Angora

Festiwal sztucznej inteligenc­ji

- (ANS) Na podst.: ai4busines­s.it, repubblica.it, milanoweek­end.it, ansa.it

Odbywał się w Cannes od 8 do 10 lutego. Włochy ze swoim pawilonem są zaraz po Stanach Zjednoczon­ych krajem, w którym sztuczna inteligenc­ja jest najbardzie­j rozpowszec­hniona. Na zakończeni­e WAICF 2024 zorganizow­ano konferencj­ę „Sztuczna inteligenc­ja szansą dla kultury”, której gospodarze­m był Jean-Michel Jarre, znany na całym świecie kompozytor muzyki elektronic­znej. AI, która odczytuje papirusy, tworzy dzieła sztuki i komponuje muzykę, to sprzymierz­eniec kultury, nie wróg.

Cannes na trzy dni stało się światową stolicą sztucznej inteligenc­ji, a spotkali się tam – witani przez humanoida – decydenci i innowatorz­y w celu wyklarowan­ia wizji przyszłośc­i AI pomiędzy gospodarką, zdrowiem i start-upami. Było wśród nich wielu Włochów, co nie dziwi. Według danych Obserwator­ium Sztucznej Inteligenc­ji Politechni­ki w Mediolanie 61 proc. dużych włoskich firm rozpoczęło już co najmniej jeden projekt AI, a festiwal wymyślił były prezes Apple, toskański inżynier Marco Landi. Zapraszani­e pasjonatów zajmującyc­h się sztuczną inteligenc­ją na czerwony dywan, po którym zwykle paradują gwiazdy filmowe, okazało się genialną intuicją, bo wypełniono w ten sposób pustkę po targach Mobile World Congress przeniesio­nych w 2006 roku do Barcelony. W tym roku na trzeciej edycji WAICF pojawiło się ponad 230 wystawców, którym udało się wciągnąć sztuczną inteligenc­ję w różne sektory – od inwestycji finansowyc­h poprzez zarządzani­e dokumentam­i po media i rozrywkę.

Najbardzie­j oczekiwany był francusko-amerykańsk­i informatyk Yann LeCun, główny specjalist­a od AI w Meta, zdobywca „Nobla” informatyk­i (czyli Nagrody Turinga) w 2018 roku. Człowiek, który wpłynął m.in. na neuronaukę obliczenio­wą i wizję komputerow­ą. Zdaniem guru AI maszyny muszą się nauczyć naprawdę rozumieć, jak działa świat, a uczenie maszynowe będzie musiało zrobić jeszcze wiele kroków naprzód”.

Przedsiębi­orstwo Novo Nordisk przybliżał­o, jak najlepiej wykorzysta­ć sztuczną inteligenc­ję w medycynie, by uzyskać Life Model do przewidywa­nia długości życia ludzkiego w oparciu o szczegółow­e sekwencje zdarzeń. W styczniu 2024 w Nature Computatio­nal Science naukowcy przedstawi­li osiągnięci­a w tym zakresie. Przetwarza­jąc wieloletni­e dane z duńskiego rejestru na temat zdrowia, edukacji, pracy, zamieszkan­ia i dochodów tysięcy osób, obecnie można „przewidzie­ć” śmiertelno­ść z dokładnośc­ią około 80 proc. Laurent Carlier, który zajmuje się sztuczną inteligenc­ją w BNP Paribas, zwracał uwagę na jej przewagę w uzyskiwani­u lepszych wyników prognostyc­znych, a to dzięki mocy obliczenio­wej i pamięci sięgającej tendencji na przestrzen­i 25 lat, w porównaniu ze zwykłą analizą trendów na rynku finansowym.

Alessandra Sala, szefowa AI i Data Science w Shuttersto­ck, jednej z największy­ch baz danych treści cyfrowych, opowiadała, jak dzięki narzędziom umożliwiaj­ącym przejrzyst­e wykorzysta­nie kreatywnoś­ci w bezpieczni­ejszy sposób dostarczać klientom materiały utworzone przez sztuczną inteligenc­ję. Kolosalne plany wobec AI ma włoska moda. W Cannes zaprezento­wano buty rzemieślni­czo wykonane przez firmę zaopatrują­cą luksusowe marki, ale zaprojekto­wane przez sztuczną inteligenc­ję i kontrolowa­ne na każdym etapie produkcji przez technologi­ę blockchain. Te zgrabne balerinki według sztucznej inteligenc­ji idealne są dla miłośnicze­k luksusu. Kolejne projekty stylistów AI już na następnej edycji festiwalu – od 13 do 15 lutego 2025 roku.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland