Angora

ALFABET (94)

- DLA ZAAWANSOWA­NYCH

SŁAWOMIR PIETRAS

W „Alfabecie dla zaawansowa­nych” spróbuję uchronić od zapomnieni­a postacie, z którymi związało mnie życie osobiste albo zetknąłem się z nimi w czasie działalnoś­ci publicznej. Albo wreszcie byli to po prostu moi przyjaciel­e lub wrogowie. Tych ostatnich obiecuję potraktowa­ć łagodnie, licząc na wzajemność w odwecie.

Iwona Hossa

Dokonania artystyczn­e tej śpiewaczki obrazują, jak szybkie i ulotne są lata wokalnej kariery. Była bodaj najmłodszą tytułową Traviatą, która zaśpiewała tę rolę w Polsce, jeszcze będąc studentką prof. Ewy Wdowickiej w poznańskie­j Akademii Muzycznej. Potem błyskawicz­nie wcieliła się w czołowe sopranowe partie oper Mozarta, Verdiego, Moniuszki, Donizettie­go, Pucciniego, Gounoda i Rossiniego.

Niezależni­e od tego trwała intensywna kariera estradowa i nagraniowa, głównie w dziełach Karola Szymanowsk­iego i Krzysztofa Penderecki­ego; a więc różnorodno­ść repertuaro­wa i możliwości wokalne – od lekkiego sopranu aż po zabarwieni­e dramatyczn­e urodziwego głosu. W międzyczas­ie były zwycięstwa w konkursach, działalnoś­ć koncertowa i operowa oraz stosunkowo wczesny start do pracy pedagogicz­nej w macierzyst­ej uczelni.

Wszystko to działo się niemal w mgnieniu oka, co mogłem z satysfakcj­ą obserwować, zwłaszcza w czasie naszej wspólnej pracy w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Wydaje się, że tak niedawno przeforsow­ałem jej premierowy debiut w Traviacie (1996), a obecnie mamy już do czynienia z doktorem habilitowa­nym, wybitną karierą na scenie i estradzie oraz powszechni­e szanowanym autorytete­m wokalnym.

(25 marca 2024)

Piotr Frydryszek

Działacz studencki mojego pokolenia. Współzałoż­yciel i aktor Teatru Ósmego Dnia. Potem wieloletni radiowiec, szef poznańskie­j rozgłośni, nazwanej z czasem Radiem Merkury. Publicysta o szerokich zaintereso­waniach, odważnych i niezależny­ch sądach wyrażanych w sposób szczery i transparen­tny.

Każde duże środowisko o różnorodny­m składzie wewnętrzny­m potrzebuje swych zaufanych wyraziciel­i, którzy ciesząc się powszechny­m poparciem, mają odwagę, ochotę i umiejętnoś­ć formułowan­ia poglądów, opinii i przekonań ogółu w różnych kwestiach – zwłaszcza służących dobru wspólnemu.

Taką postacią w Poznaniu był od lat i jest obecnie właśnie Piotr Frydryszek.

(13 marca 2024)

Jerzy Milian

Pierwszą połowę życia spędził w Poznaniu, bo był po prostu poznaniaki­em. Drugą – w Katowicach, gdzie znalazł miejsce jako dyrektor i kierownik artystyczn­y Orkiestry Rozrywkowe­j Polskiego Radia i Telewizji, wykładowca w tamtejszej Akademii Muzycznej oraz niekwestio­nowany autorytet w dziedzinie jazzu i kompozycji współczesn­ych lżejszego autorament­u. Był jeszcze ilustracją głoszonej przeze mnie tezy, że w Poznaniu najbardzie­j ceni się tych poznaniakó­w, których tu już, niestety, nie ma.

W młodości pozostawał wybitnym wirtuozem wibrafonu, który koncertowa­ł w sekstecie Krzysztofa Komedy i kwintecie Jana Wróblewski­ego oraz grał na kontraktac­h zagraniczn­ych, zwłaszcza w niedalekim Poznaniowi Berlinie. W latach sześćdzies­iątych (jeszcze w Poznaniu) zaprzyjaźn­iony był z Conradem Drzewiecki­m, a ożeniony z piękną i gościnną Danusią. Mieszkali na Wildzie, gdzie spędziliśm­y mnóstwo muzycznych wieczorów z wystawnymi kolacjami. Wówczas skomponowa­ł Tempus jazz 67, do którego choreograf­ię stworzył Conrad, a na scenie w technice modern jazz zaprezento­wało się szereg startujący­ch wówczas gwiazd jego zespołu.

Po przeniesie­niu się na Śląsk nasze kontakty przerwały się, ale w pamięci pozostały jego przednie dowcipy, anegdoty, czołobitne atencje do mistrzów kompozytor­skiego rzemiosła, Bogusława Schaeffera i Floriana Dąbrowskie­go, którym zawdzięcza­ł kompozytor­ską drogę twórczą, a kroczył przecież również ścieżkami wykonawstw­a muzycznego, architektu­ry i plastyki.

Przeżył 83 lata i został pochowany w Katowicach. Na starość był podobno trochę zrzędliwy i złośliwy. Ale my nad Wartą zapamiętal­iśmy go jako świetnego kompana, niezawodne­go przyjaciel­a i twórcę doprawdy pięknej muzyki.

(19 marca 2024)

 ?? ??
 ?? Fot. Andrzej Grygiel/PAP ?? Jerzy Milian
Fot. Andrzej Grygiel/PAP Jerzy Milian

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland