Kubica popędzi na złamanie karku Włoski tor Monza to najszybsza arena wyścigów Formuły 1

Fakt - - Sport. fakt. pl - Zachmurzenie:

Drugiego takiego toru nie ma w kalendarzu Formuły 1. Monza niedaleko Mediolanu nazywana jest świątynią szybkości. Włosi mówią magiczny tor. Kierowcy pędzą tam na złamanie karku. W niedzielę o zwycięstwo na Monzy powalczy Robert Kubica ( 26 l.).

– Uczucie w czasie jazdy na Monzy jest niezwykłe – mówi Kubica. – To tak, jakby zasiąść za kierownicą zupełnie innego samochodu. Na początku weekendu wydaje ci się, że tył jest bardzo niestabilny, ale w rzeczywistości tak jest tutaj przez cały czas i nigdy nie udaje ci się znaleźć takiej przyczepności i stabilności, do jakiej jesteś przyzwyczajony na innych torach. To powoduje, że kierowcy stają przed większym wyzwaniem. Mnie cieszy też to, że jest tutaj dużo ostrego hamowania – dodaje nasz kierowca.

Monza to najcięższy tor dla układów hamulcowych. Najtrudniej jest na pierwszej szykanie, do której bolidy zbliżają się z prędkością bliską 340 km/ godz. i na dystansie zaledwie 150 metrów wytracają aż 240 km/ godz.

W tym roku bolidy pojadą z pełnymi zbiornikami paliwa, co dodaje kolejne 10 procent energii, z jaką muszą sobie poradzić hamulce. Dlatego montuje się największe z dostępnych tarcz hamulcowych.

Bolidy dostaną specjalne pakiety aerodynamiczne opracowane tylko na ten jeden wyścig. To jest jedyny tor, na którym bolidy ścigają się z maksymalną prędkością dochodzącą do 340 km/ godz. Główna prosta ma ponad 1,3 km długości. Prosta pomiędzy drugim zakrętem Lesmo a szykaną Ascari to kolejne 911 metrów jazdy na pełnym gazie.

73 procent okrążenia przypada na jazdę z całkowicie otwartą przepustnicą – to znacznie więcej, niż na jakimkolwiek innym torze w wyścigach Formuły 1 – a średnia prędkość dochodzi do 250 km/ h. Niewiele wolniej jedzie się na ostatnim zakręcie przed metą – Parabolice.

– Parabolica i Ascari to bardzo szybkie sekcje. A Monza to najszybszy tor w kalendarzu, co oznacza, że będziemy mieć bardzo niski poziom docisku aerodynamicznego. Liczę, że da to nam dobre miejsce w wyścigu – dodaje Kubica.

Bolid Renault podczas wyścigu na torze Monza nie będzie wyposażony w słynny już kanał F. Tutaj po prostu nie jest on potrzebny

Robert Kubica ( 26 l.) uwielbia ścigać się na włoskim torze. To tutaj uczył się jeździć

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.