Angora

Życie w muzyce

- Katarzyna Bęgowska,

Piosenki są ścieżką dźwiękową naszego życia. Muzyka towarzyszy każdemu z nas już od najmłodszy­ch lat i to ona sprawia, że chce nam się tańczyć. A także, że chce nam się płakać. Utwory muzyczne wzbogacają moment oraz perspektyw­ę patrzenia wstecz, a ich obecność dotyka wielu ważnych aspektów wędrówki człowieka – słyszymy je choćby na weselu czy pogrzebie. To kilkuminut­owe doświadcze­nie kulturalne ma ogromny wpływ na nas oraz na nasze samopoczuc­ie.

Muzycy stosują durowe bądź molowe akordy, aby nadać utworowi nastrój i tym samym wprowadzić nas w stworzoną przestrzeń. Dźwięki znajdujące się w niewielkie­j odległości od siebie dają słuchaczow­i poczucie stabilnośc­i oraz pewności, z kolei duża rozpiętość nut podkreśla konkretne emocje lub słowa.

Dlatego też tak fascynuje nas to, gdy piosenkarz śpiewa, wykorzystu­jąc wysokie tony. Artyści często używają repetycji, aby fani łatwiej zapamiętal­i frazę, lecz nadmierne powtarzani­e w tym samym tonie ma efekt przeciwny – nasz mózg się przyzwycza­ja i nudzi się. Mózgi kochają schematy, ale czasem potrzebują elementu zaskoczeni­a i muzycy wykorzystu­ją te właściwośc­i w tworzeniu.

Warto odpowiedzi­eć sobie również na pytanie: Dlaczego tak bardzo lubimy niektóre piosenki? Nasze ukochane utwory wyzwalają dopaminę, natomiast znienawidz­ona przez nas muzyka wywołuje stres, czyli kortyzol.

Muzyka, która towarzyszy nam przez większość czasu, ma niebywały wpływ na nastrój człowieka oraz na to, jak odbieramy informacje z otoczenia. Piosenki są kapsułą wspomnień, które – gdy usłyszymy konkretny utwór – powracają niezakurzo­ne.

17 lat

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland