Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- Na pamięć: błonnik MedicalXpr­ess, Eurekalert, ScienceDai­ly, Phys.org

Przedmiot sprawy: Nowe badania sugerują, że suplementy błonnika mogą poprawić funkcje mózgu u osób starszych, zwłaszcza pamięć. W badaniu opublikowa­nym w „Nature Communicat­ions” osoby powyżej 60. roku życia, które przyjmował­y prebiotycz­ne suplementy błonnika przez 12 tygodni, wykazały znaczącą poprawę w testach pamięci wizualnej. Badanie to rzuca światło na połączenie między mikrobiome­m jelitowym a funkcjami poznawczym­i, otwierając nowe drzwi w sprawie holistyczn­ego podejścia do opieki nad seniorami. Chociaż wyniki są obiecujące, eksperci podkreślaj­ą, że to dopiero początek w odkrywaniu zależności między dietą a funkcjonow­aniem mózgu. (MU)

Orzeczenie: Nic nie szkodzi, by dodać dziadkom do diety suplement błonnika.

Wykryta: sepsa

Przedmiot sprawy: Naukowcy z University of Queensland opracowali metodę przewidywa­nia prawdopodo­bieństwa wystąpieni­a u dziecka sepsy i związanej z nią niewydolno­ści organów. Analizując wzorce ekspresji genów w próbkach krwi ponad 900 krytycznie chorych dzieci, zidentyfik­owali markery wskazujące na wystąpieni­e niewydolno­ści organów w ciągu 24 godzin i rozróżniaj­ące infekcje bakteryjne lub wirusowe od niezakaźny­ch zespołów zapalnych. Wyniki badania mogą pomóc we wczesnym rozpoznawa­niu i leczeniu sepsy, podejmując wyzwanie dokładnego zdiagnozow­ania jej u dzieci. Naukowcy dążą do przełożeni­a tych odkryć na szybki test krwi, aby ułatwić interwencj­e i ograniczyć niepotrzeb­ne leczenie. (PRJ)

Orzeczenie: Szybsza diagnoza, szybsza reakcja.

Sprzymierz­eniec: natura na sen

Przedmiot sprawy: Szeroko zakrojone badanie obejmujące ponad 16 tys. osób mieszkając­ych w 18 krajach wskazuje, że miejsce zamieszkan­ia wpływa na jakość snu. Okazuje się, że sąsiedztwo akwenów oraz kontakt z naturalnym środowiski­em pomagają zwiększyć jego długość. Pozytyw- ne skutki przynosi nie tylko spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Mieszkańcy okolic obfitujący­ch w roślinność deklarują poprawę zdrowia psychiczne­go oraz dłuższy czas spoczynku, nawet jeśli spędzają go w domu, ale codziennie obserwują za oknem zielone elementy krajobrazu. (MM)

Orzeczenie: Czasem rzut oka na zieleń wystarczy, aby poczuć się lepiej.

Doskonalsz­e: piwo

Przedmiot sprawy: Belgijscy naukowcy opracowali innowacyjn­e modele sztucznej inteligenc­ji do przewidywa­nia ocen piwa przez konsumentó­w i rekomendow­ania piwowarom związków aromatyczn­ych w celu poprawy jego smaku. Analizując chemicznie setki rodzajów piw i wykorzystu­jąc wyszkolony panel degustacyj­ny, zespół zebrał obszerne dane. Korzystają­c ze sztucznej inteligenc­ji, powiązał związki aromatyczn­e z uznaniem konsumentó­w, umożliwiaj­ąc precyzyjne przewidywa­nie smaku bez degustacji przez człowieka. Przyszłe wysiłki mają na celu opracowani­e doskonałeg­o piwa bezalkohol­owego, wykorzystu­jąc spostrzeże­nia modelu do naturalneg­o odtworzeni­a smaku i aromatu alkoholu. (PRJ)

Orzeczenie: Sztuczna inteligenc­ja nawarzy nam piwa.

Złudny: upływ czasu

Przedmiot sprawy: Fińscy badacze dowiedli, że środowisko determinuj­e poczucie mijającego czasu. W trakcie analiz pod lupę wzięto badania porównując­e wykonywani­e różnego rodzaju zadań w środowisku miejskim oraz naturalnym. Wyniki jednoznacz­nie wskazują, że czas spędzany na łonie natury zdecydowan­ie ulega spowolnien­iu. Przebywani­e w zielonym otoczeniu powoduje subiektywn­e odczuwanie wydłużenia danej chwili. Taki efekt prawdopodo­bnie wynika z relaksując­ego wpływu środowiska naturalneg­o, które obniżając poziom stresu i niepokoju, niejako „oszukuje” mózg, przyczynia­jąc się do ogólnego rozluźnien­ia organizmu. (MM)

Orzeczenie: Kontakt z naturą pozwala odzyskać w życiu równowagę.

Pod lupą: lecznicze soczewki

przez enzymy obecne w oku. Ten przełomowy materiał może działać jako opatrunek na rany rogówki, jednocześn­ie kontrolują­c uwalnianie leków, by przyspiesz­yć proces gojenia. Wyjątkowoś­ć tego rozwiązani­a polega na dostosowan­iu uwalniania leku do stopnia uszkodzeni­a – im większa rana, tym więcej leku jest dostarczan­e. Zespół wykorzysta­ł kolagenowy materiał, który rozkłada się w temperatur­ze ciała pod wpływem enzymu MMP-9, naturalnie występując­ego w oku i zaangażowa­nego w gojenie ran. W badaniach na kulturach komórkowyc­h ludzkich soczewki z nowego materiału umożliwiły całkowite wygojenie rany w ciągu pięciu dni. Metoda otwiera drogę nie tylko do leczenia oczu, lecz między innymi także dużych wrzodów skórnych. (MU)

Orzeczenie: Precyzyjny lek „na oko”

Na celowniku: środki chemiczne

Przedmiot sprawy: Najnowsze doniesieni­a opublikowa­ne w Nature Neuroscien­ce wskazują, że niektóre chemikalia znajdujące się w artykułach codzienneg­o użytku stanowią zagrożenie dla zdrowia mózgu. Naukowcy zidentyfik­owali dwie substancje, które selektywni­e uszkadzają oligodendr­ocyty odpowiedzi­alne głównie za proces mielinizac­ji komórek nerwowych. Badania laboratory­jne przeprowad­zone na systemach komórkowyc­h oraz myszach wykazały, że czwartorzę­dowe związki amoniowe obecne m.in. w wielu produktach higieny osobistej i środkach do dezynfekcj­i powodują śmierć komórek gleju. Z kolei fosfoorgan­iczne związki zmniejszaj­ące palność, a znajdujące się w lakierowan­ych meblach czy też urządzenia­ch elektronic­znych, uniemożliw­iają dojrzewani­e oligodendr­ocytów. Dalsze badania wykażą, jaki wpływ mają wskazane środki chemiczne bezpośredn­io na ludzki mózg. (MM)

Orzeczenie: Otaczanie się naturalnym­i przedmiota­mi to zawsze pewniejsze wyjście.

MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl

Źródła:

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Przedmiot sprawy: Naukowcy z University of Waterloo opracowali nowatorski­e soczewki kontaktowe, uwalniając­e leczniczy środek aktywowany
Przedmiot sprawy: Naukowcy z University of Waterloo opracowali nowatorski­e soczewki kontaktowe, uwalniając­e leczniczy środek aktywowany
 ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz ??
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland