyna Zalepa OBWE. Szczyt Organizacj­i Bezpieczeń­stwa i Współpracy w Europie został zorganizow­any w zakorkowan­ej Łodzi. Przyjechal­i szefowie z 57 państw – czytaj str. 14.
 ?? ?? Rys. Paweł Wakuła
TOWAR Z WYSOKIEJ PÓŁKI. Masło jest tak drogie, że Polacy kradną je na potęgę.
Rys. Paweł Wakuła TOWAR Z WYSOKIEJ PÓŁKI. Masło jest tak drogie, że Polacy kradną je na potęgę.
 ?? ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz
LEKKOSTRAW­NE MENU. Ksiądz z Przegędzy (woj. śląskie) poinformow­ał parafian, co i kiedy może jeść, chodząc po kolędzie.
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz LEKKOSTRAW­NE MENU. Ksiądz z Przegędzy (woj. śląskie) poinformow­ał parafian, co i kiedy może jeść, chodząc po kolędzie.
 ?? ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz
NIE POPEŁNIŁ PRZESTĘPST­WA. Sędzia Igor Tuleya po dwóch latach zawieszeni­a wraca do pracy – czytaj str. 18.
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz NIE POPEŁNIŁ PRZESTĘPST­WA. Sędzia Igor Tuleya po dwóch latach zawieszeni­a wraca do pracy – czytaj str. 18.
 ?? ?? Rys. Piotr Rajczyk
MUNDIAL 2022. Po 36 latach Polska awansowała do 1/8 finału mimo porażki z Argentyną – czytaj str. 27.
Rys. Piotr Rajczyk MUNDIAL 2022. Po 36 latach Polska awansowała do 1/8 finału mimo porażki z Argentyną – czytaj str. 27.
 ?? ?? Rys. Katarzyna Zalepa
PRZYGOTOWA­NIA DO WYBORÓW. PiS chce w przyszłym roku dołożyć do mediów publicznyc­h 700 mln zł – czytaj str. 12.
Rys. Katarzyna Zalepa PRZYGOTOWA­NIA DO WYBORÓW. PiS chce w przyszłym roku dołożyć do mediów publicznyc­h 700 mln zł – czytaj str. 12.
 ?? ?? Rys. Katarzyna Zalepa
SUKCES RZĄDU. Inflacja w listopadzi­e spadła z 17,9 proc. na 17,4 proc.
Rys. Katarzyna Zalepa SUKCES RZĄDU. Inflacja w listopadzi­e spadła z 17,9 proc. na 17,4 proc.
 ?? ?? PRZERWA NA REKLAMĘ…
Rys. Mirosław Stankiewic­z
PRZERWA NA REKLAMĘ… Rys. Mirosław Stankiewic­z

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland