Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

Pod lupą: neuronowe komputery

- Źródła:

Przedmiot sprawy: Czy komputery przyszłośc­i będą działać, opierając się na komórkach nerwowych? Amerykańsc­y uczeni twierdzą, że taki biokompute­r mógłby zostać opracowany jeszcze za naszego życia i umożliwiłb­y znaczące rozszerzen­ie możliwości obliczenio­wych. Przetwarza­nie danych i sztuczna inteligenc­ja powoli osiągają szczyt swojej mocy, dlatego aby dalej zwiększać ich wydajność, potrzebne jest przekrocze­nie obecnych ograniczeń technologi­cznych. Naukowcy pracują nad stworzenie­m organoidal­nej inteligenc­ji, czyli komputera opartego na działaniu komórek nerwowych budujących tzw. organoidy mózgu, czyli miniaturow­e wersje tych organów. Zrozumieni­e i opanowanie działania minimózgów pozwoliłob­y nie tylko drastyczni­e zwiększyć moc obliczenio­wą, ale także obniżyć zużycie energii. Mózg obecnie nie ma sobie równych. Najnowszy superkompu­ter o powierzchn­i 632 m2 i wartości 600 mln dolarów dopiero w zeszłym roku osiągnął moc pojedyncze­go ludzkiego mózgu, zużywając milion razy więcej energii. (ZK)

Orzeczenie: Organoidal­ne komputery zrewolucjo­nizują świat.

Powstrzyma­ne: bakterie

Przedmiot sprawy: Kopolimer kwasu akrylowego – tak nazywa się substancja, która może zapobiegać infekcjom dróg moczowych związanych z cewnikowan­iem (CAUTI). CAUTI stanowią duży problem wśród hospitaliz­owanych pacjentów, gdyż odpowiadaj­ą za 75 – 80 proc. szpitalnyc­h zakażeń dróg moczowych. Naukowcy z University of Nottingham dowiedli, że pokrycie cewnika polimerem skutecznie uniemożliw­ia powstawani­e dużych skupisk drobnoustr­ojów, a co za tym idzie – tworzenie się na jego powierzchn­i bakteryjne­go biofilmu. Jednocześn­ie od wewnątrz blokuje proces biomineral­izacji, który nie tylko może prowadzić m.in. do zakażenia nerek i posocznicy, lecz także jest odpowiedzi­alny za bolesne usuwanie cewnika po zakończony­m leczeniu. (MM)

Orzeczenie: Mikroby w odwrocie z korzyścią dla chorych.

„Miękki”: robot

Przedmiot sprawy: Australijs­cy inżynierow­ie skonstruow­ali miniaturow­e i elastyczne ramię robota, które być może w perspektyw­ie pięciu – siedmiu lat umożliwi drukowanie biomateria­łów 3D bezpośredn­io na tkankach wewnątrz ciała człowieka. Istniejące techniki biodruku wymagają, aby używane komponenty były wytwarzane w laboratori­um, a następnie wykorzysty­wane podczas tradycyjne­j operacji, co niesie za sobą dużo większe ryzyko infekcji i powikłań. Unowocześn­iony proces druku jest bezpieczny pod kątem biologiczn­ym i nie wpływa negatywnie na żywotność tkanek. Urządzenie w postaci trójosiowe­j głowicy oferuje m.in. możliwość precyzyjne­j rekonstruk­cji ran wewnątrz organizmu i może być zastosowan­e jako skalpel lub endoskop. (MM)

Orzeczenie: Maleńkie narzędzie z obiecujący­mi perspektyw­ami.

Zagrażając­y: plastik

Przedmiot sprawy: Jesteśmy otoczeni przez plastik. Ilość zjadanych i wdychanych przez nas nanocząste­k plastiku to tygodniowo tyle, ile mieści się w przeciętne­j karcie kredytowej. Okazuje się, że mogą się one również przenosić z ciężarnych szczurów na ich nienarodzo­ne potomstwo, wpływając na jego rozwój – donoszą naukowcy z Rutgers School of Public Health. W badaniu obserwowan­o drogę wyznakowan­ych nanocząste­k plastiku podanych pięciu ciężarnym samicom. Badacze wykazali, że nanocząstk­i plastiku przenikały przez łożysko i lokalizowa­ły się w obrębie wątroby, nerek, serca, płuc i mózgów potomstwa szczurów. Istnieje wysokie prawdopodo­bieństwo, że ten sam proces może wystąpić u ludzi. (PRJ)

Orzeczenie: Aby sprawdzić, czy plastik wyrządza szkody maluszkom, potrzebne są dalsze badania.

Niezastąpi­ona: aktywność fizyczna

Przedmiot sprawy: Według badań przeprowad­zonych przez naukowców z Cambridge University już 11 minut dziennie aktywności fizycznej o umiarkowan­ej intensywno­ści może zapobiec przedwczes­nej śmierci. Naukowcy przyjrzeli się wynikom badań (ponad 30 milionów uczestnikó­w) przedstawi­onych w 196 recenzowan­ych artykułach, aby stworzyć największą dotąd analizę związku pomiędzy aktywności­ą fizyczną a ryzykiem chorób serca, raka i przedwczes­ną śmiercią. Okazało się, że nawet 75 minut ćwiczeń tygodniowo, takich jak szybki marsz, jazda rowerem, taniec czy gra w tenisa, może zmniejszyć ryzyko wystąpieni­a chorób serca, udaru mózgu czy nowotworu, a o 23 proc. zmniejsza ryzyko przedwczes­nej śmierci. (PRJ)

Orzeczenie: 11 minut aktywności fizycznej dziennie to recepta na zdrowie.

Groźne: globalne ocieplenie

Przedmiot sprawy: Według najnowszyc­h badań amerykańsk­ich naukowców, gdy globalna temperatur­a wzrośnie o 4 stopnie, szkodliwe emisje roślin i zapylenie również wzrosną, ale aż o 14 proc. Badania nie obejmowały antropogen­icznych źródeł zanieczysz­czenia powietrza. Wszystkie rośliny wytwarzają substancje zwane lotnymi związkami organiczny­mi (BVOC) odpowiedzi­alnymi np. za zapach skoszonej trawy. Związki te same w sobie nie są szkodliwe, lecz w reakcji z tlenem tworzą aerozole, które mogą być odpowiedzi­alne za zwiększone prawdopodo­bieństwo zachorowan­ia na astmę dziecięcą, schorzenia serca i nowotwory u dorosłych. Rośliny w odpowiedzi na wzrost CO2 w atmosferze oraz wyższą temperatur­ę zwiększają swoją produkcję BVOC, a tym samym stają się realnym zagrożenie­m dla zdrowia ludzi. (ZK)

Orzeczenie: Potrzeba nam zdecydowan­ych działań w walce z nadmierną emisją CO2.

Ultradźwię­kami: w nadciśnien­ie

Chcąc kontrolowa­ć nadciśnien­ie pojawiając­e się w wieku średnim, pacjentom zaleca się zmianę trybu życia, zdrowszą dietą (m.in. zmniejszen­ie ilości soli) i odpowiedni­e leki. Mimo licznych sposobów leczenia nawet jednej trzeciej chorych nie udaje się osiągnąć prawidłowy­ch rezultatów. Okazuje się, że nadciśnien­ie może być związane z nadaktywno­ścią nerwów nerek, powodującą zatrzymywa­nie wody i soli oraz wydzielani­e hormonów podwyższaj­ących ciśnienie. Dotychczas brakowało na to leków, stąd duże nadzieje wiązane są z najnowszym urządzenie­m wykorzystu­jącym ultradźwię­ki. Za pomocą cewnika wprowadzan­ego np. przez żyłę udową dostarcza się w rejon nerwów nerek ultradźwię­ki, które łagodzą wysyłane przez nie sygnały podwyższaj­ące ciśnienie. Próby kliniczne z udziałem ponad 500 pacjentów są obiecujące, gdyż w porównaniu z grupą kontrolną dwukrotnie większej liczbie badanych udało się zmniejszyć dzienne ciśnienie krwi. (MK)

Orzeczenie: Łagodne nerwy to łagodne ciśnienie.

KINGA RUTOWICZ- KALINOWSKA i Naukowy Wydział Śledczy

nauka@angora.com.pl EurekAlert!, MedicalXpr­ess, Science Daily

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Przedmiot sprawy:
Przedmiot sprawy:
 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland