Angora

Marzyli o wolnej i niepodległ­ej...

- Tekst i fot.: TERESA SZRAMEK

„Tułacze wolności. Miejsca pamięci Polaków w Kanadzie” to najnowsza książka Stanisława Stolarczyk­a, znanego reportera i dokumental­isty polskich śladów w Kanadzie. Publikacja została objęta honorowym patronatem ambasadoró­w RP w Kanadzie – Witolda Dzielskieg­o oraz poprzednik­a dr. Andrzeja Kurnickieg­o. Została wydana w ramach projektu „Światło pamięci” i jest dostępna za darmo w wersji elektronic­znej (PDF).

„Tułacze wolności” to książka opisująca polskich żołnierzy, oficerów, w tym 13 generałów, pilotów myśliwskic­h z Dywizjonu 303 oraz tajnej misji RAF, którzy walczyli o suwerennoś­ć i niepodległ­ość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego na wszystkich frontach pierwszej i drugiej wojny światowej, w sojusznicz­ych armiach koalicji antyhitler­owskiej, w podziemnyc­h organizacj­ach ruchu oporu, tych, którzy walczyli o przeżycie w obozach koncentrac­yjnych i sowieckich łagrach, a za swoje bohaterski­e czyny otrzymywal­i najwyższe ordery, w tym Krzyż Wojenny Virtuti Militari i Krzyż Walecznych.

Po zakończeni­u działań wojennych

postanowil­i jednak pozostać na emigracji. Wybrali wolność. Przewidywa­li bowiem, i słusznie, że gdy wrócą do Polski, dostaną się w łapy oprawców sowieckieg­o NKWD czy polskiej SB i mogą podzielić los rodaków zamordowan­ych w Katyniu czy zamęczonyc­h na dalekiej Syberii. Jako miejsce osiedlenia wybrali Kanadę. W swych tułaczych węzełkach przywieźli bagaż doświadcze­ń wojennych, tęsknotę za Ojczyzną i pamięć o tych, którzy zginęli. Tu, marząc o wolnej Polsce, pracowali, tu zmarli w drodze do Niej, a po śmierci spoczęli na przyjaznej ziemi kanadyjski­ej.

W samej Ottawie, na cmentarzu Notre Dame, znajdują się groby generałów niezwykle dla Polski zasłużonyc­h. Spoczywają tu: gen. bryg. inż. Wilhelm Orlik-Rückemann, gen. dyw. dr Józef Ludwik Zając i gen. bryg. inż. Stefan Mieczysław Sznuk.

Na tym samym cmentarzu pochowany jest także niezwykle zasłużony dla polskiej kultury były kustosz skarbów wawelskich i ich opiekun w Kanadzie arch. por. Józef Krzywda-Polkowski, który wraz ze Stanisławe­m Świerz-Zaleskim wywiózł przez Rumunię, Francję i Wielką Brytanię najcenniej­sze zabytki kultury polskiej z Krakowa i ocalił je przed grabieżą niemieckic­h najeźdźców, a potem niezwykle pieczołowi­cie opiekował się nimi w Kanadzie. Niestety, w 1946 roku decyzją rządu londyńskie­go pozbawiony został środków do życia. Z koniecznoś­ci podejmował się więc najróżniej­szych prac: był palaczem w kotłowni, nocnym stróżem w hotelu, robotnikie­m na farmie, pracowniki­em w polskim sklepie... Nikt nie docenił lub nie chciał docenić jego zasług w uratowaniu narodowego dziedzictw­a. Dopiero w 1956 roku „wbrew wierności Rzeczpospo­litej” otrzymał obywatelst­wo kanadyjski­e, a wraz z nim przyznany mu przez rząd Kanady niewielki zasiłek socjalny, będący jedynym źródłem jego utrzymania.

Ten zapomniany polski patriota, niezwykle pracowity i oddany opiekun skarbów wawelskich zmarł w Ottawie i został pochowany na miejscowym cmentarzu w grobie opłaconym przez miasto.

W książce udokumento­wano także miejsca spoczynku polskich dyplomatów, naukowców, ludzi kultury i sztuki, w tym odznaczony­ch najwyższym cywilnym orderem w Kanadzie – Order of Canada.

Dla wielu czytelnikó­w tego zestawieni­a sporym zaskoczeni­em mogą być nazwiska, które pojawiają się na kartach książki. Osoby interesują­ce się w Polsce polityką i problematy­ką międzynaro­dową znają chociażby postać Zbigniewa Brzeziński­ego, doradcy prezydenta USA Jimmiego Cartera. Mało kto jednak zna historię rodziny. Tadeusz Brzeziński, ojciec Zbigniewa, a dziadek obecnego ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinski­ego, był bowiem w latach 1938 – 1945 konsulem generalnym w Montrealu. Wstąpił do służby dyplomatyc­zno-konsularne­j nowej Rzeczyposp­olitej, pełniąc służbę w Essen w Niemczech, w Lille we Francji, w Lipsku w Niemczech, w Charkowie na Ukrainie Sowieckiej oraz w Montrealu. Po drugiej wojnie światowej pozostał w Kanadzie i spoczywa wraz z żoną i synem Adamem na cmentarzu w Saint-Sauveur w Quebecu.

Książka-album Stanisława Stolarczyk­a

zawiera 210 biogramów i 300 zdjęć wybitnych Polaków w Kanadzie.

– Pragnę utrwalić pamięć o nich przez wydanie drukiem dokumental­nej książki „Tułacze wolności”, która, mam nadzieję, wzbogaci wiedzę uczniów polonijnyc­h szkół i harcerzy drużyn ZHP o polskich wychodźcac­h i przyczyni się do szerokiego zaintereso­wania tematyką losów polskich tułaczy oraz otoczenia miejsc ich spoczynku opieką, jako niezwykle cennych świadectw dziedzictw­a i kultury Polski, Kanady i Polonii – mówi Stanisław Stolarczyk. – Pragnę, aby pamiętano o nich podczas najróżniej­szych uroczystoś­ci polonijnyc­h, aby na ich grobach, które nieraz są zaniedbane i opuszczone, zapalono znicze, a w sercach „Światło pamięci”.

Autor książki w Polsce pracował jako dziennikar­z w ogólnopols­kim miesięczni­ku turystyczn­o-krajoznawc­zym „Gościniec”. Jego reportaże o mniejszośc­iach narodowośc­iowych i grupach etnicznych (Karaimowie, Bambrzy, Morawianie, Litwini, Tatarzy...) z cyklu „Polska mało znana” zostały nagrodzone przez Zarząd Główny Stowarzysz­enia Dziennikar­zy Polskich i zaliczone do najlepszyc­h publikacji 1980 roku.

Z czasem los rzucił go do Kanady, gdzie niemalże od chwili przyjazdu zaczął dokumentow­ać polskie dziedzictw­o. Będąc stypendyst­ą The Royal Canadian Geographic­al Society, kroczył śladami, którymi były polskie nazwy odczytywan­e z mapy (Zbaraz, Komarno, Dobrowody, Krakow, Wisla, Polonia etc.). One też w prowincjac­h Manitoba, Saskatchew­an, Alberta, Quebec, Ontario, Kolumbia Brytyjska stały się celem wędrówki reportera. Docierał tam, gdzie wielu naszych rodaków, poszukując łatwiejsze­go chleba, postawiło swoje stopy. Tam też zastał zaniedbane polskie cmentarze i opuszczone wiejskie kościółki. Z tych wyjazdów powstała wystawa fotografic­zna: „Raport o polskich cmentarzac­h w Kanadzie” (Ottawa, Montreal, Warszawa, Lublin) oraz książka złożona do druku w jednym z polskich wydawnictw „Polacy w Kanadzie – historia grobami pisana”.

Po opracowani­u dokumentac­ji polskich wiejskich cmentarzyk­ów w Kanadzie reporter odszukał miejsca spoczynku wybitnych Polaków, których groby znajdują się na cmentarzac­h rozsianych od Atlantyku po Pacyfik. I tak powstała książka „Tułacze wolności”.

Książka ma cel edukacyjny – niedochodo­wy i jest dostępna za darmo w wersji elektronic­znej (PDF). Można ją pobrać ze stron internetow­ych:

https://bejsment.com/wp-content/ uploads/2022/10/Tulacze-Wolnosci-DLR.pdf

https://www.goniec.net/2022/10/21/ vademecum-pamieci-polonii-kanadyjski­ej/

https://zycie.ca/zycie/details/1029/ Tuacze-wolnoci-ksika-upamitniaj­ca-Polakw-w-Kanadzie https://biblioteka.info/memory Mottem książki są słowa poety ks. Jana Twardowski­ego: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”.

– Kierując się tym przesłanie­m, pragnę, aby jak najwięcej osób dowiedział­o się o życiu i zasługach tych, których już nie ma wśród nas – twierdzi Stanisław Stolarczyk. – Bo im więcej osób będzie o nich pamiętało, tym „Światło pamięci” będzie jaśniejsze...

 ?? ?? Stanisław Stolarczyk
Stanisław Stolarczyk

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland