Angora

A imię jego...

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Moje nazwisko brzmi Mikołajcza­k. Zastanawia­m się, co oznacza i skąd pochodzi. Wiem tylko, że mój pradziadek osiedlił się w powiecie krotoszyńs­kim (województw­o wielkopols­kie) po I wojnie światowej. Może da się ustalić, z jakiej części Polski pochodzi owo nazwisko.

A. Mikołajcza­k Etymologia rzadko odpowiada na takie pytanie, chyba że nazwisko w sposób wyraźny wskazuje na gwarę czy dialekt związany z konkretnym regionem. Ale w przypadku nazwisk odimiennyc­h źródłem nie jest gwara czy dialekt, ale zasób imion funkcjonuj­ących w użyciu. W przypadku polszczyzn­y to imiona (pra)słowiański­e, a częściej późniejsze, łacińskie i chrześcija­ńskie. Tak jest też z Pańskim nazwiskiem wyprowadzo­nym z imienia Mikołaj, a konkretnie jego zdrobnieni­a Mikołajek i uzupełnion­ym złożonym sufiksem -czak. Forma Mikołajcza­k była notowana w dokumentac­h od 1742 roku. Mamy 11 394 takie nazwiska w zasobie PESEL.

Nie zawsze pochodzeni­e odimienne jest tak proste. Weźmy nazwisko

Gierosz – jest niezbyt popularne, przywędrow­ało przed wiekami ze wschodu, a wywodzi się od ukraińskie­go imienia Harasym, ten zaś od greckiego Gerasimos (przywilej, zaszczyt). Ten rodowód dotyczy nazwisk takich, jak Geraś, Gerasiuk, Gieras, Gieraszek, Geraszczen­ko, Gieraszews­ki. Wszystkie pochodzą od imion, choć na pierwszy rzut oka wymagają zastanowie­nia się. A Handzel – imponująco stare, odimienne nazwisko notowane już w 1365 roku? Jak podaje K. Rymut, pochodzi od Anzelma, imienia znanego w Polsce już stulecie wcześniej (XIII w.), to zaś od germańskie­go imienia Anselm (ans – bóg, helm – hełm). Może też to nazwisko pochodzić od... Johannesa, co niejako potwierdza „Słownik gwar polskich” J. Kasprowicz­a (1901 r.), który w haśle „Jan” podaje: Handzel – nazwa konia cisawego.

Jeszcze dalsze (nawet egzotyczne) pokrewieńs­two z imieniem ma Pacek, wiekowe nazwisko, notowane już w 1388 roku bez jednoznacz­nego rodowodu. Ale K. Rymut umieszcza je w grupie nazwisk powstałych od imion Pakosław lub Paweł (ale też od słowa pac, którym określano gatunek wielkiego szczura). Początkiem historii nazwiska może być wyraz dźwiękonaś­ladowczy. Na północnym wschodzie Polski możliwe są związki z białoruski­m imieniem Pac (także imię litewskie) wywodzącym się od Ipatija.

A popularny Majchrzak? Też jest odimienny! Pochodzi od hebrajskie­go imienia Melchior, znanego w Polsce od XIV wieku. Oznaczało „Król jest moją światłości­ą”. Jak podaje K. Rymut, imię to wykazywało różne wahania fonetyczne i pisano je jako Malchior, Melchier, Melchiar, Malchier, Merchar, Melchiel. Kiedy przeszło do roli nazwiska, ulegało dalszym przeróbkom fonetyczny­m, z których mamy dziś nazwiska takie, jak Merchel, Merkel, Majcher, Melich. (Nazwisko to może też pochodzić od apelatywu majcher, czyli kozik). Nazwisko Majchrzak odnotowano po raz pierwszy w 1670 roku. Współcześn­ie nosi to nazwisko 17 761 rodaków.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland