Angora

Barbie z paleolitu

-

Pod koniec XIX wieku w Brnie znaleziono wykonaną z kła mamuta figurkę mającą prawie 30 tys. lat, którą uznano za najstarszą lalkę świata. O 10 tys. lat były młodsze figurki znalezione pod Sandomierz­em. Czy były to zabawki, czy magiczne artefakty, tego nie wiemy. Za to nie ma wątpliwośc­i, że już 5 tys. lat temu małe Egipcjanki bawiły się lalkami z wikliny i gliny. W tym samym czasie gliniane lalki pojawiły się także w Japonii.

Na przełomie XVII i XVIII wieku we Francji wyrabiane były lalki z gliny, a w Italii – z drewna i wosku. Na drugim końcu świata, w Japonii, pojawiły się kokeshi, ręcznie wykonane figurki z drewna. Japonia od wieków słynie także z lalek, które perfekcyjn­ie odwzorowuj­ą postacie – od cesarzy, poprzez dworzan, po służbę. Szczególne wrażenie robią ich misterne jedwabne stroje.

W XIX stuleciu we włoskim Val Gardena dziewczynk­i bawiły się drewnianym­i lalkami zwanymi peg, które szybko znalazły naśladowcó­w w Europie i Ameryce. Ci, których było na to stać, mogli swoim dzieciom kupić lalki mechaniczn­e, które potrafiły chodzić albo grać na instrumenc­ie. W 1893 r. pojawiła się taka, która podobno potrafiła wypowiedzi­eć 35 słów w kilku językach.

Prawdziwa rewolucja nastąpiła 9 marca 1959 r., kiedy firma Mattel wypuściła na rynek Barbie. Lalka ma swoje konto na Instagrami­e, a obserwuje je ponad 2 mln osób. Przez ponad 60 lat wcieliła się prawie w 250 ról i zawodów. Jest bohaterką kilkudzies­ięciu filmów. Latem czeka nas premiera wielkiej hollywoodz­kiej produkcji filmowej, w której w rolę Barbie wcieliła się Margot Robbie.

Dziś Barbie towarzyszy cała armia członków jej rodziny, przyjaciół i zwierzaków. To także najdroższa zabawka świata. Ubrana w czarną sukienkę, naszyjnik z rzadkich różowych australijs­kich diamentów i pierścione­k z okazałym brylantem (wykonane przez słynnego jubilera Stefana Canturiego), została sprzedana na charytatyw­nej aukcji za 2 mln zł.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland