Młodzi z impetem do nauki

Gazeta Wyborcza - CJG - - POD PATRONATEM - KATARZYNA BEDNARCZYKÓWNA

W siedmiu odcinkach, które będziemy publikować co dwa tygodnie w „Gazecie Co Jest Grane”, przedstawimy 21 tegorocznych kandydatów do tytułu Polaka z werwą. Każdemu zadamy takie same pytania. Dziś rozmawiamy z nominowanymi w kategorii nauka. Prof. dr hab. DARIUSZ JEMIELNIAK: aktywista ruchu Wikimedia. Jest autorem pierwszej na świecie etnografii społeczności Wikipedii i orędownikiem większego zaangażowania naukowców i uczelni w wykorzystanie Wikipedii na studiach. Z pasją uprawia antropologię organizacji, dziedzinę z pogranicza zarządzania, socjologii i antropologii. Polski przedstawiciel „The Annals of Improbable Research”, czasopisma przyznającego Nagrody Nobla. Zasiada m.in. w Radzie Programowej Centrum Nauki Kopernik i Zgromadzeniu Ogólnym PAN. Przebiegł maratony w Chicago i w Kopenhadze. Jest początkującym instruktorem krav magi. Uwielbia dobre jedzenie. KA BED Wychodzi pan na środek parku i chce skupić uwagę przechodniów. Jak przedstawi pan siebie? DA JE Pewnie powiedziałbym, że jestem zapalonym wikipedystą, bo każdy z Wikipedii korzysta i ją kojarzy. A jeśli miałbym zwrócić uwagę na swoje zainteresowania, to zacząłbym po parku biegać albo uprawiać krav magę. Pocztą przychodzi voucher: 100 zł na kulturę. Na co pan wyda?

– Skoro jestem profesorem – inteligentowi wypadałoby powiedzieć, że na operę albo filharmonię. Natomiast ja wydałbym na dobre kino albo książki. Lubię kino akcji, przygodowe – wybieram się na nowego „Mad Maxa”. I jeszcze na popcorn starczy! Książka i film, w których świat chciałby się pan przenieść.

– Bardzo bliski jest mi świat „Star Treka”, „Władcy Pierścieni”, „Gwiezdnych wojen” – ale nie jestem pewien, czy chciałbym tam wylądować. Dźwięki, które są dla pana inspiracją.

– Nowoczesne: The White Stripes, Archive. A z klasyków nieśmiertelnych: Queen, Led Zeppelin. Letnie wydarzenia kulturalne, których pan nie przegapi.

– Na pewno Wikimania w Meksyku, w której będę brał udział. Pojawię się też jako wolontariusz na English Teaching Market, organizowany przez fundację NIDA (przełom czerwca i lipca). Boję się, że z powodu wyjazdu nie będę miał czasu, by uczestniczyć w innych wydarzeniach kulturalnych.

Plebiscyt „Polacy z werwą” wyróżnia pasjonatów, którzy stawiają na rozwój i innowacyjne podejście do estetyki, nauki, kultury czy biznesu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.