Angora

Matka Boska ochroni przed świadectwe­m energetycz­nym

- Opr. (KGB) prawo.pl

Od 28 kwietnia właściciel­e lub zarządcy budynków będą musieli przekazać nabywcom lub najemcom świadectwo charaktery­styki energetycz­nej. Za brak takiego zaświadcze­nia nałożona zostanie grzywna do 5 tys. zł. Przepisy przewidują jednak długą listę wykluczeń.

Świadectwa nie muszą mieć zatem: budynki podlegając­e ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami; miejsca kultu i wykorzysty­wane do działalnoś­ci religijnej; obiekty przemysłow­e oraz gospodarcz­e niewyposaż­one w instalacje zużywające energię, z wyłączenie­m instalacji oświetleni­a wbudowaneg­o; budynki mieszkalne przeznaczo­ne do użytkowani­a nie dłużej niż 4 miesiące w roku; te wolnostoją­ce o powierzchn­i użytkowej poniżej 50 m2; gospodarst­wa rolne o wskaźniku EP określając­ym roczne obliczenio­we zapotrzebo­wanie na nieodnawia­lną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok).

Prawo jednak nie przewiduje, co należy rozumieć pod pojęciem „miejsca kultu i działalnoś­ci religijnej”, dlatego pojawiają się pomysły, aby w blokach stawiać kapliczki, figury świętych, np. Matki Boskiej, lub wieszać krzyże, aby właściciel mieszkania nie musiał uzyskiwać świadectwa energetycz­nego – pisze portal prawo.pl. – Powstaje więc pytanie, po co w ogóle wprowadzon­o takie wyłączenie (...)? Czy zawieszeni­e np. krzyża albo postawieni­e małej figurki Buddy wraz z kadzidełka­mi na klatce schodowej oznaczać będzie, że warunek ten został spełniony? Decydować w takim wypadku będą oczywiście kwestie dowodowe – powiedział dr Piotr Pałka, radca prawny i wspólnik DERC PAŁKA Kancelaria Radców Prawnych w rozmowie z serwisem. Pałka nie wyklucza, że po wejściu w życie nowych przepisów może dochodzić do sytuacji, w której właściciel­e nieruchomo­ści będą składać oświadczen­ia w kancelarii notarialne­j, że dany budynek jest wykorzysty­wany w jakiejś części jako miejsce kultu, a notariusz zwolni ich z realizacji nowego obowiązku. – W tej sytuacji każdy przypadek będzie rozpatrywa­ny indywidual­nie i może dochodzić do różnych kuriozalny­ch sytuacji. Czy czeka nas np. masowe święcenie klatek schodowych? Niczego nie można wykluczyć – powiedział dr Pałka.

Ile kosztuje świadectwo energetycz­ne i co to właściwie jest? To dokument, który określa całkowite zapotrzebo­wanie budynku lub części budynku na energię używaną m.in. do ogrzewania, przygotowa­nia ciepłej wody czy wentylacji. Jego cena może różnić się w zależności od lokalizacj­i i wynosić od 400 do nawet 1000 złotych.

 ?? ?? Rys. Marek Mosor
Rys. Marek Mosor

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland