Komorowski podbiiiijjjja Eurrrropę

Fakt - - Polityka. fakt. pl - JERZY KUBRAK, BRUKSELA

Królewski dwór, głowy państw, poczet premierów, przywódcy Unii, szef NATO i trzy kraje w trzy dni. Bronisław Komorowski ( 58 l.) z przytupem wkroczył na salony wielkiej polityki. Bruksela, Paryż, Berlin – tak prezydent RP ruszył podbój europejskiej dyplomacji.

Belgowie przyjęli naszego prezydenta iście po królewsku. Dosłownie, bo z belgijskim monarchą Albertem II na czele. I to na jego własne wyraźne życzenie. – Początkowo plan wizyty tego nie przewidywał. Ale gdy tylko Albert II dowiedział się, że Bronisław Komorowski będzie w Brukseli, od razu zaproponował spotkanie. Pojawił się jednak kłopot, bo grafik podróży prezydenta był bardzo napięty. Z pomocą nieoczekiwanie przyszedł Herman Van Rompuy, były belgijski premier, a dziś szef Rady Europejskiej, czyli tzw. unijny prezydent. I oddał w środę królowi swój czas na spotkanie – zdradził nam jeden z najbliższych doradców Bronisława Komorowskiego.

Monarcha zaprosił prezydenta RP do swej oficjalnej rezydencji w Laken pod Brukselą. Bronisław Komorowski mógł czuć się tam niemal jak

domu. Jakby nie było, jest przecież skoligacony z belgijską rodziną królewską. Synowa Alberta II, księżna Matylda ( jej matką jest pochodząca Polski hrabina Anna Komorowska) uchodzi przecież za daleką kuzynkę Komorowskiego.

Szyku i dyplomatycznej elegancji nie zabrakło też przy innych okazjach. – To zaszczyt i honor pana powitać. Polska jest silnym członkiem Unii ima fantastycznych przywódców – nie szczędził komplementów Jose Manuel Barroso ( 54 l.), przewodniczący Komisji Europejskiej. Ale w rozmowach unijnego szefa z Bronisławem Komorowskim bynajmniej nie chodziło tylko o kurtuazję. Polska zabiega jak najkorzystniejszy dla nas budżet UE na lata 2014– 2020. Chodzi zwłaszcza o miliardy euro z unijnego Funduszu Spójności, który do tej pory zasilał nasz kraj pien i ę d z m i na inwestycje,

a teraz toczą się negocjacje c z y i jak będzie działał w przyszłości. – Ten fundusz jest ważny dla zapewnienia europejskiej solidarności. Liczymy na to, że okazując solidarność, także Polska będzie mogła korzystać z zasady solidarności – apelował w Brukseli Br o n i - sław Komorowski. W czwartek prezydent będzie już we Francji, gdzie spotka się m. in. z Nicolasem Sarkozym ( 55 l.). W piątek przyjmie go kanclerz Niemiec Angela Merkel 56 l.).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.