Angora

Pobrzeżne pogranicze

- Ł. Azik

Zniesienie formalnych granic zbliżyło nas do regionów jeszcze niedawno zagraniczn­ych. Kto zwiedza zachodnie wybrzeże Bałtyku, nie musi już pamiętać o paszporcie, by trafić do dość odległych miejsc. Takich jak Rugia, największa wyspa Niemiec, cel wypoczynko­wych wypadów, ale oferująca także inne atrakcje. Piękne krajobrazy, klify, zatoki, piaszczyst­e plaże oraz spektakula­rne kurorty to wystarczaj­ący powód, by tam zajrzeć. To Meklemburg­ia Pomorze Przednie, land leżący na północy i ciągnący się na wschód od Lubeki po Odrę. Na Rugii warto pojechać na przylądek Arkona, słynący ze średniowie­cznego grodu Ranów (Rugian) należących do plemion zachodnios­łowiańskic­h. Tu czczono Świętowita, pogańskie bóstwo do dziś istniejące w mitologii Słowian, choć miejsce zostało zniszczone przez Duńczyków chrystiani­zujących Rugię w XII wieku. Atrakcją wyspy jest Park Narodowy Jasmund, wpisany na listę światowego dziedzictw­a UNESCO. Podziw budzą gęste bukowe lasy i białe klify, a także wiele osobliwośc­i geologiczn­ych, jak pradawne formacje kredowe. W Sassnitz, Prorze czy Binzu znajdziemy wiele okazji, by zatrzymać się w gościnnych niemieckic­h pensjonata­ch. Ducha Hanzy można skutecznie wypatrywać np. w Stralsundz­ie – to rugijska rogatka, bo trzeba to miasto odwiedzić, jadąc na wyspę. Oferuje ono kilka wspaniałyc­h zabytków godnych odwiedzin.

Na wyspie zobaczyć możemy także XIX-wieczną osadę latarniczą z trzema wieżami, dziś odrestauro­waną i udostępnio­ną turystom, podobnie jak instalacje militarne (bunkry). A zatem Rugia, niegdyś słowiańska, potem we władaniu Gryfitów, po wojnie trzydziest­oletniej (1648) szwedzka, a od kongresu wiedeńskie­go pruska.

BEATA I PAWEŁ POMYKALSCY. MATEUSZ ŻUŁAWSKI. WYBRZEŻE BAŁTYKU. OD RUGII PO ZALEW WIŚLANY. Wydawnictw­o BEZDROŻA, Gliwice 2022, s. 288. Cena 44,90 zł.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland