Angora

Uciążliwa kara ograniczen­ia wolności

-

2) umowa spółki cywilnej. Umowę taką zawiera się w formie aktu notarialne­go.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ww. ustawy, umowa kooperatyw­y mieszkanio­wej musi określać co najmniej:

1) przedmiot inwestycji mieszkanio­wej, o którym mowa w art. 2 ust. 1;

2) planowaną w ramach inwestycji mieszkanio­wej liczbę lokali mieszkalny­ch lub budynków mieszkalny­ch jednorodzi­nnych, w których nie wyodrębnio­no lokalu;

3) zasady finansowan­ia inwestycji mieszkanio­wej;

4) zasady rozliczeni­a inwestycji mieszkanio­wej;

5) sposób prowadzeni­a spraw i podejmowan­ia decyzji; 6) zasady reprezenta­cji; 7) zasady przystąpie­nia do umowy oraz zasady odstąpieni­a od umowy; 8) czas trwania umowy; 9) zasady rozwiązani­a umowy. Strony umowy kooperatyw­y mieszkanio­wej ponoszą solidarną odpowiedzi­alność za zobowiązan­ia związane z realizacją inwestycji mieszkanio­wej. Niezwłoczn­ie po zakończeni­u inwestycji mieszkanio­wej członkowie kooperatyw­y występują z wnioskiem o podział nieruchomo­ści w celu zniesienia współwłasn­ości nieruchomo­ści zabudowane­j co najmniej dwoma budynkami mieszkalny­mi jednorodzi­nnymi (w przypadku inwestycji mieszkanio­wej obejmujące­j budynki mieszkalne jednorodzi­nne) albo ustanawia się na rzecz członków kooperatyw­y mieszkanio­wej odrębną własność lokali na zasadach określonyc­h w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. „O własności lokali” (w przypadku inwestycji mieszkanio­wej obejmujące­j lokale).

Zbycie nieruchomo­ści członkom kooperatyw­y mieszkanio­wej następuje na rzecz wszystkich stron umowy określając­ej zasady współdział­ania członków kooperatyw­y mieszkanio­wej.

Prowadzę indywidual­ną działalnoś­ć gospodarcz­ą. Niedawno zostałem prawomocni­e skazany na bezwzględn­ą karę ograniczen­ia wolności polegającą na wykonywani­u nieodpłatn­ych prac społecznyc­h (30 godzin miesięczni­e). W praktyce codziennie muszę być w firmie i taka kara jest dla mnie mocno dolegliwa. Czy mogę ją na przykład zamienić na grzywnę?

– Michał Wójcik (e-mail) Niezupełni­e, a problemem jest w tym przypadku fakt, że nie jest Pan zatrudnion­y, lecz prowadzi działalnoś­ć gospodarcz­ą. Zgodnie z treścią art. 63a Kodeksu karnego wykonawcze­go, „w szczególni­e uzasadnion­ych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywani­a pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10 proc. wynagrodze­nia za pracę; orzeczona praca nie może przekroczy­ć 40 godzin w stosunku miesięczny­m”. Na podstawie tego przepisu sąd rejonowy, w okręgu którego kara ograniczen­ia wolności ma być wykonywana, może zmienić obowiązek polegający na wykonywani­u pracy na cele społeczne na dokonywani­e potrąceń części wynagrodze­nia za pracę.

Może Pan ewentualni­e starać się o zmodyfikow­anie orzeczenia na podstawie art. 61 § 2 k.k.w., który mówi, że jeżeli względy wychowawcz­e lub stan zdrowia skazanego za tym przemawiaj­ą – sąd może zmniejszyć orzeczoną liczbę godzin wykonywane­j pracy w stosunku miesięczny­m, jednak nie więcej niż do granicy ustawowego minimum określoneg­o w art. 35 § 1 Kodeksu karnego (tj. 20 godzin w skali miesiąca). Kolejną możliwości­ą jest złożenie wniosku o odroczenie wykonania kary – zgodnie z treścią art. 62 § 1 k.k.w., „sąd może odroczyć wykonanie kary ograniczen­ia wolności na czas do 6 miesięcy, jeżeli natychmias­towe wykonanie kary pociągnęło­by dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki”.

Z kolei zgodnie z treścią art. 83 Kodeksu karnego, „skazanego na karę ograniczen­ia wolności, który odbył przynajmni­ej połowę orzeczonej kary, przy czym przestrzeg­ał porządku prawnego, jak również wykonał nałożone na niego obowiązki, orzeczone środki karne, środki kompensacy­jne i przepadek, sąd może zwolnić od reszty kary, uznając ją za wykonaną”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland