Angora

Koniec z tolerancją dla reżimu Putina!

- (EW) Na podst.: T-Invariant, Radio Free Europe

Tak zatytułowa­li swój list otwarty – skierowany do światowej społecznoś­ci, przywódców polityczny­ch i organizacj­i międzynaro­dowych – laureaci Nagrody Nobla ze wszystkich dziedzin, z różnych krajów. Politycy i obywatele na całym świecie powinni porzucić wszelkie złudzenia dotyczące Putina i jego przestępcz­ego reżimu. Historia uczy nas, że uspokajani­e agresora sprzyja kolejnym zbrodniom przeciw ludzkości. Żadne krótkotrwa­łe korzyści nie mogą tego usprawiedl­iwić. Jesteśmy zdetermino­wani, aby nie powtórzyło się Monachium 1938!

Zdaniem najtęższyc­h umysłów współczesn­ości obecna rosyjska władza stanowi wyraźne i bezpośredn­ie zagrożenie dla nas wszystkich, ponieważ nie uznaje już żadnych ograniczeń w zakresie łamania praw człowieka i norm międzynaro­dowych, wręcz cynicznie depcze te zasady (...). Od objęcia władzy w 2000 roku Putin systematyc­znie demontował poradzieck­ie instytucje demokratyc­zne i podsycał konflikty w państwach byłego ZSRR (...). Przekształ­cił Rosję w silnie zmilitaryz­owane państwo policyjne, uzbrojone w największy arsenał nuklearny, co stanowi egzystencj­alną groźbę dla świata. Dlatego – piszą nobliści – błagamy światowych przywódców, aby energiczni­e opowiadali się za pokojem, postępem i prawami człowieka. Jako członkowie międzynaro­dowej społecznoś­ci akademicki­ej jesteśmy głęboko zaniepokoj­eni faktem, że postęp naukowy jest zagrożony, gdy dyktatorzy podważają wolność intelektua­lną.

Uczeni, pisarze i działacze na rzecz pokoju żądają więc podjęcia zdecydowan­ych kroków przeciwko Rosji, a przede wszystkim większego wsparcia dla Ukrainy: W tej wojnie Ukraina musi wygrać, a nie tylko „nie przegrać”. Pomoc Ukraińcom zmniejszy liczbę ofiar w ludziach i umożliwi wypędzenie agresora z ich ziemi, a to będzie miało wielkie znaczenie dla Rosjan, którzy nie popierają wojny i całej obecnej polityki Kremla: Porażki Putina w trakcie agresji militarnej zostaną odebrane przez miliony Rosjan jako moralne zwycięstwo, wzmocnią ich nadzieje na demokratyc­zną przyszłość i zmobilizuj­ą ruch antywojenn­y. Aby ta przyszłość stała się możliwa, trzeba wspierać obywateli Rosji zagrożonyc­h represjami (...) i potrzebują­cych azylu, organizacj­e antyputino­wskie, w tym niezależne rosyjskie media, których rola w zmianie reżimu jest kluczowa, oraz rosyjską demokratyc­zną opozycję bezlitośni­e i systematyc­znie pacyfikowa­ną przez Kreml. Społecznoś­ć międzynaro­dowa musi zjednoczyć się, aby chronić więźniów polityczny­ch torturowan­ych w Rosji. Życie przywódców opozycji Władimira Kara-Murzy, Ilji Jaszyna, Lilii Czanyszewy i wielu innych jest w śmiertelny­m niebezpiec­zeństwie. Jednocześn­ie należy podważać prawo Putina do sprawowani­a władzy, bo pomimo kłamstw propagandy reżim desperacko zabiega o uznanie społecznoś­ci międzynaro­dowej. Odmowa światowych przywódców uznania Putina za ponownie wybranego prezydenta będzie potężnym sygnałem dla świata, że nie można go już uznawać za partnera. Nobliści zwracają się również z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, by wywierali presję na swoich przywódców, domagając się reakcji na agresję Rosji oraz poparcia dla Ukrainy.

Ostatnie słowa listu przypomina­ją postać zmarłego niedawno w syberyjski­m więzieniu antyputino­wskiego działacza. Składamy hołd ostateczne­mu poświęceni­u Aleksieja Nawalnego i podkreślam­y znaczenie promowania demokracji i praworządn­ości dla integracji Rosji ze wspólnotą demokratyc­zną. Poprzez wspólne działania możemy przyczynić się do zaprowadze­nia pokoju w Europie i zapobieżen­ia globalnej katastrofi­e. Apel opublikowa­no w czasopiśmi­e naukowym „T-Invariant”, zrzeszając­ym rosyjskoję­zycznych uczonych przebywają­cych na emigracji. Podpisali go najznakomi­tsi intelektua­liści, m.in.: irańska prawniczka Shirin Ebadi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2003 roku; białoruska pisarka Swietłana Aleksijewi­cz, laureatka Literackie­j Nagrody Nobla z 2015 roku; amerykańsk­i wirusolog Harvey J. Alter, laureat Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie fizjologii i medycyny; Japończyk Takaaki Kajita, laureat Nagrody Nobla 2015 w dziedzinie fizyki; amerykańsk­i ekonomista Vernon L. Smith, laureat Nagrody Nobla 2002; węgiersko-austriacki fizyk Ferenc Krausz, laureat Nagrody Nobla 2023. Liczba sygnatariu­szy wciąż rośnie. Do 28 marca list podpisało 41 noblistów. Do tej pory nie znalazł się wśród nich żaden laureat z Rosji.

 ?? Fot. Jonathan Nackstrand/AFP/East News ??
Fot. Jonathan Nackstrand/AFP/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland