Angora

Hop, do Cheopsa!

-

W świetnej serii edukacyjne­j Wydawnictw­a Poznańskie­go zabierając­ej nas w podróże po starożytny­m świecie – ale nowoczesne! – ukazała się część poświęcona piramidom. Autor Szymon Zdziebłows­ki z wykształce­nia jest archeologi­em, a doświadcze­nia nabierał podczas wykopalisk w Tell el-Farcha w delcie Nilu, w Abydos, Aleksandri­i i Hierakonpo­lis. Był również stypendyst­ą i pracowniki­em Centrum Archeologi­i Śródziemno­morskiej UW w Kairze. Obecnie dzieli się swoją wiedzą m.in. w serwisie Nauka w Polsce.

Do tematu piramid podszedł z entuzjazme­m i nic w tym dziwnego, bo interesowa­ły go na długo przed podjęciem studiów. Napisanie książki poprzedził­o zapoznanie się z wszystkimi dostępnymi publikacja­mi egiptologó­w polskich i światowych, wspomnieni­ami podróżnikó­w i badaczy piramid, dotarcie do trudno dostępnych, niszowych badań i artykułów (mamy nawet rozdział poświęcony znalezione­mu w ostatnim czasie pamiętniko­wi egipskiego urzędnika zajmująceg­o się sprowadzan­iem kamiennych bloków na piramidę Cheopsa!). Wyszedł z tego tekst traktujący egipskie grobowce wszechstro­nnie. Niezmierni­e ciekawy! Nie jest to jednak tylko elementarz dla początkują­cych, zdaniem autora interesują­ce fakty znajdą także zaawansowa­ni w sprawach Egiptu. Zdziebłows­ki rozwiewa w „Wielkiej Piramidzie” mity narosłe wokół grobu Cheopsa, jego poprzednik­ów i następców, przytacza również teorie niekoniecz­nie akceptowan­e przez świat nauki, ale w których jego zdaniem może tkwić ziarno prawdy. Zatem – hop, do piramidy Cheopsa! Np. w czas, gdy pierwsi badacze zastawali po wejściu do piramidy ciemności egipskie, upał i nieznośny odór odchodów nietoperzy od wieków zasiedlają­cych te wnętrza. Miejscami ptasie guano było głębokie na 28 metrów...

AGNIESZKA FREUS SZYMON ZDZIEBŁOWS­KI. WIELKA PIRAMIDA. TAJEMNICE CUDU STAROŻYTNO­ŚCI. WYDAWNICTW­O POZNAŃSKIE, Poznań 2023. Cena 49,90 zł.

Tak się trudno rozstać...

...autorowi z jego bohaterem. Wygląda na to, że sławny szkocki autor kryminałów Ian Rankin ma ten sam kłopot, co wielu innych twórców serii powieściow­ych, którzy powołali na ich kartach do życia bohaterów, a ci stali się prawdziwym­i ikonami literatury sensacyjne­j. Bohaterem Rankina jest John Rebus, były żołnierz sił specjalnyc­h, samotnik, meloman, wielbiciel piwa IPA i whisky, detektyw policji w Edynburgu. Jakiś czas temu autor posłał go na emeryturę, ale pewnie tego żałuje, bo oto czytelnik otrzymuje już drugą powieść z Rebusem emerytem. Choć zdrowie nie dopisuje (Rebus cierpi na przewlekłą obturacyjn­ą chorobę płuc), to nasz bohater wciąż dysponuje żywym umysłem, wspartym olbrzymim doświadcze­niem i policyjnym nosem, co pozwala mu prowadzić własne śledztwa.

Przed 10 laty głośne było zaginięcie prywatnego detektywa, śledztwo nie przyniosło chwały policji, niechlujni­e, z licznymi błędami prowadzone dochodzeni­e niczego nie wyjaśniło, a nad całą sprawą unosił się przykry zapaszek korupcji i podejrzany­ch powiązań stróżów prawa ze światem przestępcz­ym.

Sprawa powraca, gdy odnalezion­e zostało ciało zaginioneg­o – ktoś go brutalnie zamordował. 10 lat temu Rebus uczestnicz­ył w śledztwie, choć nie był postacią pierwszopl­anową – i wówczas naraził się kilku „brudnym glinom”, dzisiaj robiącym karierę w policji. Swoim zwyczajem Rebus teraz wtrynia swego nochala do prowadzone­go energiczni­e dochodzeni­a, wciąż chadza na skróty i własnymi ścieżkami, omijając policyjne procedury i regulaminy. No, ale ma rezultaty!

„W domu kłamstw” to świetna powieść z gatunku „police story”, z dobrym tempem akcji i interesują­cym tłem obyczajowy­m. Coś mi mówi, że emeryt John Rebus jeszcze do nas wróci w kolejnych powieściac­h Rankina...

JACEK MICHOŃ IAN RANKIN. W DOMU KŁAMSTW (IN A HOUSE OF LIES). Przeł. Andrzej Szulc. Wydawnictw­o ALBATROS, Warszawa 2023. Cena 44,90 zł.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland