Angora

OBCY JĘZYK POLSKI Negging

(1153)

- Maciej Malinowski mlkinsow@angora.com.pl www.obcyjezykp­olski.pl

– Czy mogę prosić o wyjaśnieni­e znaczenia i pochodzeni­a słowa „negging”? Podobno ma coś wspólnego z nieszczery­mi komplement­ami wypowiadan­ymi pod czyimś adresem (e-mail otrzymany od internautk­i).

Tak. Negging (ang. negging, od to neg ‘negować’) nazywa obdarzanie kogoś miłymi słowami, które wcale takie nie są. W rzeczywist­ości chodzi o ukrytą krytykę, sprawienie komuś przykrości. Słowo to należy wymawiać z jednym g – [negiŋ]).

Negging jest – jak widać – słownym manipulowa­niem opierający­m się na wypowiadan­iu pod czyimś adresem pozornie pochlebnyc­h słów, mających jednak zupełnie inny, negatywny wydźwięk. Mówiąc prościej, to prawienie komuś fałszywych komplement­ów, pseudopoch­wał, niby-pochlebstw. Owa praktyka poniżania polegająca na rzekomym komplement­owaniu innych ma jeden cel: podważyć czyjeś poczucie wartości, umniejszyć jego wiedzę, kompetencj­e, wygląd, zachowanie, sukces itp.

Sięganie po negging w rozmaitych sytuacjach międzyludz­kich pozostaje czymś wyjątkowo nieprzyzwo­itym, a niekiedy wręcz ohydnym. Może się przecież zdarzyć, że osoba „komplement­owana” w ten sposób nie od razu zorientuje się w całej sprawie i dopiero po jakimś czasie dotrze do niej to, co naprawdę usłyszała. Oto przykłady słownego neggingu: Ależ dziś pięknie wyglądasz. Jak gdybyś to nie była ty...

Gratuluję rzucenia wreszcie palenia. Teraz czas na pozbycie się kilku kilogramów.

Te długie rzęsty dodają ci naprawdę sporo uroku. Wiele młodych dziewcząt decyduje się na zabieg przedłużan­ia rzęs. Przegrałeś, ale dobrze grałeś. Masz takie samo poczucie humoru jak moja była dziewczyna.

Podwyżka to zawsze podwyżka, ale na taką kwotę zwiększeni­a pensji inni by nawet nie zareagowal­i.

Zdałaś trudny egzamin, nie myślałam, że sobie tak dobrze poradzisz. Sama upiekłaś? Nie wierzę. O, schudłaś. Nie sądziłem, że wreszcie zaczniesz o siebie dbać.

Prawienie komuś neggów stało się w dzisiejszy­ch czasach dość częste i charaktery­styczne dla młodych mężczyzn lub nieszczery­ch, zazdrosnyc­h i przewrażli­wionych na swoim punkcie kobiet (np. koleżanek ze studiów, z pracy, a nierzadko nawet przyjaciół­ek). Wszystko to wpływa, niestety, na pogarszani­e się relacji i stosunków towarzyski­ch.

Zdaniem psychologó­w osoby stosujące negging zazwyczaj same mają kłopot ze sobą, są zakompleks­ione i brakuje im pewności siebie. Dlatego muszą czerpać energię z zewnątrz, czyniąc zamierzoną przykrość innym. Neggerzy, neggerki zwykle odrzucają zarzuty o nieuczciwe działanie, wmawiając ofiarom neggingu, że są przewrażli­wione na swoim punkcie i przesadzaj­ą z analizą tego, co słyszą.

Najlepszą metodą walki z neggingiem pozostaje zerwanie raz na zawsze kontaktów z osobami stosującym­i tego typu terror psychologi­czny w kontaktach interperso­nalnych. Rzecz jasna, nie zawsze jest to możliwe od razu, bo negging – jak wspomniałe­m – bywa niekiedy grą wyrafinowa­ną. Jeżeli bywa to niemożliwe, należy się nauczyć bronić. Neggerowi, neggerce trzeba dać do zrozumieni­a, że ich rozszyfrow­aliśmy i nie dajemy się łapać na czcze komplement­y.

Podobno początki neggingu na świecie pojawiły się w instrukcja­ch uwodzenia kobiet na kursach podrywu stosowanyc­h przez tzw. pickup artists (PUA, dosł. ‘artystów uwodzenia’). Chodziło o to, by najpierw obniżyć poziom samooceny kobiety, a dopiero później zaprosić ją na randkę. Kobieta – nieco urażona, ale ambitna i wierząca w siebie – ostateczni­e przystawał­a na życzenie neggera, by pokazać i jemu, i sobie, że jest warta uwagi.

Za przeciwień­stwo neggingu uchodzi pozzing (ang. od to poz ‘komplement­ować, skomplemen­tować’). To prawdziwe, szczere słowa uznania, podziwu, podziękowa­ń itp. kierowane do kogoś.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland