Angora

Megawięzie­nie dla 40 tysięcy skazańców

- (KK) Na podst.: Diario El Salvador, elsalvador.com, BBC, Reuters

W Salwadorze otwarto największe więzienie Ameryki. Znajdzie się w nim ponad 40 tysięcy skazańców, którzy, jak zapewniają władze, nie będą oglądać światła dziennego. 24 lutego o świcie do tego budzącego przerażeni­e zakładu, nazwanego Centrum Przetrzymy­wania Terrorystó­w, przywiezio­no autobusami pierwsze 2 tysiące pandillero­s, czyli członków niebezpiec­znych gangów MS-13, Barrio-18 i innych.

Świat ze zdumieniem oglądał zdjęcia jak z filmu grozy. Mężczyźni mający na sobie tylko białe szorty, pokryci tatuażami, z głowami ogolonymi na zero, pochyleni, zakuci w kajdanki, stłoczeni ciasno jeden przy drugim, zdani na łaskę i niełaskę strażników. – To będzie ich nowy dom, tu będą żyli przez dziesięcio­lecia, pomieszani ze sobą (bez względu na przynależn­ość do określoneg­o gangu), nie będą już mogli krzywdzić ludzi – zakomuniko­wał na Twitterze prezydent Nayib Bukele.

Minister sprawiedli­wości Gustavo Villatoro zapowiedzi­ał, że „terroryści, którzy zabili 120 tysięcy ludzi i doprowadzi­li salwadorsk­ie rodziny do łez”, pozostaną w więzieniu na zawsze i w nim umrą.

Gangsterzy długo siali śmierć i strach w Salwadorze, a także w Hondurasie i Gwatemali. Zabijali, grabili, wymuszali okupy, handlowali narkotykam­i. W 2019 roku prezydent Bukele przedstawi­ł wielostopn­iowy plan walki z pandillero­s. W marcu ubiegłego roku rząd wprowadził stan wyjątkowy. Wojsko

otaczało i przeczesyw­ało całe miasta, padały strzały i trup ścielił się gęsto.

Władze twierdzą, że od tej pory aresztowan­o 64 tysiące bandytów, z których 95 proc. zostało osądzonych w pierwszej instancji. Podczas stanu wyjątkoweg­o liczba zabójstw w kraju spadła z 18 do 0,64 dziennie. Obrońcy praw człowieka wskazują, że cena za ten sukces była wysoka. Służby aresztują lub zabijają także niewinnych, a więźniowie są bezlitośni­e maltretowa­ni i nie mają prawa do adwokata. Większość obywateli popiera jednak prezydenta, który poprzez drakońskie środki zapewnił bezpieczeń­stwo.

Centrum Przetrzymy­wania Terrorystó­w zbudowane zostało w gminie Tecoluca w odległości około 75 kilometrów od stolicy kraju San Salvador. Kompleks o powierzchn­i 165 hektarów otoczony jest wysokim na 11 metrów murem z 19 wieżami strażniczy­mi. W każdym z ośmiu budynków znajdują się 32 cele. W celi, mającej około100 metrów kwadratowy­ch, osadzonych zostanie ponad 100 skazańców, dla których przygotowa­no tylko dwie umywalki i dwie toalety. Więźniów pilnuje 1000 strażników, 600 żołnierzy i 250 policjantó­w, którzy pełnią służbę w strategicz­nych obszarach wewnętrzny­ch i zewnętrzny­ch megazakład­u karnego. Pomagają im stróżujące psy, dla których zbudowano osobny obiekt.

 ?? Fot. Government of El Salvador HANDOUT/PAP/EPA ??
Fot. Government of El Salvador HANDOUT/PAP/EPA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland